Transferde Adı Geçenler: Martin Skrtel

Bir iki maçını seyredip oyuncuya ”çok iyi” yada ”olmaz” demek kahinliktir. Zamanında, ”şahane olur, uçarız” dediğimiz adamların düştüğü kötü durumlar hala gözümün önünde. Futbolda ”kesin yargıda, yergide” palavradır unutulmasın! Bunları göz önünde tutmanızı rica ederek, bu köşede gerçekten izlediğimiz (10 maç üstü 90 dakika) oyuncuları ve ismi Beşiktaş’ımız ile ciddi olarak anılan oyuncuları değerlendirmeye çalışacağız.

MARTIN SKRTEL

1984 doğumlu (31 yaşında) Slovak oyuncuyu duyunca farklı düşüncelere dalsam da, 60 maç üstünde maçını seyretmiş biri olarak direkt şunu söyleyebilirim; fizik ve atletizmin ön planda olduğu Premier Ligde bile hatırı sayılır maça çıkmış ( 250 civarı) önemli maçlarda atletizm ve hamle üstünlüğü olarak çok kritik müdahalelerde bulunmayı başarmıştır kendisi. Toplam gol sayısı olarak istatistikte üstlerde yazmasa da, hava toplarında iyidir. Topu kaleye sokmayı da bilir. Sertlik ve dayanıklılık kısmında ise gayet iyidir. Boğuşmayı sever. Hırsı ile taraftar elektriği de cabası. Ligimizin doğası ve bu özellikleri ile tamda bize uygun adam bu Skrtel denebilir fakat;

Liverpool böyle bir adamdan neden vazgeçiyor? Nerede eksik kaldı ki, takımda tutulmak istenmiyor. Klopp sakatlıktan döndükten sonra bile neden hiç düşünmedi?

 

Maalesef benimde çokça ”Gitmeden Liverpool adam olmaz, bunca pozisyon hatası nasıl yapılır?” dediğim zamanlar oldu Skrtel için. Açalım; bazen ”sert ve hamleli olmasın ama duracağı yeri bilsin” dediğimiz mevkiler ve böyle oyuncular vardır. Eğer savunmanızda, biri yumuşak ve ayağa oynamayı bilen, sadece pozisyon bilgisi ile topu tereyağından kıl çeker gibi alabilen bir lider stoperiniz, yanında onu tamamlayacak, sert, hızlı, atletizm gücü yüksek ve savaşçı yancısı var ise, tandem tamamdır. İşte Skrtel bu ”durduğu yeri bilen, pozisyon bilgisi iyi olan” kısım değil maalesef. Yönlendirilmez ise adamını kaçırdığı, yerini kaybettiği çokça görülmüştür. Gidip acayip yerlerde saçma fauller alabilir. 5 dakika evvel acayip bir kafa golü atıp, 5 dakika sonra kornerde adamını kaçırabilir! Alan ve pozisyon bilgisi maalesef sıkıntılı ve vasat!

Kritik soru şu; İyi döndüğünü farz ettiğimiz bir Rhodolfo’yu tamamlayabilir mi? Tam aradığımız tandemi bulduk der iken, kaybettiğimiz reisimiz ile iyi bir ikili olurlar mı?

 

Ligimiz özelinde buna hayır demek yanlış olur. Hele ki defansımızın bu sezonundan sonra. Bunca Premier Lig tecrübesi ile gelecek bir  adamın, ”sert, tecrübeli ve hava topunda iyi isen iş yaparsın” liginde başarısız olma ihtimali, başarılı olma ihtimalinden çok çok düşük. Sadece son maçta Marcelo ile yakaladığımız ”skor yapacak stoper” işini de yapacak kapasiteye sahip Skrtel. Hem Sivok etkisi yapacak hem de taraftar da sevecektir kendisini bu açıdan.

Son cümle ve son soru size; Hocanın sisteminde aranılan stoperler, orta çizgiye yakın oynayabilecek, ikisi birden iyi ayağa sahip stoperler mi? (abartılı örnek Mascherano-Pique) yoksa biri lider-ayağı düzgün, diğeri sert-atlet adamlar mı? Çıkan haberlere bakılır (Serdar Aziz yazılıyor bol bol) kulüp ekonomisini de biliyor isek, Hocanın tercihi ikincisi sanırım. Her şekilde hayırlısı olsun.

 

Cem Göncü/@cemgonc

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.