Beşiktaş – Napoli Maçı Öncesi

Resmi twitter hesabından yarınki Napoli karşılaşması “Vodafone Arena’da bir destan yazılacak; Türkiye, Beşiktaş ile gururlanacak!” üst yazısıyla duyuruldu.

Bazı zaferler vardır, üzerinden yıllar geçse de hatırlanır. Aynı sahnede oynanacak benzer bir karşılaşma öncesinde o maçların görüntüleri, golleri televizyon ekranlarında döner ve sosyal medyada paylaşılır. Örneğin; 3-0 kazandığımız Barcelona karşılaşması… ya da 2-1’lik Liverpool maçı ve İnönü’nün ambiyansı…

Çok değil iki hafta önce, yine yıllar sonra hatırlanacak, hakeme rağmen kazandığımız müthiş bir zafer elde ettik. Kolay değil; Avrupa kupalarında sahasında 18 maçtır yenilmeyen, Serie A’da geçen sezon müthiş işler çıkartan ve bu sezona da iyi başlayan, Şampiyonlar Ligi’nde önce Kiev sonra Benfica’yı yenen Napoli’yi, San Paolo’da üç gol atarak devirdik.

Şimdi bu zaferi taçlandırma ve (resmi hesabın dediği gibi) destanını yazma vakti

Çünkü, elde ettiğimiz 3-2’lik galibiyet, yukarıda örnek olarak verdiğim diğer maçlardan daha farklı anlamlar taşıyor. Söz konusu galibiyet ve üç puan, bize grup içerisinde çok büyük bir avantaj sağladı. Yarın elde edeceğimiz bir galibiyetle beraber, fişi çekebilir ve tarihimizde ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde bir üst tura adımızı yazdırabiliriz.

-Elbette matematiksel olarak değil! Ancak olası bir galibiyet ile beraber gruptan çıkamamamız için aleyhimize gelişecek bir mucizenin gerçekleşmesi gerektiği kanaatindeyim!-

besiktas-liverpool-macinin-fotograflari-ek-_4040_dhaphoto6

Aslında kuralar çekilip, fikstür belli olduğunda Napoli karşılaşmalarını üst üste oynamamızın, bizim açımızdan dezavantaj yaratacağı haklı olarak konuşulmuştu. Zira, grubu süpürmesi beklenen ve dolayısıyla son maçta hedefsiz kalacak Napoli ile oynayanın avantajlı olacağı düşünülüyordu. Ancak gelinen noktada işler tersine döndü. Hem elde ettiğimiz zafer hem de Napoli’nin zorlu bir fikstürden çıkarak İstanbul’a yorgun gelmesi bizim açımızdan büyük bir avantaj yaratıyor.

Napoli, son bir hafta içerisinde 3 lig maçı oynadı. Bunlardan ilk ikisinde, Serie A’nın dibine demir atmış Crotone ve Empoli takımları karşısında galibiyetle ayrılırken, son maçta rakip Juventus idi. Cumartesi gecesi oynanan karşılaşmada, büyük bir efor sarfettiler ve ancak sahadan 2-1’lik yenilgiyle ayrıldılar.

Elbette Şampiyonlar Ligi Arenası başkadır. Napoli de her şeye rağmen güçlü bir rakip. Oynadıkları futbol da ortada; topa sahip olmayı seven, yüksek yüzdeyle başarılı pas yapan, çok pozisyona girip, kaleye çok şut çeken, rakibi önde karşılayıp ve baskı yapan bir takım hüviyetindeler.

İşin özü; tempolu futbol oynuyorlar ve en önemlisi bunu her şartta uygulamaya çalışıyorlar. Yarın da bundan farklı bir anlayışla çıkmaları pek mümkün gözükmüyor. Ancak yorgun olmaları maç boyunca tempoyu yüksek tutmalarını engelleyecektir. İlk maçta uyguladığımız doğru stratejiyi yarın da uygulayabilir ve özellikle avantajımızı iyi değerlendirip ikinci yarıda topa sahip olmayı başarabilirsek, yorgun Napoli karşısında maçı kopartabiliriz.

Yeter ki biz Beşiktaş gibi oynayalım… Karakterimizi sahaya yansıtalım… Sahaya çıkan her isim gerçek bir Kartal gibi savaşsın…

Yarın maç sonunda, dillerde hep aynı türkünün olması dileğiyle…

Bu gece düşlerim dehşetli güzel,

Uzak dur bu gece gelme ey ecel…

 

Ufuk Küçükdağlı / @kucukdagli1903

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.