Porto Nasıl Oynuyor?

4-4-2

Geçen senelerin birinde Twitter da Atletico Madrid konuşurken, şu an adını hatırlayamadığım bir arkadaşımıza ”Bu 4-4-2 değil” dediğim zaman, bana içerlemişti. Griezmann’ın sadece ”uydu” olduğunu, gerçek ve saf 4-4-2’nin daha katı ve iki saf forvetle oynandığını izah etmeye çalışmış, esnek ve uydu forvetlerle oluşan ”yeni” versiyonunu anlatmaya vaktim olmamıştı.

Şu zamanda varyasyonları artık kesin ve net çizgilerle ifade etmek her ne kadar salaklık olsa da biz matematik ve geometri severlerin illa benzetme yapması kaçınılmaz!

Kısaca bir şablona oturtmak istersek, 1960’ların sonunda Maslov icadı 4-4-2’sine en yakın zamane takımı, iri ve atlet forvetleri, Brahimi gibi hızlı kanat oyuncusu ile Porto takımı sanırım.

4’te 4 yapmış, fikstür kolaylığı ile eleştirilen Porto’ya sanırım en çok ”arıza” çıkaran takım dün ki Züpper ligimizvari oyunu ile bol rotasyonlu, Başakşehir’in de rakibi olan Braga oldu (21 faul yapmışlardı en son).

Porto’nun ileri kat eden oyunu ile bana göre en büyük silahı Brahimi’yi sürekli Yugoslav faulleri ile indirdiler. 9 gol atıp 0 yemiş bir takımı boğuşarak durdurmayı denediler ama Conceiçao, Andre ve Herrera ile karşılık verip, hareketli ve teknik Otavio ile de maçı tutmayı başardı. Kısaca ne yapıyorlar bakalım;

Ortalama Pozisyon

Ön alanda sürekli pres yerine, tuzak presleri çokça kullanan Porto, rakibe göre enerjisini korumayı seçiyor. Aboubakar sol içte pozisyon almayı seçerken, Marega daha çok sağ ön iç kulvarı kullanmayı seviyor.(Hücumda ortalama pozisyona en yakın duruş yukarıda. Brahimi sola kat ettiği zamanlarda, sağ açık Corona orta sahanın defans yönünü üstlenen Daniloya yanaşıyor ve 4-3-3 gibi de duruyorlar.) 

Takımın ileriye taşıyan ve kat edebilen isim ise tahmin edebileceğiniz üzere Brahimi. Telles-Brahimi kanadı, Gökhan’ın yokluğunda bize sıkıntı yaratabilecek başlıca bölge. Brahimi hem adam eksiltiyor, hem de göbeğe deparları ve hızı ile denge bozuyor. Bana göre sakat Tuqinho yerine 11’e yerleşen Marega ile birlikte en dikkat edilmesi gereken isim.

Hücum hattı kısaca soldan sağa; Brahimi-Abou-Marega gibi dizildiği zaman, orta saha Torres öne takviye oluyor. Danilo daha çok Atiba pozisyonunda güvenlik sorumlusu ama kesinlikle sabit bir çapa gibi değil.

Sağ açık Corona ise dün şahane bir gol attı. O da olması gerektiği gibi, prese katılıyor, ayağı düzgün. Brahimi-Torres kadar teknik değil ama 24 yaşında Meksikalı görevini ”hücumda” layığı ile yapıyor.

Aboubakar

Merakınızı uzatmadan gidereyim; öyle yazılıp çizildiği gibi uçmuyor Abou, dün de 2 tane karşı karşıya pozisyonu dağlara taşlara attı ancak, Marega sayesinde daha çok alan buluyor, defanstan daha kolay saklanıyor. Kesinlikle ”tek forvet” yerine gezici ve destek forvet rolü ona daha uygun. Afrika kupasında kazanıp, bizde devam ettirdiği ”güveni” hala üzerinde. Hala öğreniyor…

Oliver Torres

Conceiçao’nun oyunu 2.bölgede üzerine kurmak istediği isim Atletico Madrid’ten tanıdığımız 94 doğumlu 1.72 lik Oliver Torres. Ayakları ve tekniği çok iyi. Kalabalık Braga orta sahası karşısında bocaladı ancak, oyundan düşmedi. Geriden oyun kurma görevi onda.

Pazar, sonradan oyuna giren Otavio ile pas alışverişi arttı, oyuna daha çok dahil oldu. Sanırım Aboubakar yokluğunda beklememiz gereken hamle bu olacak. Otavio,Andre-Andre’li ya da Herrera takviyeli daha kalabalık bir orta saha. 10 Eylüldeki Chaves maçında Conceiçao böyle bir düzeni deneyebilir. Özellikle şuanki orta saha zaafımızı inceledikten sonra yine Atiba ve Ozi üzerine baskıyı tercih etmesi daha akla yatkın.

Duran Toplar

Kesinlikle dikkat edilmeli. Rakibin duruşuna göre mutlaka bir set çiziyorlar. Pazar günü en az 3 duran topta 3 kez planlı ve çalışılmış setler kullandılar. Corinthians menşeli stoperleri 1.91’lik Felipe, hava toplarında iyi. Uyanık olmamız şart.

Zayıf Yönleri

Danilo dışında atletizmi düşük orta sahaları ve geri dönüşlerde sıkıntılı olmaları. Tabi birde hiç kendinde gibi durmayan efsane Casillas. Bir açıdan bizim orta sahamıza benzeyen bir yapıdalar. Top kapma hamleleri ve atletizmleri düşük.

Braga maçında toplam 9 top kapma hamlesi yapmaları, Corona’nın Danilo’ya yardımı ve savunacak bölgesini zaman zaman unutması, Torres’in kısa bacakları ile enerjisi bitince yaptığı top kayıpları.. Kısaca geri dönüşlerdeki zamanlama hataları.

Abou yokluğunda bir fazla orta saha ile bunları aşabilir Porto ancak ileride kalmayı çok seven Brahimi’nin arkasına da Lens ile hızlı sarkmakta pek ala düşünülebilir. Yine bu kanatta, Gs’den tanıdığınız Telles, ileride iyi ama geriye koşmayı pek sevmiyor.

Casillas’ın güvensiz hali ve arada gelen toplarda bile tedirgin olması ise enteresan. Pazar günü en az 3 kere yanlış topa çıktı. Efsane neden bu halde, anlamak güç. Ona bolca şut çekmek fena olmaz.

Sezon başlangıçlarında ya da ”hiçbir zaman” kesin ifadeler ile ”bu çok iyi” bu çok kötü” yazmak hem zor, hem kahinlik.

Bu eşleşmenin kaderini çizecek ise Porto’nun durumundan daha çok bizim durumumuz. Fiziki eksikliğimizi ve orta sahadaki sıkıntılarımızı kısa zamanda halletmeliyiz. Yoksa bilindiği üzere, Şampiyonlar Ligi defoları kapatabileceğimiz değil, bunları bize apaçık gösteren en büyük mecra. Porto mevcut görüntüsü ile kesinlikle bizden daha hazır ama 15 günde Hocamızın neler değiştirebileceğini biliyoruz. Allah yardımcısı olsun…

 

Cem Göncü

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.