Trabzonspor 0-2 Beşiktaş

YARIM SANTRFOR PERFORMANSI

Forvet ile santrfor arasında fark vardır. Forvet ismi ilk olarak hücuma yönelik orta sahalar için kullanılmış, daha çakılı, daha önde merkez golcüler içinse eskiden beri santrfor kelimesi kullanılmıştır.

Maalesef ki çıkana kadar Love, dağınık görüntüsü ve düşük fizik gücü ile bu iki kelimenin de karşılığı olamadı. O kadar ki, maçın en iyisi Babel çizgide ileri deparlarında hep sağında kendisine duvar olacak, golü yapınca da sevincini yapacak arkadaşını öyle çok aradı ki, bir ara ‘‘Cenk Neredesin Olm’‘ diye pankartı açacak sandım. Taki Negredo girip ”gol’de sıkıntı var ama asist’in kralını yaparım” diyene kadar.

HANGİ İKİLİ?

Gomez-Cenk/Cenk-Abou/Negredo-Love…

Bu ikililerin özelliklerine ve tabelalarına göre, Negredo-Love için ”düşüş” demek çok mümkün olsa da sezon sonuna kadar eldekilerin suyunu çıkarmamız şart. Love’ı bile fizik olarak yükseltip, en azından 2-3 maçı yapmasını sağlamamız da elzem. Q7’siz takımın skor yükünü dağıtmamız,Talisca’yı yine ayağa kaldırmamız, Babel’e sahada destek olmamız şart oğlu şart.

TALİSCA..

Her sert orta sahaya yenilmesi, yine golsüz kaldı mı ortalarda olmaması, artık atmayı çokça başardığı paralel uzun pasları, daha orta saha görüntüsünü bile gölgeliyor. Bugün girdiği 16 ikili mücadelenin sadece 4’ünü kazanması her şeyi anlatıyor zaten.

Talisca artık mücadele edebilmeli, taktik disiplinini daha yukarılara çekebilmeli, kovaladığı rakiplerine gölge savunma yerine omuzu koyabilmeli. Yoksa 20 milyon gibi bir bonservis bedeli, kesinlikle ve kesinlikle gerçek dışı olmaktan öteye hem gitmez, hem de verilip verilmemesi bolca tartışılır..

Tolgay’ın maçtan sonra ”geride daha rahat hissediyorum” cümleleri de ortada iken, Talisca’nın golde varsa var, yoksa yok performansı, zaten yaratıcı ve lider orta saha eksikliği ortada olan Beşiktaş’ın daha az üretken olmasını, rakip çapa’nın rahat oyuna katılmasını sağlamaktan başka bir işe yaramıyor..

TOLGAY…

Sanırım 2 sene evvel Tolgay’ın savunma ve alan zafiyeti hakkında resimler ve videolar yapmış, önce bayağı tepki çekip, sonra ”haklısın” seviyesine maalesef gelmiştik..

Tolgay hala alan bilgisi olarak çok ileri gitmiş olmasa da mevcutlar içinde 2 maçtır en azından takımı orta sahada ”rahatlatan” sırtı dönük oyunu ile topu doğru olarak dağıtan en formda oyuncu görüntüsünde.

Hala ”skorsuz” olsa da, savunmada bolca hata yapsa da hoca sanırım Ozi’den ziyade en azından fizik olarak en idare eden orta sahasını tercih etmeye devam edecek.

Sahi Ozi nerede????*

Q7’siz OYUN..

Bu seviyede takımların oyunu üstüne kurdukları oyuncular çok önemli olsa da yine bu tecrübedeki oyuncuların sorumluluğu hemen üstlenmesi çokta sürpriz değil. Aynen bugün Babel’in yaptığı gibi.

Bazen mecbur kalıp oyunu üstüne yıktığın oyuncun olmasa da her oyunun kendi hikayesi olduğu, her maçın kendi senaryosu olduğu bir gerçektir. Q7’yi çok arıyorlar demek, işin kolayına kaçmak, hocayı da ”başka planı yok” seviyesine çekmektir…

Bugün Love’ın yapamadığını Negredo’nun yapması, onun ”daha iyi” oyuncu olduğunu göstermez. Oyunun da ona daha uygun olduğunu gösterir. Savunmanın içinde kaybolan Love yerine, Babel ile daha iyi anlaşan Negredo, bu maçın hikayesine damgasını vurmuştur.

İç saha maçlarında yine Ozi’ye ihtiyaç duyacağımız senaryolar, Q7’nin açtığı alanları açacak Caner destekli kenar oyunları yine önümüze gelecektir. Tek kişinin yapamadığını 3-4 kişi ile yapmak gerekse bile, artık Şampiyonluk için her yol mubahtır…

Bu hafta ve geçen hafta Beşiktaş taraftarının sosyal medyada verdiği saygı duyulacak mücadeleye, takım ve hocamız bu gece güzel bir hediye verdiler. Yine bu savaşı kazanacak olan da Beşiktaş taraftarı ve sahada ki takımıdır. Gerisi de boştur…

10 haftanın 8’inde iç sahada kelimelerinde gerçekler olsa da mücadele etmeden ve savaşmadan kazanılmış savaşlar yoktur…

Bu gece atılmış bu büyük adımın devamının gelmesi için elimizden geleni yapacağımıza, en azından ben kendi adıma söz veriyorum. Kısa süre evvel ”şikayet” edilmiş sitemize, medya nezdinde hala ve hala yerden yere vurulmaya hazır camiamıza zeval getirmemek için, elimizden gelenin fazlasını yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Saygılarımla,

 

Cem Göncü

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.