Yüreksizsiniz!

Yazıya başlamadan önce; aramızda hala Türkiye’de spor yorumcuları ve yazarlarının objektif konuştuğu/yazdığına az da olsa inancı olanlar varsa şayet, şimdi yavaşça oturduğu yerden kalksın ve en yakın çöp kutusuna giderek o az da olsa kalan inancını da çöp kutusunun içine atsın…

Pazar günü oynanan derbiye dair birçok şey konuştuk, yazdık, çizdik. O gün canımız yandı, yanmasına ama bizi daha çok sinirlendiren bizim gördüğümüzü, yazdığımızı, çizdiğimizi, konuştuğumuzu göremeyen, yazamayan, çizemeyen, konuşamayan, yani o kadar yürekli olmayı başaramayan spor medyası oldu. Üç maymunun bile “el-insaf” dediği spor medyası!

Peki biz fazla sübjektif bakıyor olabilir miyiz? Yani gerçekten, ilgili şahıs oyun kuralları içinde kalıp, profesyonel bir şekilde davranmış ve ancak bizim oyuncularımız ona uymuş olabilir mi? Sonuçta biz tarafız! Bu mümkün. Abartıyor olabiliriz. Takımımız aslında 41. dakikaya kadar normal bir futbol oynamış, rakibini ezmemiş, buna rağmen rakip de deplasmanda olan bir takım gibi iyi bir futbol oynamış olabilir pek ala.

O yüzden bizim üçüncü bir göze ihtiyacımız var!

Almanya’nın en önemli futbol dergilerinden Kicker ve BildSport’un internet sitelerinin söz konusu maçı nasıl gördükleri bu hususta bize yardımcı olur mu dersiniz?

Kimsenin itiraz edeceğini sanmam… O halde buyurun, her iki sitenin de maçı hangi cümlelerle okuyucularına geçtiklerine bir bakalım;

Derbiyi Van Persie belirledi – Eski Bremenli’nin (Tosic) sinirleri boşaldı (Kicker’ın başlığı)

Beşiktaş duble hayalini unutmak zorunda. Süper Lig lideri Pazar günü Kupada çeyrek final şansını Fenerbahçe karşısında kaybetti – çünkü özellikle eski Bremenli sinirlerine hakim olamadı. Günün provokatörü Robin van Persie oldu. (Kicker alt başlık)

Lig lideri Beşiktaş, son olarak 17 Aralıkta kaybetmiş, başından itibaren ilk yarıda oyunu domine etti. (Kicker)

Van Persie topsuz koşu düellosu esasında hiç de adil olmayan bir şekilde Tosic’i yere düşürdü. (BildSport)

Tosic’in van Persie kafayla temasından sonra golcü tiyatral bir şekilde yere bıraktı. (Aynı ifade hem Kicker hem BildSport’ta kullanılıyor)

Van Persie bu arada penisini kavrayarak kışkırtmaya devam etti. (Kicker)

Van Persie gol sevincinde de kışkırttı (Kicker alt başlık)

Skoru 0:1’e getiren golden sonra sevincini Beşiktaş kaptanı Oğuzhan Özyakup’a yönelik göstere göstere ve prokatif bir şekilde kutladı. (BildSport)

Sanırım kafi ve üzerinde yorum yapmayı dahi gerektirmiyor.

Sadece spor basınımıza şunu söyleyip, yazıyı bitirmek istiyorum;

Yüreksizsiniz!

Saygılarımla…

 

Ufuk Küçükdağlı

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.