Klişeler ve Gençlerbirliği Maçı Sonrası

Genel vaziyette, rakipler her geçen maç orta sahada daha fazla adamla Beşiktaş’ı karşılasalar da,geçen yıllardan farklı olarak oyunu rakibe vermememiz, sabırla hücum etmeye devam etmemiz en büyük kazancımız. Öyle ya da böyle o golün geleceğini hepimiz biliyoruz. Beklerin oyunu istenilen düzeyde açamaması,Olcay’ın skorsuzluğu, Oğuzhan’ın baskıdan bunalması ve kenarlara kaçması eksilerimiz.

Bugün değişik bir şey yapalım ve dün akşam maçta sağımdan solumdan yükselen sesler üstüne tek tek gidelim. Gidelim ki ”Futbolda tek doğrunun olmadığını, saliseler ve anların bile önemli olduğunu” hatırlayalım. Klişeleri tek tek yıkalım.  

Kes Oğlum Q17 Bee : Dün Q17,takım içinde oynayınca ne kadar faydalı bir adam gördük.Topu ezmedi, takıma oynadı, ta ki tribünler ona ikinci kez bağırıncaya kadar. Ben buradan rica ediyorum sizden, maçtan sonra omuzlarda İstanbul turu attıralım ama maç içinde bu çocuğa dokunmayalım.

Peki Q17 maçta sadece orta yapmak için mi var? Bu kadar kolay mı? Tabi ki değil. Daha çok içeri kat etmeli, çizgiye daha çok inmeli Q17. Verkaçları da daha çok yapıp dün yaptığı defans hamlelerini de ihmal etmemeli. Yani Q17’den geleni kes, gidene vur gibi bir görevler beklenmiyor arkadaşlar. 5 kişiyi geçmesi de beklenmiyor. Sonucu alması ve takıma katkı bekleniyor. Aynı 2 maçtır yaptığı gibi.

Olcayyy ne zaman atacan be olmmm: Olcay Beşiktaş’a alındığında 20 Gol, 20 Asist yapmıyordu zaten. Bu adamın sürekli bu pozisyonları yakalamasının sebebi, sürekli ”doğru”yerde koşması ve doğru yerde olması!! Bu pozisyonlar onun kucağına gökten zembille inmiyor yani. Tamam attıklarını da atamıyor ama Şahin’den Ferrari gibi gitmesini de beklememek lazım.Bütün atamadıklarını Pazartesi at Olcay!

Gomezzz hareketlen be abiii : Bu adam Türkiye’ye gelmiş en doğru yere koşan adam. Hiç bir boş koşusunu görmedim. Sürekli rakip stoperi kolluyor, sürekli ”fake”koşu ile aldatıyor. Dediği lafı da unutmamak lazım,duvara asalım; ”Her zaman seçtiğiniz köşeye vuramazsınız, bazen sadece hedefi tutturmak gerekir”. Adam Alman işte…Oğuzhan top allllll, yine kayboldu çocuk : Rakipler boş durmuyor. Herkes Atiba ile Oğuzhan bağlantısını koparmanın Beşiktaş’ı durdurmak olduğunu biliyor. Dün Oğuzhan’a 3 kişi ile bastılar. Bir ara ”Tolgay lazım,oyuna atabilse hoca, defanstan bir kişi çıkarmaya bile razıyım” dediğimi hatırlıyorum. Oğuzhan baskıdan bunalıp kenara geldikçe, orta saha boşaldı, ilk yarı boş geçildi. Attığı 25 metrelik uzun topların sebebi de bu. Kaleden uzaklaşmak ve alan aramak. Kaybolduğu falan yok yani.Düne kadar fiziken zayıf denilen adamın kat ettiği yol muazzam.Daha iyi olacak İnşallah.

Beck nerdesin be olmmmm bindirrr : Tamam haklı tarafları var ama stoper tandemi yeni kurulmuş bir takıma hocanın ”sen çıkma” demesi kadar normal bir durum yok. Orta isabeti de çok iyi değil ama fiziki düşüşler ve aklının sürekli geride olması da normal. İsmail bu kadar önde kalır iken çok normal.

Sosa koşşş,Sosa vur, Sosa nerdesinnn : El insaf. Satalım dediğin adam aldı takımı götürüyor. Şu an Atiba ”Bir” ise’ Sosa da ”Bir”. Takımın pas bağlantısında elzem. Böyle devam ederse sezon sonu, kontratı alır, 10 numarayı da Olcay ”al kardeşim” diye kendisine teslim eder. Aynen devam..(Maşallah)Tolga amannnn: Biliyorum, topu onun önüne yuvarlayınca benimde yüreğim kıpırdanıyor ama belli ki bu sezon kalecimiz Tolga. Ayakları hala kötü ama destek vermekten başka çare yok. Hatasız devam etmesi için bizim duaya onun da çalışmaya devam etmesi elzem.

Kerim Neredeeee: Kenardaki hamle oyuncusu önemlidir. Cenk ve Kerim de budur işte. Biraz daha sabır. Tolgay gelene kadar sabır..

Futbol tek doğrulu bir oyun hiçbir zaman olmadı.Her hamle,her oyuncu,takımı tamamladığı kadar vardır.Bazen takımın en kötüsü en kritik golü atabilir,en iyisi bir çuval inciri berbat edebilir.Her maçta her zaman aynı taktik işlemeyebilir.Anlar,o anki hava,maçın nasıl gittiği çok çok önemlidir.

Şimdilik bu kadar, aklımız pazarteside. Dün geceden beri de maçı aklımızda oynamaya başladık. Daha elde kazanılmış kupamız yok! Gevşemeden devam. Maç öncesinde görüşmek üzere.

 

Cem Göncü / @cemgonc

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.