2017/18 Sezonu Beşiktaş Kadro Planlaması

Bildiğiniz üzere takımlar kadro planlamasını yaparken hem yerel ligde hem de Avrupa kupalarında belli kurallara uymak zorunda. Fakat çoğu zaman biz taraftarlar bu kuralları göz önüne almadan kendimize göre kadro şekillendirip, yeni transferler istiyor, gidecek isimleri belirliyoruz.

Hal böyleyken; bu yazıyla hem uyulması gereken söz konusu kuralları basit bir şekilde anlatmak hem de oluşan durum karşısında gitmesi gereken oyuncular ile yapabileceğimiz transferleri ortaya koymak istedim.

Bunu yaparken öncelikle mevcut sözleşmeli oyuncularımızı yanında bazı bilgilerle beraber vereceğim. Bu bilgiler hemen sonrasında anlatmaya çalışacağım ligimiz ve Şampiyonlar Ligi kuralları ile bağlantılı olacak. Yazının sonunda ise bu iki farklı kategoriyi göz önüne alarak ortak bir kadro yapısı ortaya çıkartmaya çalışacağım.

Oyuncu ayrımında dikkat edeceğimiz ilk konu ligimiz kurallarına göre yerli veya yabancı olması. Daha sonra ise yerli futbolcularımız kendi aralarında Beşiktaş Altyapısı-Türkiye Altyapısı ve Yabancı Altyapısı olarak üçe ayrılacak. Bu ayrım Şampiyonlar Ligi kriterleri açısından önemli. Son olarak eğer varsa futbolcunun özel durumları da belirteceğim.

Sözleşmeli Oyuncularımız (09.08.2017 itibariyle)

1. Fabri (Yabancı)
2. Tolga (T.C. / Türkiye Altyapısı)
3. Utku (T.C. / Türkiye Altyapısı)
4. Boyko (Yabancı)
5. Hüseyin Yılmaz (T.C. / Beşiktaş Altyapısı) – (1996 doğumlu)
6. Adriano (Yabancı)
7. Pepe (Yabancı)
8. Tosic (Yabancı)
9. Beck (Yabancı)
10. Caner (T.C. / Türkiye Altyapısı)
11. Mitrovic (Yabancı)
12. Milosevic (Yabancı)
13. Fatih Aksoy (T.C. / Beşiktaş Altyapısı) – (1997 doğumlu)
14. Pedro (Yabancı)
15. Atınç (T.C. / Beşiktaş Altyapısı) – (Sakat, sezonu kapattı)
16. Gökhan Gönül (T.C. / Türkiye Altyapısı)
17. Quaresma (Yabancı)
18. Babel (Yabancı)
19. Oğuzhan (T.C. / Yabancı Altyapısı)
20. Atiba (Yabancı)
21. Tolgay (T.C. / Yabancı Altyapısı)
22. Orkan (T.C. / Yabancı Altyapısı)
23. Lens (Yabancı)
24. Necip (T.C. / Beşiktaş Altyapısı)
25. Aras (Yabancı)
26. Gökhan Töre (T.C. / Yabancı Altyapısı) – (Sakat, sezonun ikinci yarısına yetişebilir)
27. Sedat Şahintürk (T.C. / Beşiktaş Altyapısı) – (1996 doğumlu)
28. Talisca (Yabancı)
29. Cenk (T.C. / Yabancı Altyapısı)
30. Negredo (Yabancı)
31. M. Pektemek (T.C. / Türkiye Altyapısı)

Şu durumda;

– 16 Yabancı
– 15 Yerli

oyuncumuz var.

Süper Lig Statüsü

Bildiğiniz gibi yabancı sınırlaması kalktıktan sonra takımlar kadrolarında 14 yabancı futbolcuya yer verebiliyorlar. (Ancak burada bahsedilen kuralı 14 yabancı oyuncu ile sözleşme imzalamak olarak algılamamak gerek. Bir takım 15 ve üstü yabancı oyuncuyla da sözleşme imzalayabilir ve fakat ancak 14’ünü ligimiz için lisanslayabilir.)

