Gruptan Çıkma Olasılıkları

Dünkü Napoli beraberliği ve alınan 1 puan ile beraber herkesin ilk aklına gelen “gruptan ne şekilde çıkarız?” sorusu oldu. Bu konuda biraz da kafa karışıklığı olduğunu görünce, aldım elime kağıt kalemi…
Öncelikle belirtmek gerek ki, Napoli’den alınan dört puan çok değerli. Aşağıda da göreceğiniz üzere “kendi göbeğimizi kendimiz kesecek” durumdayız. Bunun için de yeterli güce sahibimiz!

ekran-goruntusu-2016-11-02-210852

Şimdi en iyi ihtimalden başlayarak, tüm ihtimalleri değerlendirelim…

✔ 6 Puan (Top: 12 Puan)

Kalan iki maçımızı kazanırsak kesin olarak bir üst tura çıkacağız. Napoli de iki maçını kazanırsa ikinci olarak, en az bir beraberlik alırsa birinci olarak grubumuzu tamamlayacağız.

✔ 4 Puan (Top: 10 Puan)

Bu olasılığı ikiye ayırarak inceleyelim…

1) Benfica’dan 3 Puan + Kiev’den 1 Puan

Bu, ikinci en iyi olasılık bizim için. Bu durumda da bir üst türü garantiliyoruz. Eğer Napoli bir maçını kaybederse birinci olarak grubu tamamlarız. Takımlar arasında ikili ve hatta üçlü averajda biz üstünüz.

2) Benfica 1 Puan + Kiev 3 Puan

Garantiliyoruz… Birinci olabilmemiz için Napoli’nin Kiev’e yenilmesi, Benfica’yi ise yenmesi gerekiyor.

✔ 3 Puan ( Top: 9 Puan)

Yine ikiye ayıralım..

1) Benfica’dan 3 Puan + Kiev 0 Puan

Napoli iki maçında da berabere kalırsa birinci olarak çıkarız. Napoli, Kiev’i yener Benfica’ya yenilirse çıkamayız. Diğer tüm ihtimaller de ikinci olarak çıkarız..

2) Benfica 0 Puan + Kiev 3 Puan

Napoli’nin iki maçta en fazla iki puan alması gerekir.. Bu durumda ikinci olarak çıkarız.

✔ 2 Puan (Top: 8 Puan)

Kalan iki maçımızın da berabere bitme ihtimali..
Birinci olasılık; Napoli iki maçta bir puan alırsa çıkarız.
İkinci olasılık; Napoli Benfica’yi yener. Biz 0-0 berabere kalarak bir puan almışsak Benfica maçından, çıkarız. 1-1 berabere kalmışsak, genel averaja göre çıkacak takım belli olur. Benfica ile 2-2 ve üzeri berabere kalırsak, çıkamayız.

✔ 1 Puan (Top: 7 Puan)

Tek ihtimal var. Napoli iki maçını da kaybeder, biz Kiev ile berabere kalırsak çıkarız. Kiev’e yenilip Benfica ile beraberlik bu ihtimalde işe yaramıyor. Zira, bu durum da ikili averajla Kiev çıkıyor.

✔ Sonuç: Benfica’yı yen, işi bitir!

Yukarıda da değindiğim gibi kendi göbeğimizi kendimiz kesecek bir durumdayız. Grup içinde önemli bir avantajımız var! Ve şayet, 23’nde Vodafone Arena’da oynanacak olan Benfica maçını kazanırsak %90 işi bitiririz.

Saygılar..

.

Ufuk Küçükdağlı / @kucukdagli1903

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.