Grup İçi İhtimaller

Her ne kadar kaçan galibiyetle beraber dün gruptan çıkmayı garantileyememek bazı Beşiktaşlıları üzmüş olsa da ortaya çıkan şu sonuç ile herkesin gururlanması gerektiğini düşünüyorum. Zira böylesine kırıcı bir grupta oluşan yukarıdaki tablo; şuan için dünyanın en güzel, en değerli tablosu. Ve inananın ben bakmalara doyamıyorum.

Hazır bakmalara doyamazken boş oturmak olmaz diyerek de Beşiktaş’ımızın dördüncü maçlar sonunda elde ettiği avantajın ne derece yüksek olduğuna detaylandırmak gerektiğini düşündüm ve olabilecek en basit halde size aktarmak istedim.

Öncelikle; Şenol Hocamızın dün maç sonu da belirttiği gibi, Monaco’nun oyunun içinde kalmaya devam etmesi bizim için çok önemli. Zira aşağıda da göreceğiniz gibi Monaco’nun kalan son iki maçta alacağı her puan bizim hanemize artı olarak yazacak ve gruptan birinci çıkmamıza fayda sağlayacak.

Haydi şimdi başlayalım;

Gruptan Çıkamama İhtimali

Evet, hala çok küçük dahi olsa gruptan çıkamama ihtimalimiz var. Ama bu ihtimal, meşhur karikatürdeki “…Nijarya’nın naber derse…” olasılığı kadar düşük.

Öncelikle bu ihtimalin oluşması için bizim kalan iki maçı da kaybetmemiz ve rakiplerimiz Leipzig ile Porto’nun Monaco’yu yenmesine bağlı. Ancak bu bile tek başına yeterli olmayacak. Bu durumda hem bizim hem de Alman ekibinin puanı 10 olacağı için Leipzig’in bizi ikili averajda üstünlük sağlayacak şekilde; örneğin 3-0 yenmesi gerekecek (2-0 yenerse genel averaja bakılacak ve biz şuan için üstünüz).

İkinci bir ihtimal ise yine bizim iki maçta yenilmemiz, Leipzig’in Monaco’yu yenmesi ve Porto’nun ise Monaco ile berabere kalması. Bu durumda üç takımında puanı 10 olacağı için üçlü averaj grup birincisi ve ikincisini belirleyecek. Bu durumda Leipzig (ilk maç 2-0) ve Porto’ya (ilk maç 1-3) karşı ikili averaj üstünlüğümüzü koruyamamış olmamız gerekiyor ki bu; iki maçta da farklı yenilmeyi gerektirir (Not: Porto Leipzig’e ikili averaj sisteminde üstünlük sağladı.)

Gruptan Birinci Çıkma İhtimali 

Sırayla gidelim;

Evimizde oynayacağımız Porto maçında elde edeceğimiz bir galibiyet ya da beraberlik başka hiçbir ihtimale bakmaksızın bizi gruptan birinci olarak çıkaracak.

Peki Porto maçında bir aksilik olursa;

Leipzig maçında elde edeceğimiz bir galibiyet yine kesin olarak bizi birinci yapacak.

Leipzig maçı berabere biter ve Monaco Porto’dan puan alırsa yine gruptan birinci olarak çıkacağız.

Eğer Porto maçından sonra Leipzig’e de yenilirsek yukarıda bahsettiğim üçlü averaja kadar varan bir ihtimaller ile karşı karşıya kalacağız;

Eğer Porto Monaco’ya yenilir ve Leipzig maçında 2-0’lık ikili averajımızı korursak birinci olarak çıkarız. (Örn: 1-0 kaybettik). (Not: 2-0 biterse genel averaja bakılacak.)

Eğer Porto Monaco ile berabere kalırsa, üçlü averaj devreye girecek ve her iki takıma karşı da üstün gelirsek yine gruptan birinci çıkacağız.

 

Geriye kalan tüm diğer ihtimallerde grubu ikinci tamamlayacağız.

Bu şu demek; Monaco Leipzig’den puan aldığı an, kalan diğer tüm maçlar ne kadar alehimizi sonuçlanırsa sonuçlansın en kötü ikinci olarak grubu tamamlayacağız. Avantajımız o derece yüksek.

 

Ufuk Küçükdağlı

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.