Neleri İyi Yaptık, Neleri İyi Yapamadık?

Devre olmadan devre değerlendirmesi yapmak yerine, bu araya kadar neler iyi gitti, neleri yapamadık, ona bakmak istedim. Buyurun;

İLK BÖLÜMÜN İYİLERİ

En güzel Sürpriz: Fabri

Gelmeden uçağını düşürmek isteyenler mi dersin, bu adam nereden çıktı (ben dahil) diyenler mi dersin, Fabri bu dönemin en parlak yönetim başarı demek abartmak olmaz sanırım. Erken öten horozun başını keserler ama top tekniği ve cepheden gelen toplardaki başarısı hepimizin beklediğinin çok üstünde. Üstüne kişilik özellikleri olarak da bize çok uydu Fabrimiz. Ara sıra yaptığı hataları en az indirip kale içinden attığı çalımları da keser ise hem biz kalpten gitmeyiz hem de kaleye uzun yıllar adam aramak zorunda kalmayız. Yolu açık olsun, bana göre yılın en büyük sürprizi ve transfer başarısı.

Beklenilenin Çok Üstünde:  Tosiç

Tamam hala ilk tercih olmaz diyenlere katılıyorum. Hocanın sisteminde orasının ”A” sınıfı net oğlu net bir adam ile doldurulmasının da hala arkasındayım ama bu adamın hakkını verelim. Hatta Rhodolfo’nun oynadığı maçlardaki ”sakatlıktan çıkamamış” halini görüp eyvahlar olsun dedikten sonra bin kere verelim. Tosiç gayet güzel idare etti, üstüne kendisinin maksimum verimini de bütün benliği ile verdi. Bazen yeteneklerin sınırlı olsa da candan oynar, elinden geleni yaparsın. Tosiç elinden gelenin fazlası yaptı. Defoları hep olacak ama karakter olarak kocaman bir ”bravo” yu hak etti.

İstemeyenleri yanıltan adam: Caner

Çok yazık oldu. Oyunumuzun değişen halinde, üstüne plan yapılacak tek oyuncumuzu bu sezonluk kaybettik. Gelir iken yarattığı etkiyi Caner iki maçta yerle yeksan etti. Çalıştı, didindi, kavga etti, uzun oynadı derken, sol bek işini çözdük oh be demişken, sakatlandı fişek. Oynadığı kısa dönemde ”gelmesin” diyenleri bile ikna etti. Takıma kazandırılıp, senelerce sol beki kapatması dileği ile…

Forvet mi? Orta saha mı?:  Talisca

Klişe ile ”olmadığı zaman değeri anlaşılanlardan” Talisca. Orta saha diye aldık, forvet çıktı bu adam der iken, sakatlandığı dönemde attığı gollerin ne kadar değerli olduğunu anladık. Tamam bize lazım olan orta saha değil Talisca ama forveti ikileyip, vurduğu toplar özellikle sıkışan oyunlarda çok değerli. Defansif zafiyetini bir kenara bırakır isek, kenardan da gelse, bu adamın bitiriciliği bize lazım.

Her Daim: Atiba

”Eskisi gibi değil” diyenleri anlamak mümkün değil. Adam 1983 doğumlu. Değişen oyunumuzda Şampiyonlar Ligi kaynaklı ”orta sahada alan savunması” yapmaya çalışan takımımızın nereden baksan yine ”kumanda merkezi”. Ara sıra sallanmasının sebebi de Tolgay, Ozi ve Q7’nin yapmadıkları savunmanın da, yine onun omuzlarına binmesi. İnler’in durumu da ortada iken sağlıklı kalması için yatalım kalkalım dua edelim.

Her şeye rağmen: Şenol Güneş

Düşünün;  en iyi iki oyuncunuz çeşitli sebepler ve eşleri yüzünden kaçsın gitsin. Kenardan gelen en iyi kanat oyuncunuz da ”İngiltere’ye gideceğim de gideceğim” diye tutturup, kiralansın. İstediği stoper alınamasın, orta saha diye getirilen adam forvet çıksın, forvet diye alınan adamın daha üstüne çok şeyler koyması gerektiği anlaşılsın, üstüne bu adamların 4/3 ü sezon başı kampa bile katılamasın. Bitmedi, ligin ilk 3-4 maçında ”tamam olursa bunlar üzerinden olur” dediğin iki adamda sakatlansın, biri sezonu kapatsın.

Yok bunlar ”korku filmi” senaryosu falan değil. Basbayağı hocanın yaşadıkları. Bütün bunlara rağmen hoca, Şampiyonlar Liginde hakem faciası ile son maçta elenip, hala ligin herkes tarafından tescilli ”favori” takımının hocası. Anlayacağınız Şenol Güneş olmasa idi takımın tabloda nerede olacağını ben kestiremiyorum. Ya siz?

İLK BÖLÜMDE ”YAPAMADIKLARIMIZ”

Takım boyu ve yeni tercihler:

Takımın oyunu daha geride kabul etmesi, hocamızın bir tercihi idi. Şampiyonlar Liginde daha sağlam durmak, rakibi daha geride karşılamak, kısaca daha sağlam defans yapmak da bir anlamda mecburi idi. O ligin en önemli işini ”yenemezsen,yenilmeyi” son maça kadar da iyi uyguladığımız aşikar, ancak bu oyundan lige dönüşlerde hep zorlandık. Daha garantici düzenden, önde pres yapan, sürekli hücum eden takıma dönüş, oyuncu ve kulübe yetersizliklerini de işi içine katınca, oyunun bazı bölümleri hariç yapılamadı. Bunun sonucu da takımın boyu 36,3 metreye çıktı ve çoğu maçta Ozi-Tolgay ve Ebubekir arasında koca koca boşluklar oluştu.