Statüye göre her ne kadar 14 yabancı oyuncu genel kadroda yer alabiliyor olsa da “maç kadrosunda” bir sınırlama var.
Değişen maç kadrosu kuralı şu şekilde;

Takımlar 18’den başlayarak 21 oyuncuya kadar maç kadrosu oluşturabilecek. Eğer 18 kişi olursa biri kaleci olmak üzere en az 7 tanesi Türk Milli takımında oynama (T.C.) uygunluğuna sahip futbolcu olmalı. Maç kadrosuna takımlar 19 kişi yazarsa bu rakam 8, eğer 20-21 kişi yazarlarsa 9’a çıkıyor. Yani maç kadrosunun 21’e çıkması dışarda kalan yabancı oyuncuları değerlendirmek bakımından pek de işe yaramıyor. Ancak 21 kişilik maç kadrosu oluşturursan sana +1 yabancı oyuncu yazabilme imkanı sunuyor.

Bu durumda kadrosunda 14 yabancı bulunduran bir takım bir maçta en az 2 yabancı oyuncusunu tribüne göndermek zorunda.

Şampiyonlar Ligi Statüsü

Öncelikle belirteyim burada bir belirsizlik var. Şöyle ki; normal şartlarda Uefa’ya takımlar 25 kişilik bir liste verebiliyor. Ancak bizim Uefa ile anlaşmamız gereği ilk yıl bu sayı 22, geçen sezon ise 23 ile sınırlandırılmıştı ve normal şartlarda bu sezon bu sınırlanmanın kalkması gerekiyordu.

Buna ilişkin kulübümüzün FFP anlaşması sonrası açıklaması da zaten bu yönde;

“Şirketimiz, 25 kişilik Uefa A listesine 2015/2016 sezonunda 22 oyuncu, 2016/2017 sezonunda 23 oyuncu dahil edebilecektir. Önümüzdeki sezonlarda bu anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda 2017/2018 sezonundan itibaren bu sınırlama sona erecektir.”

Benim açımdan buradaki belirsizlik bu kısıtlamanın devam edip, etmeyeceği noktasında. Uefa en son verdiği kararda “sattığın kadar bonservisli oyuncu alabilirsin” kısıtlamasının devam edeceğini belirtmiş ama bu konuya değinmemişti. Bildiğim kadarıyla kulübümüz Uefa’ya başvurdu. Fakat sonuca ilişkin bir bilgi henüz göremedim.

Bu noktada kulübümüzün beyanını esas alarak sınırlama kalkmış gibi konuya devam edelim. Buna göre;

Öncelikle bildirilmesi gereken listede en az 2 kaleci olmak zorunda. Eğer kalecilerden biri 30 günden fazla sürecek bir sakatlık yaşarsa Uefa istisnai olarak sezon içerisinde bu listede kaleci değiştirmeye izin veriyor.

Ayrıca söz konusu 25 kişilik kadroda en az 4 tane takımın alt yapısında yetişmiş futbolcu olması gerekiyor (Beşiktaş Altyapısı). Yine 4 tane de takımın bulunduğu ülkenin liglerinde yetişmiş oyuncu olması şart (Türkiye Altyapısı). Burada şu da mümkün; 6 tane alt yapıdan yetişmiş, 2 tane de milli ligden yetişmiş oyuncu yazabilirsin. Fakat 6 milli ligde yetişmiş 2 alt yapıdan yetişmiş oyuncu yazamazsın.

Eğer bu şartları takımlar sağlayamıyorsa, bu durumda yazamadığı isim kadar kadroda azalmaya gitmesi lazım. Yani kadroda 8 değil 6 tane bu şartları sağlayan oyuncun varsa Uefa A listesine 23 isim bildirmek zorunda kalıyorsun.

Son olarak ise Uefa; A listede yer almasa bile (geçen sene 1995 idi, bu sene 1996 olacaktır) 1996 ve sonrası doğumlu alt yapıdan yetişmiş oyuncuları (Beşiktaş Altyapısı) sınırsız olarak kadroya yazmana müsaade ediyor.

Ara Sonuç

a) Lig açısından:

Öncelikle halihazırda 16 yabancımız olması bir problem. Aşağıda daha iyi anlaşılacağı üzere 14’den fazla yabancı ile sözleşmemiz bulunsa dahi fazlalıkları Uefa listesine yazıp, orada da değerlendiremeyeceğiz. Bu; her fazla oyuncuyu boşu boşuna kadroda tutup, maaşlarını ödemek demek.

