Futbolcularımızı Gömelim mi Tatlı Taraftar?

Şunu belirterek başlayayım, asil formamızı giyen her futbolcuyu severim.

Forma üzerlerinde olduğu sürece hepsi benim gözümün bebeği, canımın içi.

Formamızı çıkarttıktan sonrasıysa biraz farklı. Mesela, Sivok için hala hasret çekiyorken, İsmail’i boş gözlerle izliyor, Cenk’i nefretle anıyorum. Bu biraz nasıl gittikleri, gider gitmez neler dedikleriyle alakalı. Bir de Töre var ki, hala bizim futbolcumuz olduğu için şimdilik yorum yapamıyorum.

Benim için durum genel hatlarıyla bu şekilde ilerlerken, bir kısmıyla twitter’da muhatap olduğum, öyle ya da böyle önüme düşen fikirlerini okuduğum, bir kısmına ise İnönü’de sağımda – solumda bulundukları için maruz kaldığım garip bir taraftar türü var. Belki hep vardı da ben yeni keşfediyorum, belki de yeni türedi. Futbolcuyu gömmeyi marifet sayan insanlar, insancıklarımız.

En çok faul yapılan takımız ya da o takımlardan biriyiz. Her maç futbolcularımız dövülüyor, hakemler de genelde izliyor. Sonra tribünden birkaç taraftar “ayakta duramıyor şuna bak” diye futbolcumuza saymaya başlıyor. Twitterda “ayakta duramayanın Beşiktaş’ta işi yok” diye tweetler atılıyor, retweetleniyor.

Bu çocuklar bu kadar faule maruz kalıp, düştükleri için suçlular mı? Alınlarının çatından vurulsalar bile ayakta mı kalacaklar? Gerçekten bunu mu bekliyoruz? Bu mümkün mü?

Hiçbir futbolcumuzun bir BY olmasını istemiyorum tabii ki. Faul yapabilecek en yakın adam 3 metre gerisindeyken, kendini ustaca yere bırakıp faul/penaltı almasınlar, bize yakışmaz bu. Ama faul yapıldığında ayakta kalamadı ve düştü diye “Beşiktaş’ın futbolcusu değil” mi?

Hala içimde dert olan bir pozisyon var,  benimle aynı fikirde olan birkaç kişi vardır mutlaka.

Gs maçının son dk.sında Quaresma’nın vermediği pas. Pas verseydi de gol olmayacaktı belki, ama vermediği için onu “gol olacaktı” diye düşünmeye devam edeceğim. Quaresma’yı çok severim, sahada mükemmel işler yapan bir adam. Çalımı, trivelası, rabonası, izlemek büyük keyif, canlı şahit olabildiğim için de çok mutluyum. Ama – evet burada bir ama var ve önceki cümleleri anlamsız kılmıyor- Quaresma’nın maç içerisinde harcadığı çok fazla pozisyon olabiliyor, pas yerine şut tercihiyle, çizgiye yapışıp defansın yerleşmesini beklemesiyle…

Quaresma aynı maç içinde 3. pozisyonu harcadığında ses çıkmazken, Cenk’in, Oğuzhan’ın ya da Babel’in –isimler gerçekten fark etmiyor- kaçırdığı ilk pozisyonda neden bir isyan uğultusu çıkıyor? Quaresma canımızın içi de, diğerleri ne? Neden biz bir futbolcumuza sonsuz tahammül gösterebilirken, diğerlerine bu kadar tahammülsüzüz? Hak etmiyorlar mı?

Fabricio hatalı gol yediğinde “canın sağ olsun” diyebilen güzel taraftar, Tolgay gol kaçırdığında niye aynısını diyemiyor?

Geçen sezon Kadıköy’deki Fener maçında, Sosa-Volkan Şen kavgasında koşup ayırdığı için Tolga’ya kızdık, “kaptan böyle olmamalı” dedik. Peki kupa maçında Oğuzhan, RVP denilen sönmüş yıldızın yaptıklarına sessiz kalmayınca niye “kaptanlığı taşıyamıyor” oldu? Neden bu tutarsızlık?

Biz “kendini attı”, “Beşiktaş’ın oyuncusu değil”, “yine geri pas verdi” diye futbolcularımızı gömmek için yarışırken, rakiplerimiz bütün stadın ve tv kameralarının önünde tombala çeken sönmüş yıldızını parlatıyor, ancak boş kaleye gol atabilen futbolcusunu “penaltısız kral” ilan ediyor. Kime fayda sağlıyor bizim yaptığımız?

Buraya benzer şekilde en az 10 örnek daha yazabilirim. İsimler, olaylar değişir ama netice hep aynı kalır. Memnun olmayan, tutarlı davranamayan bir kısım taraftar.

Gol kaçar, stadyumda ya da tv karşısında futbolcuya söversin, bağırırsın, kızarsın. Normal, çünkü gol kaçtı. Ama o küfürü tweet atabilmek, 1-2 pozisyonla bir futbolcuyu “günah keçisi”, “takımın laneti”, “Allah’ın belası” ilan etmek, eşiğindekinden beşiğindekine sövebilmek normal değil, anormal bile değil, tedavi gerektiren bir durum.

Bu çocuklar bizim futbolcularımız, formamızı giyiyorlar. Geçen sezon bizi mutlu sona bu çocuklar taşıdı, bu sene de bu çocuklar taşıyacaklar inşallah.

Beşiktaş’a, o pozisyona başka bir futbolcu yakıştırıyor, hayal ediyor olabilirsiniz, ama bu sezon bu çocuklarla bitecek. Bu yüzden, o anlayamadığım memnuniyetsizliği bir süre rafa kaldırsak; ayakta duramasalar da, gol yeseler de ve pozisyonu hiç etseler de desteklesek olmaz mı?

Sezon bitince yine Higuain, Ramos, Iniesta hayalleri kurarız.

 

Serpil / @arthrodira

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.