Kombine

Kulübümüz Kombine sahiplerine ”yenileme” adı altında verdiği süreyi, kısa zaman önce açıkladı. Açıkladı açıklamasına da ne uzun süredir her şartta kombine alan kemik kitle memnun oldu, ne de yeni talipler.

Üç sene önce temelden kombine edinmiş, oturacağı yeri hali ile önemsemeyen (malum zulümpiyat idi adres) ancak, yeni statta yer değiştirmek isteyenler de memnun değil. ”Almak bizim de hakkımız kardeşim” diyen ve yeni kombine isteyen taraftarlar da mutsuz. Kısaca, her kafadan bir ses çıkıyor.

Ben de bu konu ile alakalı bazı ”duygusal” yaklaşımlara sahip olsam da, dünyada bu iş nasıl yürüyor bakmak istedim.Malum her yerde nüfus ve talep artıyor,herkesi memnun etmek de mümkün değil,buyurun ;

Dortmund Nasıl Bir Yol İzliyor?

23 Haziran 2016 da Dortmund Ceo’su Watzke, 55 bin sabit kombinenin 54.916’sının kombinelerini yenilediğini, sadece 84 kişinin yenileme yapmadığını, bu 84 kişilik yere talip olan kişi sayısının da 45.000 civarı olduğunu söyledi. Anlı şanlı bu tribünün takımına nasıl sahip çıktığını buradan tekrar tekrar anlatmaya gerek yok sanırım. Geçen sene 17 iç saha maçında tribüne gelen insan sayısı 1.380.023 kişi. Peki Dortmund nasıl bir yol izliyor;

-Geniş Kapasitenin de avantajı ile Sarı Duvarda (Meşhur kale arkası tribün) gelirlere göre uygun kombine satılabiliyor. Alman Federasyonu hala kulüplerin öncelikle taraftara ait olduğu mesajını bilet fiyatları ve kanunlarla zaten destekliyor. Burada önemli husus; sadece Sarı Duvar için son 10 sezonda yenileme oranı %98.2. Bırakın yeni kombine bulmayı, eskiyi kaptırdın mı vay haline yani.

-Kombine alımında takımı 5-10-15 sene üstünde sürekli destekleyen taraftarlara çeşitli ödeme şekilleri ve öncelik hakkı tanınması. Kulüp üyeliği de burada önemli etken.

-Bize göre numaralı ve kapalı tribünde mevcut kombine sahiplerine çeşitli haklar ile (akrabalık) geçen öncelikli haklar verilmesi. Kulüp üyeliği ve diğer şartlar aranması. Bu başvurular kulübe mail yolu ile yapılıp, uzun bir incelemeye tabi tutuluyor.

-Yer değiştirmek isteyen kombine sahiplerine, kombine sahipleri arasında irtibat mailleri verilmesi ve yardımcı olunması, yine oluşan talep doğrultusunda öncelikli hak eski kombine sahipleri olmak üzere artı kulüp üyelikleri ve çeşitli şartlar olmak koşulu ile sıra hakkı önceliği verilmesi.

 

İngiltere Nasıl Bir Yol İzliyor;

-Burada aidiyet ve sadakat geçer akçe. Babadan oğula geçen kombineler şehir efsanesi değil. Kulübü seneler boyu kombine ile desteklemiş taraftar her şeyin üstünde tutuluyor. Federasyon da özellikle Kupa finallerinde ve Dünya-Avrupa Şampiyonalarında öncelikli bilet hakkını bu taraftarlara veriyor. Bazı taraftarlara da bilet hediyeleri, teşekkür mesajları ile birlikte yapılıyor.

-Koltuk değiştirme işi yine ”yenileme” yapılmayan koltuklar üzerinden öncelikle Kombine sahiplerine sunuluyor. Burada fark; ne kadar uzun süre kombine sahibi isen, her sırada en öne geçme hakkına sahip bulunman. Bu taraftarların ismi, her etkinlikte ve yenilemede ”ilk sırada aranacaklar” listesinin başına yazılıyor.