Hocanın da son basın toplantısında hala ısrarla stoper istemesi ve konuşulan isimlerin de (yazı yazılırken Medel en yakın isimdi) yabancı olması ayrılıkları şart kılıyor. Akla ilk gelen isimler; Boyko, Milosevic, Pedro ve Aras. Şuan için bunlardan en az 3’ü ile yollar ayrılmalı. Eğer bu isimlerin hepsi ile yollar ayrılırsa stoper dışında bir yabancı transferi daha (orta saha) mümkün olabilir.

Maç kadrosu bakımından ise pek sorunumuz yok. Tolga veya Utku yerli kaleci kuralını sağlarken, eğer 21 kişilik bir kadro oluşturmak isterse Şenol Hoca elinde yeterince yerli statüye uygun oyuncu olacak (bu sayı 9) ve 12 yabancıyı kadroya yazabilecek.

b) Şampiyonlar Ligi açısından:

Benim daha çok kafama takılan husus Uefa listesi. Şöyle ki;

Atınç’ın sakatlığı sonrası elimizde altyapıdan yetişmiş (Beşiktaş Altyapısı) isim olarak sadece Necip kaldı. Sedat, Hüseyin ve Fatih’i buraya dahil etmememin nedeni üçünün de 1996 ve sonrası doğumlu olması ve her şartta listeye yazılabilmelerinden dolayı.

Yani listemiz her halükarda 22 kişiyle doğal bir sınıra uğramış olacak.

Türkiye ligi altyapısından yetişmiş oyuncu sayımız ise mevcut durumda beş. Bunlar; Tolga, Utku, Gökhan Gönül, Caner ve M.Pektemek. Bu isimlerden dördü kesin olarak listeye girecek. Bana göre; kaleci kontenjanı açısından istisna ve Hüseyin varken burada Utku ya da Tolga’dan vazgeçmek daha mantıklı geliyor. Pektemek her ne kadar istenmeyen adam durumunda olsa da mevcut durumda forvette 3. rotasyonu hem yerli hem de Türkiye altyapı kriterine göre sağlayarak Şenol Hoca’nın elini rahatlatıyor.

Listede geriye kalan 17 kişiyi ise mevcut durumda; 12 yabancımız (yukarıda bahsettiğim 4 isim şayet gönderilirse geriye kalan); artı yabancı altyapıda yetişen Tolgay, Oğuzhan, Cenk, Orkan’dan (G. Töre sakat) oluşacak.

Şu halde; Şampiyonlar Ligi listesi için bir yabancı stoper transferi için yer var. Ama şayet birden fazla transfer olursa bu isimlerden birisi dışarıda kalacak.

Genel Sonuç

Şenol Hoca bir röportajında kaleciler hariç 21 kişilik kadro yapısından bahsetmişti. Satılmasını düşündüğüm 4 isim, gençleri ve sakatları çıkarırsak şuanki mevcut durumda ana kadromuz kaleciler hariç 19 kişiden oluşuyor.

Stoper ve orta sahada ise sayısal eksikliğimiz var. Ben bu iki bölgeye yabancı transferi yapılıp, kalecilerle beraber herkesin alternatifi olduğu 24 kişilik bir kadro oluşturulacağını düşünüyorum. Bu halde lig açısından her halde sorunsuz, Uefa açısından ise şayet bir kısıtlama olmazsa (Utku ve Orkan’ın dışarda kaldığı) 22 kişilik kadro oluşacaktır.

Ama her şeyden önce en az 4 yabancı oyucumuzla (Milosevic, Pedro, Aras, Boyko) yollarımızı ayırmamız gerek. Önceliğimiz bu olmalı.

Daha sonra ise; gitmesini istediğimiz her oyuncu için kendi statüsünde (Örneğin; Pektemek için Türkiye Altyapısında yetişmiş bir oyucu) transfer gerçekleştirmek ya da gelmesini istediğimiz her yabancı oyuncu için (Örneğin; Demba Ba) başka bir yabancıdan daha vazgeçmemiz gerekecek.

Bu; her hareketimizle taşları biraz daha yerinden oynaması anlamına geliyor.

Saygılarımla…

Ufuk Küçükdağlı

2017/18 Sezonu Beşiktaş Kadro Planlaması” için 2 yorum var

  1. Avatar
    Barış Çoruh on

    Bildiğim kadarıyla eğer altyapısı dışarıda olan Türk oyuncu kendi liginde 3 yıldan fazla forma giyerse yerli lig statüsüne kavuşuyor. Buna göre Oğuzhan, Töre ve -emin olmamakla birlikte- Orkan bu statüyü sağlıyor.
    Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.