Kayserispor 1-1 Beşiktaş

Dün gece dilime takılıp hala mırıldandığım, Orhan Gencebay’ın herkesi haklı çıkaran ”Sende haklısın” şarkısını bilenler bilir. Maçtan sonra doğal olarak herkesin sinirle bir şey söylemek isteyip binlerce fikirle şenlenen twitter ortamı da aynen şarkıdaki gibi idi dün gece.

İşin komiği, şampiyonluk gitti deyip, hocaya frensiz sallayanların dışında az da olsa saha içinden konuşmaya çalışanların hepsi haklı idi. Çünkü ve maalesef, konuşulan negatif şeylerin hepsinden tutam tutam da olsa takımda mevcuttu..

Şunu da en baştan ortaya koyalım. ”Ama Şampiyonlar Liginde böyle olmuyor” kelimelerinin içi maalesef boş. Bizim ligimize özgü kurallar sertlik, bilinirlik ve hedef takım olma işini defalarca buradan yazdık. Zaten orada oynayan, burada oynamıyor demek, topçular için çok daha büyük bir problem ve suçlama değil midir?

Maç seçiyorlar demek bana göre bir oyuncuya yapılacak en kötü hakaretlerden biridir. O yüzden biz klişe cümlelere değil, oyunda ve temelde neler olamıyor ona bakalım;

1. ORTA SAHADA NEDEN YENİLİYORUZ?

Maçın başında yaptığımız 2 dakikalık göstermelik pres ile birlikte yine yukarıda resimde de göreceğiniz klasik setimiz üzerinden oyun kurma işine dönüyoruz. Atiba-Tolgay bütün maç boyunca olacağı gibi ”üst üste” pozisyon alıyor, top en yavaş hali ile çeviriliyor. Kayseri savunması aheste adımlar ile sete çok rahat bir şekilde yerleşiyor.

Defalarca başımıza gelen yine geliyor.Tolgay 12 dakikada 4 top kaybediyor, dönen toplar alınamıyor, Kayseri orta sahası kolaylıkla maça hükmediyor.

2. OZİ ve 10 NUMARA!!

Resim bütün olumsuzluklara rağmen Cenk’in topu içe doğru sürüp, golü yapması ya da penaltı+kırmızı ile sonuçlanacak pozisyonu, sola doğru giderek heba ettiği pozisyonun başlangıcından. Topu sürekli yana ve daha da yana atarak geveleyen Atiba-Tolgay’ın arasından geriye gelerek topu alan ve Cenk’e muhteşem bir uzun pas atan Oğuzhan.

Tamam Ozi gol atmayı unuttu, çok da çalışkan değil belli ki ama bu takımda bu işi ondan başka yapacak başka bir oyuncu yok.

Zaten kendini sürekli ”sol içe” atan bir oyuncudan, defalarca 10 numara oynayamayacağını ispat etmiş bir adamdan hala burada verim almayı ummak maalesef hayal.

Maalesef ağzımıza 1-2 parmak bal çalıp, özellikle lig maçlarında sürekli kaybolan, atlet siyahi oyunculara sürekli fizik olarak eksik kalan Tolgay ısrarı, hem Tolgay’ın kendisine zarar veriyor, hem de Oğuzhan’ı yanlış kullanmamıza yol açıyor. (Ozi neden kendini buna uyarlayamıyor?? Sizde haklısınız ama olmuyor!)

Zaten gol özürlü orta sahamız, mücadele olarak da rakiplerden geri kalıyor. Top kazanamıyor, şut çekmiyor, dönen topları alamıyor. Maalesef 4 tane orta sahamız gol yollarında ve fizik gücü olarak bir tane iyi box to box adam etmiyor.

Gol için Talisca oyuna sokuluyor, top kazanması için Atiba oyunda kalıyor, ayağı düzgün diye Tolgay tercih ediliyor, ileri ve pas oyunu için Ozi sahada olmak zorunda. Peki bunları birbirine bağlayacak zamk kim???

O maalesef transfer edilemedi ya da kulübeden bu mucizeyi kim yaratacak diye merak içindeyiz…

3. SAHA İÇİNDE ÇÖZÜM ÜRETMEK!

Yukarıdaki pası Kayseri savunması ve orta sahası en az 8 kere yaptı maç içinde. Sözde presimizi ‘‘tek pasla” defalarca deldiler. Saha içinde kimse sorumluluk alıp oyunu başlatan bu oyunculara bir kere gidip pres yapmadı!!!! Bunu açıklayacak tek kelime üzülerek söylüyorum vurdumduymazlık!

Her maçı soyunma odasında kazanamazsın. Saha içinde de değişkenlere anında reaksiyon vermek, kendince çözümler üretmek zorundasındır. Tekrar üzülerek söylüyorum, oyunda gözlerinde bu kıvılcım olan sadece iki adam vardı sahada… 

4. CENK, NEGREDO ve Oyuna Forvet Sokmak!

(Yukarıda! stoperlerin kucağındaki oyuncularımız ve kırmızı ile esas doldurmamız gereken kullanılmayan alan. Geriden sürpriz oyuncu sokmaz isen bu alanlara,100 tane forvet ile de oynasan ne fayda!!!)

”Negredo neden 80’de girdi” diyenler kısmen haklı olsa da, 9 kişi ile ceza sahasının içinde bekleyen bir takıma karşı, oyuna sürekli forvet almak mı doğrudurYoksa oyunu orta sahada kazanmak mı doğrudur?

