Karine

Dilimize Arapça’dan girmiş bir kelime, karine. Daha çok hukukçular kullansa da gündelik hayatta da kullanılıyor bazen. Türk Dil Kurumu’nun sitesinde;

1. isim Karışık bir iş veya sorunun anlaşılmasına, çözümlenmesine yarayan durum, ipucu
2. Belirti

şeklinde verilmiş karşılığı.

Gündelik hayattan basit bir örnek vermek gerekirse; orta gelirli, işine otobüsle giden birinin birden bire son model jip sahibi olması o kişinin kanun dışı bir işler çevirdiğine karine sayılabilir.

Konumuz futbol ve Beşiktaş olunca ve gazeteci Cem Dizdar, Atınç’ın transferinde Beşiktaş’ın FFP kısıtlamalarından kurtulabilmesi için “hülle” yapıldığını ima edince doğal olarak soruyoruz tabii, hangi karineyle bu iddiada bulundu diye.

Anlayabildiğimiz; yüklü bir bonservis bedeliyle Atınç’ı transfer eden RB Leipzig kulübünün bir yıl sonra aynı futbolcuyu neredeyse bedavaya iki yıl üst üste Beşiktaş’a kiralamasını karine kabul etmiş Cem Dizdar.

RB Leipzig’in sponsorunun Red Bull olduğunu ve amaçlarının Bundesliga 2’deki kulübe büyük yatırım yaparak Bundesliga’da kafaya oynayan bir takım yaratmak olduğunu biliyoruz. Bu takım yaratılırken birçok gelecek vadeden genç futbolcu da transfer edilmiş, bunlardan birisi de Atınç.

Kulübün o dönemdeki sportif direktörü olan Ralf Rangnick’in Türkiye’ye geldiğini ve uzun süre Atınç’ı ikna edebilmek için uğraştığını da biliyoruz.

Atınç RB Leipzig’de pek iyi bir sezon geçirmedi bildiğimiz kadarıyla, takım Bundesliga’ya da çıkınca muhtemelen takımda şans bulamayacağını düşündüler ve hem maaş yüklerini hafifletmek hem de futbolcunun gelişimini sürdürmesi için Beşiktaş’a kiraladılar.

Her transferin tutmayacağını futbolla biraz ilgisi olanlar bilir, ne kadar sistemli olurlarsa olsunlar ne kadar yatırım yaparlarsa yapsınlar “Almanlar” da transferde hata yapabiliyor doğal olarak.

Kendi karinesiyle Cem Dizdar “bu transferde hülle olabilir” sonucuna varırken, ben kendi karinemle normal bir transfer olduğu sonucuna varıyorum.

Bir de, Beşiktaşlılığıyla bilinen ve kapalı müdavimi olduğu söylenen Cem Dizdar’ın aniden her konuda Beşiktaş aleyhine yazmaya/konuşmaya başlaması karinesiyle, mevcut Beşiktaş yönetimiyle kişisel bir sorunu olduğu izlenimi ediniyorum ki o da başka bir yazı konusu olabilir belki.

Şimdi Cem Dizdar’ın Atınç’ın transferiyle ilgili “kağıtları” incelemesini bekliyoruz, bakalım kimin karinesi kazanacak.

 

İlker Pırlant

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.