Fotomaç’a Yasağın Yeni Aşaması

Dün gece gerçekten enteresan bir olay yaşandı. Fotomaç gazetesinin bağlı olduğu medya grubunun yetkilisi televizyona bağlandı ve benim “bizim arkamızda iktidar var, tesislere giriş yasağını kaldırmazsanız görürsünüz” olarak algıladığım sözler söyledi.

Aslında çok kısa bir süre önce futbol dünyasını yerinden oynatması gereken başka bir olay yaşanmıştı. Geçen sezon G.saray-Trabzonspor maçında 4 Trabzonsporluyu oyundan atan hakem Deniz Ateş Bitnel, Trabzonlu bir gazeteciye, o maçta yardımcı hakemlerle bir operasyon yapıldığını açıklamıştı. Bitnel bunu dedi mi demedi mi derken, bugün ceza aldığını öğrendik, demek ki demiş.

Tesislere giriş yasağı karşısında isyan eden basının hür sesi Fotomaç’tan da, olayın doğrudan mağduru Trabzonspor’dan da Bitnel’in açıklaması hakkında güçlü bir ses duymadım ben.

Beşiktaşlıları kızdıran, lehimize olan hakem hatalarının söylenmesi değil; Beşiktaş’ın başarılı gidişinin, orta sahada verilmeyen bir faulle, maçın son bölümünde çıkarılmayan bir kırmızıyla sağlandığı algısının yaratılması. Geçtiğimiz haftalarda rakiplerimizin lehine yapılan çok daha büyük hatalarda hiç böyle manşetler, görseller yayınlanmaması.

Kuşkusuz, büyük takımlar içinde hakem hataları konusunda kompleksi olmayan tek camiayız. Maçtan sonra Quaresma Yusuf’tan özür diledi, hocamız da yönetim de kırmızı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Hakem verdiyse doğrudur diyen de olmadı, resmi siteden hakemi savunan açıklama da yapılmadı.

Ama Fotomaç’ın gösterilmeyen bir kırmızı kart için yaptığı sayfa, 4 kırmızı kart ve penaltı uydurulmuş maçta yapılmış sayfa kadar sert olunca neredeyse tüm camia ayağa kalktı. Yönetim de Fotomaç’ın tesislere girişini yasakladı, bu tepkinin sonucu olarak.

Fotomaç, hem gazete hem de A Spor kanalından bu kararı eleştirirken ve olay sadece futbol çerçevesinde yürürken, Fikret Orman’ın telefonla katıldığı televizyon programına başkanın ardından Sabah Gazetesi yöneticisi Metin Yüksel bağlandı. Yüksel, kendi grubunun haklarını ve basın özgürlüğünü savunur gibi konuştu ama çoğu Beşiktaşlı bunu iktidar gücünü arkasında hissederek Beşiktaş’ı tehdit etmek olarak anladı.

Konuşmayı tehdit olarak algılamam dışında, bir de “ben marka değerime zarar verdirtmem” kalmış aklımda. Futbolcusunu kartal pençesi yapan hakemle yanyana resmetmenin 113 yıllık çınarın marka değerine verdiği zararı düşünmeden, kendi gazetesinin marka değerini düşünmesi…

Sosyal medya üzerinden tanıdığım, takipleştiğim bir çok Beşiktaşlı var her siyasi görüşten. Fotomaç’ın manşeti konusunda en muhalifi de en iktidar yanlısı da aynı tepkiyi gösterdi. Metin Yüksel’in sözlerinden sonra da değişen bir şey olmadı, iktidar yanlısı da muhalifi de daha fazla tepkili.

Konu şimdi şu noktada kilitlenmiş görünüyor; Fotomaç’a ve bağlı olduğu medya grubuna kızgınlık duyan Beşiktaşlılar, aslında yasağı kaldırmayı düşünen ancak Yüksel’in sözlerinden sonra fren yapan yönetim ve iktidar arkamızda bu yasağı kaldıracaksınız diyen bir medya grubu.

Bakalım kaç kiloymuşuz, göreceğiz…

 

İlker Pırlant / @ilkerpirlant

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.