Tarihi Maç

Çarşamba günü Vodafone Arena’da tarihi bir maça çıkacağız. Hedef, üç puan! Ancak elde edeceklerimiz üç puanın çok ötesinde…

Her maçın bir anlamı, kendi içinde bir hikayesi vardır. Ancak bazı maçlar vardır ki, o zamana kadar elde ettikleriniz sayesinde size bir vizyon da sunar. Yani, ulaşabileceğiniz noktayı kafanızda kurgulayabilmenize müsaade eder.

Çarşamba günü oynanacağımız Benfica karşılaşması da tam anlamıyla böyle bir maç. Elde edeceğimiz üç puan birçok şeyin kapısını açacak ve ulaşmak istediğimiz yere doğru emin adımlarla ilerlememizi sağlayacak.

İsterseniz öncelikle Benfica maçına bu açıdan bir bakıp, elde edeceğimiz zaferin bize neler sunacağını görelim;

  • Şampiyonlar Ligi Tarihimizde İlk Kez Üst Tur

Üç puan çok büyük ihtimalle bizi gruptan çıkartacak. Hatta İtalya’dan gelecek güzel bir haber ile o akşam kesinleştirmemiz de mümkün. Bu, tarihimizde ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde ikinci tur maçlarına çıkacağız anlamına geliyor. Tarihi zafer, tarihi başarıyı getirecek. Ayrıca 2016/2017 sezonu için konulan ilk hedef tamamlanmış olacak!

  • Kiev Deplasmanı “Final Maçı” Olmaktan Çıkar

Bu, benim en önemsediğim hususlardan biri. Benfica maçından alınacak galibiyetle beraber, önümüzdeki zorlu fikstürde Kiev maçını final havasından çıkartıp, öncesinde (fb) ve sonrasında oynayacağımız (bursa) önemli lig maçlarına hem mental hem de fiziksel olarak daha rahat hazırlanmamız mümkün olacak. Yani, ilk yarıda kalan maçlar açısından “Ligi koyalım ligi!” rahatlığına kavuşacağız!

  • Avrupa’da Yükselen Değer Beşiktaş

Fikret Orman yönetimi ile beraber Beşiktaş her anlamıyla yükselişe geçti. Yapılan anlaşmalar, Vodafone Arena, başarılı transfer hamleleri (hem alış hem satış), Uefa ile düzeltilen ilişkiler vs. vs. Sportif anlamda da geçen sene elde ettiğimiz şampiyonluk ve bu sezonki başarılı gidişat… Tarihi başarı ile beraber Avrupa’da oluşan olumlu prestijimiz perçinleşecek!

  • Minimum 7 Milyon Euro

Benfica maçından alacağımız üç puan ile beraber elde edeceğimiz 1,5 milyon euro galibiyet primine artı olarak gruptan çıkış ücreti olan 5,5 milyon euro daha almaya hak kazanacağız. Yani, 7 milyon euro garanti kasamıza girecek. Üstelik Kiev maçı ve ikinci turda oynayacağımız maçlarla bu miktari yükseltmemiz mümkün. Finansal açıdan çok rahatlayacağız!

  • Vodafone Arena

Yeni mabedimiz açıldığı ilk günden itibaren tarihi anlara tanıklık etmeye başladı. Ancak bir eksik var. Henüz Şampiyonlar Ligi’nde galibiyet görmedi. Benfica maçı bu açıdan da önemli. Elde edilcek zafer Vodafone Arena’nın tarihine geçecek ve ikinci turda bir tarihi maça daha ev sahipliği yapmasını sağlayacak!

benficamacenstantanesi

Yukarıdaki maddeler akla ilk gelenler. Çoğaltmak mümkün…

Peki bu kadar önemli sonuçları olan ve ilk yarının en önemli maçı olarak nitelendirdiğimiz bir maç kolay olabilir mi? Cevap ne yazık ki hayır!

Çünkü karşımızda benzer hedeflere ulaşmak isteyen, bu sezon oynadığı onyedi resmi maçta sadece Napoli karşısında mağlup olan ve aynı maçtan sonra çıktığı sekiz resmi maçta yedi galibiyet bir beraberlik (Porto) elde eden, oynadığı son maçta 6-0 gibi net bir skor alan, Portekiz liginin lideri Benfica olacak. Sonuç olarak, ilk maça nazaran karşımızda daha derli toplu bir Benfica takımı bulacağız.

Ancak bu maç açısından bizim iki önemli avantajımız var:

Birincisi elbette Vodafone Arena faktörü. Zira, oluşacak şahane atmosferle beraber ev sahibi olma avantajını fazlasıyla kullanacağız. Taraftar, takıma itici güç olacak ve gerektiğinde rakibi/hakemi baskı altına alacaktır.

İkincisi ise, Benfica açısından bu maçın final maçı olması ve buna rağmen kadrosunun genç isimlerden oluşuyor olması. Mutlak kazanmak isteyecek olan Portekizlilerin, kafalarındaki en büyük soru işaretinin bu olduğunu düşünüyorum.

Buna rağmen bizde özellikle Querasma, Adriano, Atiba ve Marcelo gibi tecrübeli isimlerin var olması ve bu tarz maçları rahatlıkla kaldırabilecek olmaları bizi rahatlatan en önemli husus. Elbette Şenol Hoca’nın tecrübesini de unutmamak gerekiyor.

Daha önce de belirttiğim gibi, ne olursa olsun zor bir maç bizi bekliyor. Buna rağmen hem Şenol Hoca’nın hem de futbolcuların galibiyet dışında bir ihtimali akıllarından geçirdiklerini sanmıyorum. Bunu başarabilecek ve tarihi zaferi elde edebilecek güç onlarda fazlasıyla var!

Ama olurda bir aksilik olursa, o zaman Şampiyonlar Ligi’nin mottosu olan “Yenemiyorsan, yenilme!” devreye girmeli. Zira, olası beraberlik halinde de avantaj yine bizim olacak. Geç de olsa yukarıda saydığımız maddelerin birçoğunu gerçekleştirebileceğiz. Ancak bu sefer önümüzde bir final maçı olacak.

Umarım o final maçını oynamak zorunda kalmayız!

Başarılar Beşiktaş’ım!

.

Ufuk Küçükdağlı / @kucukdagli1903

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.