Aliyülâlâ*

Şenol Hoca’nın elinde bol alternatifli bir kadronun bulunduğu ve bunun özellikle Şampiyonlar Ligi ile beraber oluşacak zorlu fikstürlerde Beşiktaş’ımıza avantaj sağlayacağı düşüncesindeyim. Henüz sezon yeni başlamış olmasına rağmen oynanan beş resmi maçta Şenol Hoca bu avantajı ne şekilde değerlendirdiğini merak ettim ve biraz araştırdım. Öncelikle belirtmek gerek ki, ortaya şaşırtıcı sonuçlar çıktı. Şöyle ki;

Şenol Hoca, süper kupa maçıyla başlayan ve Benfica maçıyla son bulan beş resmi maçın ilk 11’lerinde tam 20 farklı isme yer vermiş. Sonradan oyuna girenleri de dahil edersek bu sayı 22’ye ulaşıyor. Resmi sitede A Takım kadrosunun 24 kişiden oluştuğunu belirtmek gerek (aslında Veli’yle beraber bu sayı 25, ancak Veli’nin 6 aylık süreyle sözleşmesi dondurulduğu için dahil etmedim). Şenol Hoca, 24 kişilik bu kadrodan sadece Atınç ve kaleci Utku’ya resmi maçlarda yer vermemiş ve diğer tüm isimlerden ise faydalanmış. Burada özellikle dikkat çekilecek nokta, 20 farklı oyuncunun ilk 11’de kendilerine yer bulmuş olması. Gerçekten önemli bir sayı.

İlk 11’de kendine yer bulamamış ancak en az bir kere sonradan maça dahil olmuş isimler ise; Rhodolfo ve Aras. Rhodolfo’nun sakatlıktan çıktığını hesaba katarsak, şuan için bu kadronun en zayıf halkasının Aras olduğunu söyleyebiliriz.

Peki bu süreçte Şenol Hoca’nın vazgeçilmezleri kimler olmuş? Tüm resmi maçlarda ilk 11’de yer alan iki isim var; Marcelo ve Tosic. Geçen sezon sonundan itibaren başta Şenol Hoca olmak üzere herkes tarafından sıkça dillendirilen nokta, defansın göbeğindeki eksiklik idi. Bu sebepten alternatifsiz olan Marcelo’nun bu iki isimden biri olması şaşırtıcı değil. Ancak Tosic için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Zira Tosic, 5 maçın 3’ünde defansın göbeğinde ve kalan 2 maçta ise sol bek pozisyonunda oyuna başlamış. Bu da Tosic’in Şenol Hoca’nın gözünde tam bir joker oyuncu rolüne büründüğü anlamına gelebilir sanırım. Hele bu süreç içerisinde işini de iyi yaptığını dikkate alırsak! Bu iki isim dışında sonradan oyuna dahil olarak tüm maçlarda süre almış olan isimler ise; Olcay, Oğuzhan ve Cenk. Bu isimlerin hem geçen sene şampiyonlukta verdikleri katkı hem de takım ruhunun temelini oluşturmaları nedeniyle Şenol Hoca’nın vazgeçilmezleri arasında kalmaya devam edecekleri düşünmekteyim. Zaten şu ana kadar verdikleri katkı da bunu ispatlar nitelikte: „Toplam 8 gol 1 asist“.

senolgunesidman

Hazır yeri gelmişken, bu geniş kadronun sonuca etkilerine bakalım. Beşiktaş bu beş maçta 11 gol attı ve goller 5 farklı isimden geldi; Cenk (4), Oğuzhan (2), Olcay (2), Talisca (1) ve Ömer (1).  Toplam yapılan 6 asist ise 6 farklı oyuncudan; Beck, Adriano, Caner, Tolgay, Talisca, Cenk. Sonuca direkt etki yapan toplam isim sayısı ise 9. Henüz ligin başı için müthiş bir rakam.

