Sivasspor 2-1 Beşiktaş

Zor…

Böyle günlerde doğru kelamı etmek de, doğru kelimeleri bulmak da zor. ”Birden çok yanlışın olduğu yerde, tek bir doğru bulmak zordur” demişti zamanında birisi. Biz de elde ne varsa tek tek bakalım;

GOL SORUNU

Yaklaşık 50 orta ve 25 şutun kaleye girmemesi nasıl açıklanabilir? Ben size kıvırmadan söyleyeyim, beceriksizlik ile…

Oyun sisteminin doğruluğundan ya da ”amma orta yapıyoruz” mevzusundan bahsetmiyorum. Bu ortaların plan dahilinde savunulmasından da  bahsetmiyorum ki Sivas takımı kesinlikle ve kesinlikle bir Akhisar savunması yapamadı. Öyle ya da böyle içeri vurulamayan 25 şutun izahı yok.

Talisca tek yapabildiği işi artık yapamıyor, Q7 zaten skor işinde hiçbir zaman olmadı, geçen haftanın 3 gollüsü Babel yine kanatta kayboldu. İşi esas yapacaklar Cenk-Negredo zaten başlı başına yazı konusu. Kısaca ortada yaratıcı oyuncu eksikliğimiz, züpper lig’e özel kendi pozisyonunu yaratabilen forvet sıkıntımız bizi buralara aldı getirdi.

NEGREDO

Hoca neden devrede aldı ya da soyunma odasında ne yaşandı bunu bilmem mümkün değil ancak futbolda kadro uyumuna ve mühendisliğine çokça inanırım.

Sezon başı ne lazımdı? Negredo bu kriterlere bakarak mı alındı yoksa ”Abi Negredo bu be… Daha ne olacak” diye mi alındı? Bana göre sorulacak sorular, işin futbol kısmından bakar isek bunlardır.

Artık emin olduğumuz, kendi kendine şut imkanı yaratabilecek, çalımla adam eksiltip, patlama gücü ve atletizm ile savunma ekarte edecek oyuncu tarzı değil Negredo. Daha çok pas alışverişi seven, tek pasa ve yardımlaşmaya çokça inanan oyuncu tipi İspanyol. Kısaca Cenk’ten çok da farklı değil. Hatta yaratıcılık kısmında form durumu ile geride bile olduğunu söylemek mümkündü şimdiye kadar…

Peki madem öyle neden sana fark yaratabilecek, modern anlayışa uygun bir forvete değil de, Negredo’ya gidildi?Yılların Negredo’sunun oyun tarzının bu olduğunu bilmiyor mu idik? Ya da madem biliyor idik, onun yardımlaşabileceği, pas öngörüsü olan orta sahalar yerine neden Talisca ile devam ettik? Neden çizgide kalmayı seven Q7 ile sözleşme uzattık?

KAĞIT ÜSTÜNDE FUTBOL

Bakın futbol kağıt üstünde oynanmaz. Tarihin en iyi kadrosu kelimeleri sadece kağıtta geçerlidir. Esas önemli olan kadro uyumu, kadro mühendisliği, inandığın ve inşa ettiğin oyuna göre adamlar almaktır. Kimse tek başına bir takımı şampiyon yapamaz. Messi’nin yanında Xavi-İniesta, Ronaldo’nun yanında Modriç-Kross şarttır.

Sok Lens’i, alsın maçı dilekleri sadece bir ”kurtarıcı” feryadıdır. Lens’in patlama gücünden faydalanmak, ona alan açma işi yanındaki arkadaşlarına, hocanın çizeceği setlere bağlıdır. Hoca’nın eline verilen her 5 benzemezden bir ortak duygu çıkarması, her seferinde bir ”uyum” yaratmasını beklemek sihirciliktir!

İşin yönetim ya da adalet kısmında ise inancım dışında elimde başka bir şey yok. İnanmak için de elimde geçen 2 sene ve hep başarılmış gerçek veriler var.

Burada komplo teorilerini size bırakıyorum. İnanmakta ya da yorumlamakta serbestsiniz…

Q7

Sosa-Gomez’li takımda Töre’nin ardından gelmesi, kulübeden verdiği katkı ortada idi. Bana göre ona en uygun rol de bu idi. O da ses çıkarmadan buna uydu. Ertesi yıl, defalarca yazdığım gibi takım liderliğini ve oyunu kucağında buldu. O da bildiği işi, ”yatırıp çekip-orta yapmayı, takımı önde tutup faul almayı” defalarca yapıp, mevkisiz Talisca’ya goller attırdı.

Bu sene Şampiyonlar liginde ”orta-gol” sistemi ise herkesi şaşırttı. Takım gruptan lider çıktı. Bu sefer de ortalar Cenk’e yapıldı, yine ara ara da Talisca’ya.

