Şarkı

2016 yapımı, Stephen Fears yönetmenliğinde çekilmiş, 1940’larda geçen, gerçek olaylardan esinlenmiş, muhteşem Meryl Streep’in hayat verdiği ”Florence Foster Jenkins” filmini izleyenler bilir…

Newyork sosyetesinin bu ünlü siması, ilerleyen yaşına ve kötü sesine rağmen şarkı söyleme tutkusundan hiçbir şartta vazgeçmez. Parası ve kocasının desteği ile plaklar doldurur. Sonunda savaş zamanı, birazda dalga geçilerek öne çıkan bir şarkısı ile efsane Carnegie Hall’da performansını sergilemeye muvaffak olur.

”Onlar vatanı savunuyor” diyerek yarısı bedava bilet verdiği askerlerden oluşan dolu salonda önce yuhlanır, sonra alkışlarla sahneyi terk eder. Ancak eleştirmenlerin nefretinden de payını alır.

Kocasının gazeteleri görmemesi için gösterdiği çabaya rağmen çöpten bir gazete bulur ve okur. 1-2 adım daha atar ve zaten hasta olan bedeni üzüntüden yatağa düşer.

Beni size bu yazıyı yazmaya iten ise ölüm döşeğinde söylediği son sözleri;

‘İNSANLAR ŞARKI SÖYLEYEMEDİĞİMİ DÜŞÜNÜYOR OLABİLİRLER AMA ŞARKI SÖYLEMEDİĞİMİ KİMSE İDDİA EDEMEZ

der ve ölür….

Aklınızdan ve aklımdan geçenleri biliyorum;

– Transferde geç kaldık. Gelecek ve hala konuşulan isimleri beş benzemez isimlerden kim gelecek de ne zaman uyum sağlayacak?

– Orta sahamız neden golsüz ve etkisiz? Neden birleştirici ve lider bir orta saha aranmıyor?

– Negredo ne yapacak?

– Talisca toparlanır mı? Oğuzhan ne yapacak?

– İlk 5 maçtan hasar ile çıkarsak ne olacak?

– Pusuda bekleyen renkliler ve medyaları bize neler yapmaz ki?

Bu sorulara elbette çok mantıklı cevaplar verilebilir. Kendi adına da herkes haklıdır çünkü ”futbol” böyle bir şeydir. Tek bir  doğrusu, tek bir haklısı yoktur ama, aması var…

Her ne kadar bizi ilgilendirmese de oyun olarak rakiplerimizin üstünde olduğumuz gerçeğini hiç bir karşı tez değiştiremez.

Bu kadronun aynı eksiklerine rağmen geçen sene şampiyonluk aldığı gerçeğini ise hiç değiştirmez.

Carnegie Hall’un arşivinden en çok talep edilen program, yine şarkı söyleyemeyen Florence Foster Jenkins’in verdiği konserdir.

Melotone’la yaptığı kayıtlar da şirketin en çok satan plakları olmuştur…

Takım bu sene şarkı söyleyemiyor olsa da şarkı söylemeye çalışmadığını da kimse iddia edemez…

Hazırlık maçlarında bile tekme tokat top oynayıp yere göğe koyulamayanların, çok değil 2 ay evvel ”istenmeyen” adam ilan edilip de milli takımı yerle yeksan edenleri omuzlara alıp, hala hakemleri tag yapma cüretini kendilerinde gören ”yavuz hırsızlara” verilen kayıtsız şartsız desteği görünce;

ŞAMPİYON takıma destek vermeyip, iyi ya da kötü söylemek istedikleri şarkılarını alkışlamayacaklar diye düşünenler çok ama çok yanılıyorlar…

SONUNA KADAR YANINIZDAYIZ… SİZ YETER Kİ ŞARKINIZI SÖYLEMEK İSTEYİN…

 

Cem Göncü

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.