Bu önemli sorunu hocamız kampta çözecektir diye düşünüyorum. Takım defansı yine orta sahaya yaklaşmalı, geçen seneki tuzak pres oyununa dönmeliyiz. Bu boşluğa girecek yeni bir oyuncu da aranmadığına göre, takım oyunumuz ile bu eksiği kapatmamız şart. Lig bu sene daha çetin ve rakipler daha sert. Geçen seneki sistemli ”önde pres” oyunumuza dönmemiz elzem.

Orta saha defans zafiyeti:  

Yukarıda yazılanlara ek olarak, skorsuz ve şut atmayan, oyunun defans yönüne ise genelde takılmayan bir orta saha ikilisine sahiptik maalesef. Sezon başı Sosa’sız oyunda daha çok mesafe kat etmesi ve kendini geliştirmesi, takımın oyun liderliği alması gerektiğini yazdığım Ozi maalesef bunlara şimdilik vakıf olamadı. Sürekli Tolgay ile aynı hat üzerinde kaldılar. Ne forvetlere duvar olabildiler ne de içeri kat ederek skor yapabildiler. Geriye dönüşlerde de Q7 ile birlikte ”gölge” savunmada kalınca son maçlardaki kötü görüntü iyice göze battı maalesef. İlk 4 takım içinde ”en az pas arası yapan,en az top kapan” orta saha yine maalesef bizim orta sahamız (kaynak; Uğur Meleke). Attığımız 178 şut ile de 4. sıradayız. Geçen seneki ”ceza sahası dışı” gollerimiz bu sene yok.

Bu bölgeye adam bakılmadığına göre, Talisca-Babel-Q7 hattının arkasını süpürecek adamlar yine Ozi ve Tolgay olacağından yine yukarıda belirttiğim oyunu önde oynama, defans ile ön hattın arasının sürekli 30 metrelerde olması işi çok çok önem kazanıyor. Yoksa yine 36-40 metre aralığında oynar, bu üçlünün arkasını sadece Atiba’nın kollayacağı bir düzende yürür isek başımız çok ama çok ağırır. Topu en kısa sürede geri kazanmalı, oyunu hep önde oynamalıyız ya da Tolgay ile Oğuzhan’ın, Mane ve Kante’ye dönüşmesini beklemekten başka çaremiz yok.

Forvet işi ne olacak?

Buraya tekrardan Ebubekir ile alakalı bir dolu cümle yazmanın manası yok. Geçen yazılarda etraflıca değerlendirdik zaten. Afrika Kupasına gidecek olması, buraya Cenk ile devam edeceğimiz, Babel ile değişimli oynatma olanağımız olacağı da kesin. Cenk’in form durumuna bağlı Babel’i en önde görmemizde sürpriz olmaz. İsmi geçenlerden ise 6 aylık, bize en uyacak isimde sanırım Etoo. Hem ligi ve bizi iyi tanıması, hem de saha içi lider özellikleri ile bize 6 aylık en iyi katkıyı verebilecek, kağıt üstünde en iyi isimde o. Zaman zaman forvet arkasında ”bağlantı oyuncusu olma” görevini de Antalya’da hakkı ile yaptığını göz önünde bulundurarak, bize de lazım olan 8.5 tan 10 numara görevini kısmen de olsa yapabilecek özelliklere de, yine kağıt üstünde haiz olan oyuncu Etoo. Umarım en doğru ve ”takıma uyacak” transferi buraya yapabiliriz. ”Takıma uyacak” kısmı önemli çünkü, tek başına özellikleri iyi olsa bile bir oyuncunun takıma adaptasyonu, Oğuzhan,Q7  ve diğerleri ile uyumu da çok çok önemli.

Beklenen Stoper Gelsin (mi) Artık: 

Zor iş. Hem memleketin durumu hem de FFP yasakları sebebi ile 5 milyon ve altına bir adam bulmak da onu buraya getirmek de artık büyük mesele. Yine daha evvel yazdığım, Şenol Hocanın takımlarının en önemli ihtiyacı, defansa liderlik de edebilecek, ayakları iyi, an itibarı ile sol ayaklı bir adamı bu fiyatlara bulmak nasıl olacak bilemiyorum. Yok eğer yine bu özelliklere haiz bir adam bulanamayacak ise takımın ön tarafına yüklenip, bu işi sen sonuna bırakmak sanırım en doğru seçenek. Yine ”vasat”’ olacağına, sezon başı ”net oğlu net” olsun.

Zor bir ilk yarı son maçı ve zor bir ikinci yarı bizi bekliyor. Geçen seneden daha yakın puanlar ve daha işin içinde takımlar olacak karşımızda. Yine ligde favori olsak da Avrupa ligi ile ligi beraber götürecek takviyeler şart. Favori olana kupa verilmiyor ne de olsa. Tribüne ve sosyal medyamıza bu sene daha çok iş düşecek. Daha çok ve daha iyi destek vermemiz şart. Kendinizi buna göre hazırlayın derim ben. Sakatlıksız, kazasız belasız maçlar, daha iyi hazırlanmış oyuncular görmek dileği ile…

 

Cem Göncü / @cemgonc

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.