Kısaca Q7, ”Al kardeşim forma, oyun da senin” dendiğinde yapacağını hep yaptı. Dikkat! ‘20 senedir ne yapıyor ise hep aynısı yaptı Portekizli. Kesinlikle ne eksik, ne de fazla. Hep orta yaptı, hep topu 3 defa dürttü.

Üstüne oyun kurulan Q7, bunları silah zoru ile mi yaptırdı peki? Sözleşmesini de silah zoru ile mi uzattı? Çık oyna dendiğinde de yapacağı belli olan bu adam, uzaydan mı geldi de, şimdi ne olduğu anlaşıldı?

Kısaca hep aynı döngü ; Kadro mühendisliği, kimin ile ne oynayacağın, ne istediğin,”en baştan”ne planladığın!!!

İşin karakter kısmında ise dürüstçe gelmesini baştan istemeyen, devrede giderse üzülmeyecek olanlardanım.

Hoca ile de ancak şöyle empati yapabilirim ; ”2 sene ve daha evvel de takımda bulunmuş, şampiyonluk yaşamış adama verilen kredi ve alınanlara inançsızlık” Haklı ya da haksız, aklıma başka bir şey gelmiyor. Daha hocanın aklına girecek mutant güçlerim oluşmadı! Sadece tahmin…

ARDA ve DEVRE ARASI

Arda’yı yüz yüze tanımam, çocukluktan GS’li olması, Beşiktaş’a terbiyesizliği olmaması, şu an işin karakter tahlili kısmı beni zerre ilgilendirmiyor. Ben takıma ne lazım? bu takımın ihtiyacı nedir? Takıma gelecek ”oyuncu” eksik yönleri tamamlar mı? ona bakmak istiyorum. İşin psikolojik kısmını da hep Arma üstünden düşünürüm.

Yazı çok uzadı ama bakalım ;

-Ne Lazım?;  Box to box, skor yapacak, lider orta saha, leblebici golcü, sağ bek.

*En rahat ettiği yer olan ”Sol kanat” orijinli Arda orta sahada mı oynatılacak? Barca’da defalarca denenip, ”rahat edemiyorum” dediği bölgeye mi alınıyor? Değil ise Babel forvette mi düşünülüyor?

*Maç eksiği ne zaman giderilmiş olur? Talisca ile orta sahaya binen ”agresif olamama ve savunamama” yükü Arda ile artar mı azalır mı? 

*Üzerimize renkli lobi tarafından yıkılmaya alçakça çalışılan ”kollanıyorlar” yalanı ve başkalarını, saha kenarındaki Terim’in üzerine paratoner gibi çekeceğini bilmeyen var mı? Peki bu bize yolda olan FB-GS dalaşması arasından sıyrılma imkanı verecek iken, Terim-Arda polemiğinin içine çekilmenin anlamı?

*Hız ve atletizm üzerinde yükselmekte olan modern futbolda, Medel-Arda-Talisca orta sahası nasıl olur?

Bu soruların cevapları, devre arası transfer şansımız, hocamızın yine yapacağı ”sihir” sanırım yine kaderimizi belirleyecek çünkü devre de sil baştan yapmak ya da olması gereken kadro mühendisliği  beklemek için hem çok geç, hem de doğru bir hedef gibi gelmiyor bana… Allah yardımcımız,yardımcıları olsun…

 

Cem Göncü

 

Sivasspor 2-1 Beşiktaş” için 3 yorum var

 1. Avatar
  Fatih KÜÇÜKER on

  Güzel yazınız için teşekkürler.Arda konusundaki düşüncem şu : Acaba arda solda Q7 formatında oynatılıp Lens’i de Babel formatında kullanarak bir alternatif mi yaratılmak isteniyor? Bu şekilde belki başarılı olunabilir ve Q7 hegemonyasından takım kurtulabilir diye düşünüyorum.

  Cevapla
 2. Avatar
  ozkiremitci on

  Takım oyununda ve kadro içinde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Şenol hoca lig de giden gol sorunu, beraberlik serileri ve mağlibiyet sorunlarıyla gelen kapanan rakip takımlarına karşı net bir sistem oturtabilmiş değil. Bazen çıkabilecek en ideal kadroyla da çıksa oyun sistemimiz çözüldüğü için, bizi oyunla olmasa da skorla yeniyorlar. Zaten ligde hedef puan o zaman iyi oynamış, kötü oynamış puanı alan şampiyon oluyorsa hocamız bazı oyunculara hem ilk 11 de hem de saha içinde süre aldıkları zaman da çok fazla tahammül ediyor. Am biz izlerken ÇILDIRIYORUZ! Yine de bu sorunları çözecek adamın ta kendisi Şenol Hocadır. Bu sene de ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.