Disiplin Talimatı Ne Diyor?

Dün akşam oynanan kupa maçında taraftarımızın neden olduğu kötü tezahüratlar ve sahaya giren taraftardan dolayı kafalarda soru işaretleri oluştu. Söz konusu eylemlerin seyircisiz oynama cezasına neden olabileceği ve bu cezasının lig müsabakasını etkileyip etkilemeyeceği hususunda oluşan bu tereddütleri gidermek adına Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Talimatını inceledik.

11.08.2016 tarihinde yürürlüğe giren söz konusu talimatın 52. maddesinin 2. fıkrasına göre; seyircisi, mensupları ve futbolcularının neden olduğu saha olayları nedeniyle disiplin kurulu kulüplere olayın ağırlığına göre; para cezası, saha kapama ve seyircisiz oynama cezalarını birlikte veya bunlardan birini verebilir. Ancak aynı Talimat‘ın 99. maddesinin 4. fıkrasına göre; seyircisiz oynama ve saha kapatma cezalarının uygulanmasında Ligin ve Türkiye Kupasının ayrı kategori sayılacağı ve bu cezaların kendi kategorilerinde infaz edileceği belirtilmiştir.

Söz konusu benzer bir durum çirkin ve kötü tezahürat için de geçerlidir. Zira Talimat‘ın 53. maddesi „Çirkin ve Kötü Tezahürat“ eylemlerini ve uygulanacak cezaları belirlemişken, aynı maddenin 5. fıkrası lig müsabakalarında alınan cezaların lig, kupa müsabakalarında alınan cezaların kupa müsabakalarında uygulanacağını belirtmiştir. Ayrıca aynı madde uygulanacak ceza tablolarını aynı Talimat içerisinde -Ek- olarak vermiş ve ancak yine Türkiye Kupası müsabakalarına uygulanacak ceza tablosunu lig maçlarından ayrı tutmuştur.

Şu halde, kötü tezahürat veyahut saha olayları nedeniyle alacağımız olası saha kapama, seyircisiz oynama cezaları ancak bir sonraki Türkiye Kupası karşılaşmasında infaz edilebilecek ve Akhisar ile ligde oynayacağımız bir sonraki iç saha maçımızda taraftarımız Vodafone Arena’daki yerlerini alabileceklerdir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.