-Yine farklı etkinliklerde (yıllık anma toplantıları, futbolcu anma günleri, Şampiyonlar Ligi maçları vb.) öncelik hep bu ”eski” taraftarlarda. Şampiyonlar Liginin kombineye katılmaması durumunda bile yine bilet önceliği bu taraftarlara veriliyor

İspanya, İtalya gibi daha başka örnekler vermek mümkün, ancak görüldüğü gibi artan talep ve insan sayısına kulüplerin verdiği tepki açık; Kombine bazında Aidiyet ve Sadakat. Her ne kadar belirli oranda bilet satmak ve bu biletleri sağlıklı şekilde taraftarla buluşturmak kurallara ve kulüplere bağlı olsa da işin içine kombine girince aranan ilk husus taraftarın geçmiş sezonlardaki kombine desteği. Hele ki bu rakam 10 yıllarla ölçülüyor ise bu taraftar her yerde VIP muamelesi görüyor.

Bize gelir isek yukarıdaki örneklere göre (hala bu örneklere çok uzak olsak da) ”Ben temelden kombine aldım” diyen taraftar sanırım bir iki adım öne çıkıyor ve bunu demeye hak kazanıyor. Üstüne bu taraftarın geçmişinde sektirmeden 5-10 yıllık kombine sahibi olması yazıyor ise kulüp tarafından da kayrılması gayet normal, ancak bizde bu bilgiler hak getire.

Bu sene yapılan uygulamada bu taraftara sadece mevcut yerlerini almasını salık vermek, ufak bir zaman aralığında dahi boş koltukları onlara göstermemek, bu bilgiler ışığında haksızlık gibi duruyor. Zaten, daha evvelki senelerde yenilemelerin ardından yine 2 hafta olsa dahi stadın bu hak sahiplerine açılması işi sektirmeden yapılıyordu. Bu sene yapılmayacak olmasının sebebi nedir, hala koca bir soru işareti.

”Biz de almak istiyoruz” diyen yeni talipler de kendilerince haklı ancak, ”Siz seyrettiniz birazda biz seyredelim” demek, oluşmuş endüstriyel şartlarda maalesef boş bir söylem olarak havada kalıyor. Hele ki stadın mevcut kapasitesi göz önüne alındığında.

Bakkalda bile ”sürekli” alıcı olan Abdülkerim Abi’nin veresiye bakiyesi daha çok süre ile idare edilir iken ara sıra gidip gelen Berkecan’a peşin ödemesi salık verilir di mi? Eski ve sürekli müşteri, bakkalda da, manavda da, kasapta da her zaman korunur. Yazılı olmayan semt kuralları kitabında açık açık yazan da budur!

Peki kulübümüz bu taraftarına gerekli hassasiyeti gösteriyor mu? Cem Fante’nin uzun uzun ve rasyonel şekilde yazıp, sonunda güm diye önümüze koyduğu dünya kadar argüman ve yazı ortada iken, buna evet cevabı vermek hayalcilik olur. Çok uzun yıllar kombine sahibi olan ben, daha kulüpten bir ”Günaydın” mesajı dahi almamış iken, Ocak ayında ”Erken yenileme ve 3 yıllık kombine teklifimizi değerlendirir misiniz” tarzı bir telefonu beklemeyi yine uzun yıllar önce maalesef bıraktım. Yine İlker Abimizin mottosu; “Beşiktaş uğruna bir şeyler yapmak için vardır, yapılır ve  mutlu olunur” sözünü çoktan kalbimizin en baş köşesine astık da bazen bir ”Merhaba” bekliyoruz işte. Evet haklısınız, sanırım yaşlanıyorum.

Uzun lafın kısası, ne bir bölgede toplanmak isteyen taraftar gruplarımız, ne yerlerini değiştirmek isteyen ”kemik” taraftarımız, ne de yeni başlamak isteyen enerjik ve genç taraftarımız mutlu. Herkesi memnun etmek isteyenin mutsuz olması ön görülmüş bir gerçek olsa da kulübümüzden daha açık ve net bir iletişim, daha direkt ve yalın açıklamalar beklemek her Beşiktaşlının hakkı. Artık olmadığına emin olduğum ama özellikle Vodafone gibi bir devle çalışırken neden olmadığını anlayamadığım taraftar datalarının, Fante’nin dediği gibi neden bir araya getirilmediğini kendi kendime soruyorum

Yeri geldiğinde daha profesyonel olunması, yeri geldiğinde en ciğerden genç Beşiktaşlıya hakkının verilmesi, yeri geldiğinde herkesin kesesine göre bilet satılabilmesini ümit ederek, saygılarımı sunuyorum. Sokakta oynasa, kaldırımdan destekleriz diyerek…

 

Cem Göncü

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.