Umut İyi Bir Şeydir

Aslında neye kızıyoruz! Taraftar olarak kulübün ekonomisini ve gidişatını takip etmek herkesin ilgi alanına girmiyor ve bunu saygıyla karşılıyorum. Taraftar, sahada mücadele var mı? Takım maç kazanıyor mu? İyi oynuyor mu genellikle ona bakar. Bu gerçeği öncelikle ortaya koymakta fayda var…

Fikret Orman Yönetiminin Feda döneminde gelirken yaptığı en önemli iş gerçeklerle yüzleşmekti. Ekonomik olarak eli kolu bağlı bir camia vardı. Haciz, FIFA, CAS gibi mevzularla uğraşmak zorunda kaldılar. Samet Aybaba ve Biliç dönemlerinde tabelaya baktığımızda başarısız ama umut beslenen bir ortam vardı. Sonrasında Şenol Güneş tercihi ile bir şahlanış ve namabet şampiyonluk geldi.

Kadro elde tutulamadı ki bunun gerçekçi sebepleri vardı “15 Temmuz darbesi” gibi. Ekonomik darboğazın yanında yaşanan bu vahim olay aslında tüm dengeleri bozdu. Buna rağmen, son güne bırakılsa dahi efektif transferler yapabildik. İkinci şampiyonluk da geldi. İşte tam burada takıma ve gidişata dair bir neşter vurulmalıydı.

Başta da söylediğim gibi taraftar kulübün ekonomisi ve para işleriyle o kadar ilgilenmez, sahaya bakar. Burada yönetim; ister küçülme deyin, ister gerçekler deyin; takıma genç, ücret olarak nispeten düşük ve alternatifli bir kadro aşısı yapmalıydı. Çünkü Borç sarmalı başarılı iken gelirler sayesinde sürdürülebiliyordu. Yöneticiliğin farkı da burada ortaya çıkmıyor muydu? Takımın gelirini, giderini hesaplamak, Ekonomik riskleri görmek taraftarın işi değildi… Bunu görecek kişiler Beşiktaş Yöneticileriydi, göremediler. Başarıyı paylaşamadılar ve insanın yaradılışının bir eseri olarak ego savaşları başladı. Ben yaptım, sen yaptın kavgaları… Arada karambole giden Beşiktaşlıların umudu oldu.

Peki gelinen noktada ne yapmalı ? Herkesin düşüncesine saygılıyım, bunu tekrar belirtmek istiyorum. Sade bir Beşiktaş taraftarı olarak diyorum ki; bazen kaybetmek bile hayırlıdır. Kaybederken kazanılan tecrübeler masaya yatırılıp, biz nerede hata yaptık diye kafa yorulup, gerçeklerle yüzleşirsek doğru yolu buluruz.

Ben İstikrardan yanayım. Şenol Hoca ile Yönetim Şapkayı önlerine koyup düşünecek ve bize salt başarıyı değil; öncelikle yitirdiğimiz umutları geri verecek. Yaşımız icabı çok gördük değişen hocaları ve oturtulamayan sistemleri. Beşiktaş Taraftarı olarak günlük çözümler ile bu işlerin olmayacağını da hepimiz biliyoruz.

Şimdi suçlu arama zamanı değil; uzun vadeli ve gerçekçi kararlar alma zamanı… yapabilir miyiz ? İşte orası zurnanın zırt dediği yer…

Unutma Red, umut iyi bir şeydir, belki de en iyisi. Ve iyi şeyler asla ölmez. The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli (1994)

 

Iğdır Beşiktaş

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.