Rotasyon mu, arayış mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi geniş kadronun en büyük avantajı zorlu fikstürde elinizi rahatlatarak, size gönül rahatlığıyla rotasyon yapma imkanı tanımasıdır. Ama bunun için sadece nicelik yeterli olmaz ve nitelik olarak da kadronun iyi durumda olması gerekir. Aksi durum, yukarıda bahsettiğimiz rakamların geniş kadrodan ziyade, bir arayış içinde olunduğunu ve henüz ideal 11’in belirlenmediğini de gösterebilir. Peki söz konusu bu ayrımı nasıl yapacağız ve nicelik olarak yeterli olan kadronun nitelik olarak da yeterli olduğuna karar vereceğiz. Bunu netliğe kavuşturabilmek adına öncelikle kendimize daha yakından bakmak ve hatta bir karşılaştırma yapmak gerektiği düşüncesindeyim. 

Öncelikle son iki karşılaşma özelinde takımımıza tekrar bakalım. Karabük ve Benfica maçlarını seçmemin nedeni, bu sezon yapılan transferlerin çoğunun bu maçlar öncesi takıma dahil olmaları. Bu daha net sonuçlar vermekle kalmayarak, bize gelecek maçlar hakkında da fikir verecektir.

Söz konusu maçların ilk 11’lerinde tam 18 farklı isim yer aldı. Bu da 7 kişilik bir rotasyon demektir ki, son zamanlarda pek şahit olmadığımız ciddi bir rakam. Buna rağmen her iki maçtan da istenilen sonucun elde edildiği ve yine her iki 90 dakikanın büyük bölümünde de üstün olan tarafın Beşiktaş olduğu unutulmamalı. Yani, oynayanın oynamayanı aratmadığı bir kadro oluştuğunu söylemek mümkün!

Ayrıca bu iki maçta atılan toplam 4 golün 4’ünün de farklı isimlerden geldiğini, yapılan iki asistin ise yine 2 farklı isimden gelmiş olduğunu belirtelim. Açıkça görülüyor ki, bu iyi işlemiş bir rotasyondur!

besiktascl

Şimdi de aksi hali örneklendirelim ve bizimle aynı şartlar içinde yer alan, hem lig hem de avrupa da yoluna devam eden (geçen seneki) rakibimiz Fenerbahçe’ye bakalım. Fenerbahçe teknik direktörü, tıpkı Şenol Hoca gibi son beş resmi maçın ilk 11’inde 20 farklı isme yer verirken, son oynanan lig ve Kupa 2’deki maçlarda ise bu sayının 16’ya düştüğünü görüyoruz. Yine son iki maçta, sonradan oyuna dahil olanlarla beraber 18 farklı ismin süre aldığını belirtmek gerek. Görüldüğü gibi her iki takımın da rakamları hemen hemen birbirine çok yakın. Peki aradaki farklar neler? 

İlk önceliğimiz elbette alınan sonuçlar. Rakibimiz hem lig hem de Kupa 2’de istediği sonuçları elde edemedi ve kendi otoriteleri tarafından dahi oynadığı futbol bakımından ciddi şekilde eleştirildi. Ancak burada benim asıl dikkat çekmek istediğim husus, rakibin ilk 11’lerini alt alta yazdığımda karşıma çıkan tablo; altı farklı maç kadrosunda, 3-4 kişi hariç kimin nerede oynadığı belli olmayan ve özellikle orta saha ve hücum bölgesinde sürekli değişen isimlerin ciddi bir arayışın içinde olunduğunun açık bir kanıtı niteliğindeydi. Diğer bir ifadeyle deneme ve yanılma hali…

Şu halde, Şenol Haca’nın elinde bulunan kadronun rotasyon için hem nicelik hem de nitelik olarak yeterli olduğunu ve zaten oturan oyun düzeni içerisinde maça ve şartlara göre farklı ilk 11’lerle başlamak için yeterince alternatifinin olduğunu, geçmiş maçların referansıyla da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sonuç olarak kadromuz, kusursuz olmasa da son yıllarda oluşan en geniş kadro olma özelliği taşımakla beraber, en kalitelisi olma yolunda da ilerleme ihtimali yüksek. Bu da üç kulvarda da Beşiktaş’ımıza yakışan futbolu oynayabileceği anlamına geliyor…

*İyinin de iyisi. En üstün.

.

Ufuk Küçükdağlı / @kucukdagli1903

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.