Lige Dönüş

Benfica karşısında müthiş bir geri dönüşe imza attık. Bu geri dönüş Şampiyonlar Ligi’nde bir üst turun habercisiyken aynı zamanda lig için de mesajlar içeriyor.

Benfica takımının ilk maça nazaran çok daha iyi bir şekilde karşımıza çıkacaklarını ve kolay bir maç olmayacağını maç öncesi yazımda belirtmiştim. Ancak ben de dahil sanırım hiç kimse ilk yarıda oluşan skoru beklemiyordu. İlk yarıdaki bu skorun oluşmasında, genç oyunculardan kurulu Benfica takımının maça çok tempolu başlamasını, sürekli ön alanda baskı yapmasını ve bizim buna karşılık veremeyişimizi neden olarak göstermek mümkün. Topu ön alana taşımayı başaramadığımız gibi az da olsa taşıyabildiğimiz zamanlarda da topu orada tutamadık ve sürekli geri koşmak zorunda kaldık.

Ancak aynı yazıda belirttiğim bir husus daha vardı. Benfica karşısında sahip olduğumuz iki büyük avantaj; Tecrübe ve Vodafone Arena faktörleri…

Özellikle Şenol Hoca’nın ilk yarının son on dakikasında oyunu yeniden çizişi ve ilk yarı sonunda taraftarın futbolcuları tribüne çağırıp alkışlaması ne kadar haklı olduğumu ispatlayan unsurlardan sadece iki tanesiydi. Buna Querasma’nın henüz hiçbir şeyin bitmediğini ispatlar şekilde oyunu istemesini eklemek de mümkün, Benficalı genç oyuncuların ikinci yarıda gelen gollerle beraber oyundan düşmelerini de.

Sonuç olarak, ilk yarının en önemli maçında istediğimizi elde edememiş olsak da en az onun kadar değerli bir başarıya imza attık. Bu sayede hem Şampiyonlar Liginde şansımızı son maça taşıdık hem de namağlup unvanımızı ve özgüvenimizi korumayı başardık.

Özellikle son hususun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Zaten bir çok yazımda bunu belirttim ya da belirtmeye çalıştım. Ancak bu sefer kendi ifadelerimden ziyade başkalarının söylemlerinden yola çıkmak istiyorum. Zira tarihi bir geri dönüşle korumayı başardığımız namağlup unvanımız ve öz güven meselesi aynı zamanda ligde oynayacağımız zorlu maçlar öncesi büyük önem arz ediyor.

Mehmet Demirkol, Benfica maçı sonrası bu geri dönüşün 1-0’lık galibiyetten bile daha önemli olduğunu belirttikten sonra bu maçın rakiplerimize verdiği mesajı şu şekilde dillendiriyordu;

“Kardeşim, beni yenemezsin!”

Cem Dizdar ise benzer şekilde “Yenilmezler” vurgusu yapıyor ama hemen ardından şunu söylüyordu;

“Garanti kazanma aşamasına geçilmesi gerekiyor!”

bencicafutbolcular

Ben özellikle Cem Dizdar’ın son vurgusunu çok önemli buluyorum. Hatta Şenol Hoca yönetiminde bir sonraki aşamanın o olduğuna inanıyorum. Ancak “Yenilmezler!” ya da “Kardeşim beni yenemezsin!” mesajları da en az onun kadar değerli. Özellikle dün bunu kaybetmemek çok ama çok değerli.

Tam bu noktada Şenol Hoca’nın maç sonu röportajında ne dediğini hatırlayalım;

“Biz olduğumuz bu noktaya bir günde gelmedik!”

Şenol Hoca’nın muhtemelen bunu geçen sezonun başını kastederek söylediğini düşünüyorum. Ancak birçoğumuz için bu takımın temelleri “Feda” zamanında atıldı.

Hangisini seçerseniz seçin Şenol Hoca’nın sözü geçerli! Zira, kolay bir şekilde gelmedik bu noktaya. Hem de her açıdan…

Şimdi Benfica maçının ilk yarı sonunu tekrar aklınıza getirin. Futbolcuları çağıran taraftar hem de 3-0 mağlupken, gelmek istemeyenleri taraftara yönlendiren “Feda” sezonu oyuncuları Olcay ve Necip.

Bu noktaya nasıl gelindiğini en iyi bilen içerideki ve dışarıdaki tayfa!

Yıkmak her daim kolaydır, geldiğin noktada kalabilmek ve üstüne koymaya devam etmek ise zor olan. Bence bu konuda biz dün akşam çok önemli bir eşiği geçtik.

Bunun yansımalarını önümüzdeki ilk maçta daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum. Yani, Başakşehir maçı!

Cumartesi Vodafone Arena’da oynayacağımız karşılaşma oluşan tabloda ligdeki en önemli maçımız konumunda. Alacağımız galibiyet liderlik koltuğunu ele geçirmek dışında aşağıdakilerle farkı korumaya ve hatta açmaya yarayacak.

Rakip Başakşehir’in gücü ve kazandığı ivme ortada. Onlar da ligde namağlup! Ayrıca en çok gol atan ve en az gol yiyen takımı durumundalar.

Buna bağlı olarak Abdullah Hoca ve ekibi Vodafone Arena’ya bir çok hayalle beraber gelecek! Liderliği perçinlemek, namağlup Beşiktaş’ı yenmek, Vodafone Arena’da ilk galibiyet vs. vs.

Ama o iş o kadar kolay olmayacak!

Çünkü karşılarında Beşiktaş olacak!

Lige dönüyoruz…

Saygılar…

.

Ufuk Küçükdağlı / @kucukdagli1903

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.