Bizim ve genelde futbolu bildiği sandığımız palavra yorumcuların kafamıza soktuğu ”doğru bilinen yanlışlardan” biri de bu. Çok forvet, çok gol demek sananların büyük yanılgısı. Topu oraya doğru aktarmaz isen, istersen 50 tane forvet soksan hiçbir şey olamayacağını bilememek!

Diğer bir yanılgımız da Cenk’in ”ligde” bu golleri zaten kenardan gelerek de attığını da unutmamız. Ana forvet+Cenk golleri bizim forvet hattımızın hep kazancı idi bugüne kadar ancak bu sene birbirine benzer iki oyuncu ile gol sayımız ortada.

Züpper ligde iş yapan hedef santraforlara dikkat edin. Ya hızları ile fark yaratırlar ya da boğuşma güçleri ile. Faulleri gösterirler, hareketlidirler, en önemlisi de bol bol şut atarlar. Bizim Cengo’muz kendini bolca geliştirse de hala boğuşma ve odaklanma sıkıntıları mevcut.

Negredo ise Cenk’e benzer özelliklere sahip. Kapanan defanslara sırtını dayayıp, top indirme, faul alma, boğuşmak onun öncelikli işleri zaten değil! Daha çok tek pasla çabuk oynamayı seven, hıza odaklı bir oyun seviyor Negredo. Kısaca forvetimizden bize sürpriz katkı sağlayacak, Aboubakar aksiyonları görebileceğiz diyebilmek çok zor.

Peki size bir soru, Babel zaman zaman orada kullanılamaz mı?

5. AYNI PLANDAN,FARKLI SONUÇ BEKLEMEK

(Yukarıda dakika 45. Ön alanda maalesef hareketsiz 4 oyuncumuz top bekliyor ama alışkanlıkları değiştirmek zor. Topu hala ve hala kanatlara atmaya çalışıyoruz)

Onur Özgenin hatırlattığı ; ”Önde basan takımlara karşı sıkıntı yaşıyoruz” cümlesi bu sene ”kapanan takımlara karşı da sıkıntı yaşıyoruz” olarak gelişti büyüdü. Üstelik ”herkes bize kapanıyor” cümlesinin manasızlığı kadar, biz neden aynı kenar oyunundan, aynı sonucu umuyoruz gibi bir sonuç da ortaya çıktı.

Alınan oyuncuların beş benzemezliği, pas oyununa uygun isimler yerine, sadece isimlerin tercih edilmesi, bizleri bu oyuna sürükledi…

Geçen sene yine ”bu orta sahanın hali ne olacak” feryatlarımız sürer iken, Talisca’dan bir gol makinesi çıkararak işi çözen hocamız hep ama hep haklı çıktı. 12-13 kişi ile oynamayı seven, kendi düzeni doğru olarak işlediği zaman mutlaka ama mutlaka sonucu alan sistemimiz ise bu sefer tekliyor..

Aynı şeyi defalarca ama doğru şekilde yapan takımımızın bazı oyuncuları artık doğru işleri doğru zamanda yapamıyor ya da önlemler doğru şekilde alınıyor!

Şampiyonluğun anahtarı, deplasman galibiyetlerinin muhatabı Anadolu takımları ise artık daha dişli ve hazırlıklı!! Ligin puan aralığı belli ki düşecek!

Bu yanlış tekrarları bozacak yeni oyuncuların geleceği, şak diye takıma yeniden enerji katacak transferlerin olması nasıl bir muamma ise artık bu işi takım içinden, gerekirse maç içinde 10-15 dakikalık sürpriz hamleler, oyun sistemi değişiklikleri ile çözmek elzem gibi duruyor.

6. TOPA SERT OLMAK!

Kenarda 4. hakemin üstünden inmeyen rakip hocalar, sahada taca bile 6 kişi ile delirmiş gibi itiraz eden rakip oyuncular. Bomboş sahalarını Beşiktaş maçlarında full dolduran rakiplerimiz!! Artık alışık olduğumuz görüntüler.

Peki topa ayağını bile sokmaya çekinen Beşiktaş oyuncuları???

Maalesef ”umursamayın geçin” denilen ekran soytarıları, şarlatan yorumcuların sahaya yansıması bunlar. Sürekli ”aman dikkat eksik kalmayalım” diye bağıran bizlerin beynine sokulmuş hakem-hakem-hakem  feryatlarının sahaya yansımış hali!!

Sürekli dayak yeyip, tek bir isyan etmekten çekinen Beşiktaş topçuları!! Bu tabii ki ana etken değildir, ancak sahadaki pısırık duruşta, rakibe ”serbestsiniz” mesajını basbayağı veriyor!

Buna acil çözüm bulmamız, oyuncularımızı tekrar ”tedirginlikten” çıkarmamız lazım. Gerekirse sahaya ağırlığını koyacak bir kaptan daha seçmeli, doğru yerlerde hakeme doğru itirazları yapabilmeliyiz.

SONUÇ

Bugün size puan farkının hiç bir şey olduğunu, yine en büyük rakibimizin yine kendimiz olduğunu dikte etmeyeceğim. Sinirlenmekte ve doğru eleştiri yapmakta haklısınız ancak bu işin hala bizim elimizde olduğunu,  elimizden kayıp gitmediğini de bilin lütfen.

Devreye kendimizi kayıpsız atıp orada belki 2-3 doğru hamle, faydalı bir kamp ile tekrardan kimin bu ligin efendisi olduğunu hatırlama şansımız var. Saygılarımla,

 

Cem Göncü

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.