Kayserispor 0-1 Beşiktaş / Tabela

”Tabela” ne yazarsa haklıdır. Hele ki tarihinde ”oyun” içinde kalmaya bu kadar gayret etmiş, sürekli yan unsurlar ile uğraşmış Beşiktaş takımı ise söz konusu olan bin kere haklıdır. Hala namağlup isen, bu maça özel, 30 orta, 19 şut, 7 isabetli şut attı isen çokta ”neler oluyor” yazmak haksızlık olur ancak, Atiba’nın 100.maçında (kutlu olsun) uzun zaman sonra gördüğü sarı kart bile çok şeyi anlatmalı bize. Soru, Atiba neden sarı kartı gördü? hatta neden ikinci sarını kıyısında dolaştı olmalı. Bakalım;

Hocamızın işinin zor olduğunu, temel iki oyuncusu hala aradığını, hala ve hala ideal on birini aradığını defalarca yazdık zaten, peki neden takım orta sahası artık topu taşıyamıyor ve tıkanıyor? Sistemle mi, yoksa oyuncu kaynaklı mı bu iş?

Maçtan önce çıkan kadroya istinaden, ben dahil yazdığımız dünya kadar diziliş ahkamını, aşağıdaki iki tablo bildiğiniz taca atıyor. Üstte bugün oynanan ortalama duruşumuz (maçkolik, optadan) ve altta geçen bütün sene ortalama sahada durduğumuz yerlere dikkatli bakın. Beck’in daha önde olmasından farklı ne var? Ben söyleyeyim, solda Tolgay geride sürekli defansın bir parçası, sağda Sosa sürekli hücumun bir parçası. Tolgay dikine gitmeyi sevmeyen orta saha, Sosa bağlantıyı sağlayan, sürekli dikine giden orta saha. Oğuzhan’ın olmaması bir yana, 3. bölge ve orta sahayı bağlayamıyoruz. 1-0 öne geçmiş takımın belki 1 yada 2 kontra yapıp, oyunu hiç kontrol edememesi ve oyunu koparmamasının sebebi bu!! Üstüne sürekli doğru yere koşan bir Gomez ile Cenk farkını da ekler isek fark kabak gibi ortaya çıkıyor. Hocanın öyle 3-5-2 yada 4-4-2 gibi değişimler peşinde koştuğu falan yok. Hocamız bu konuda gerçekten tutucu. Kısacası fark, oyuncu yetenekleri ile alakalı..

thumbnail_fullsizerender

fullsizerender

Forvetteki tercihlere gelir isek, ben de Cenk yerine Ebubekir’in sahada kalmasını tercih ederdim. Cenk’in boğuşma sıkıntısını daha evvel yazmıştım. Üstüne bugün sürekli yanlış tercihler yapanda Cengaverimiz idi. Cenk doğru yerde pası alır ise vuruş tekniği ile iş yapan bir forvet. Boşluklara sızmada üstüne yok ancak, alan açan, adam eksilten bir adam kesinlikle değil. Ebubekir ise doğru ya da yanlış hala atamadığı golün etkisinde. Acele ediyor ve panikliyor. Onun dışında uyum sağlaması ve doğru transfer olup olmaması başka bir mesele. Devrede hepsi ortaya çıkacaktır.

Talisca ise bambaşka bir paragraf. Maç içindeki dalgalanmaları bayağı had safhada. İlk devrede pas tercihleri ve adam eksiltmesi doğru yerlere olsa da ikinci yarı ortadan kayboldu. Sanırım hocamız ona yer aramaya devam edecek. Forvette bile denenmesi yanlış olmaz sanırım. Fiziki durumu da yaşına göre kesinlikle iyi değil.

Kanatlara gelince, buralar üzerinden oyunu oynamaktan hocamızda memnun değil ki, bugün Olcay kadroda yoktu, Q7 ise kenarda başladı. Q7 liderliğinde bir oyunun maalesef ”eksik” olduğunu zaten anlatmaya çalıştık. Orayı Caner ve Beck’e bırakmak bugün özelinde ise işlemedi. Caner bugün en ”etkisiz” oyununu oynadı. Beck zaten bildiğimiz gibi (gol onun,o başka mesele) skor yapacak skorer kanat forvet şu an kadromuzda maalesef yok. Bugün Caner’i zor duruma sokan bir Nakoulma bile neler yaptı gördük.

omersismankarikatur

Caner Demircan___

Kısacası iş, ilk devreyi kazasız belasız geçip,devrede ”gerçek” bir orta saha ve Ebubekir’in durumuna göre bir forvet aramaya doğru gidiyor. Yok hocamız yine bir sihir yapar, bambaşka bir diziliş ya da Tolgay-Talisca-Ebubekir üçgeninden yada Ömer ile yeni bir başarı hikayesi çıkarır ise onu bilemem. Bu kadro ile bile en iyisini çıkardığı ”Tabela” da yazıyor zaten. Yoksa bu oyunun bile bu züpper lige yeteceğinin farkındayız ama nasıl gelişiriz, nasıl işleri daha kolay hale getiririz, aramaya devam. ”Olduk” demek futbolun doğasında yok.

Hakem ile alakalı diyecek çok şey var ama kendisinin ”oyundan” anlamadığı, oynamaya çalışan bir takımla, sürekli fauller ile ”kesmeye” çalışan takımı yıllardır ayıramadığı, kafasında bin tilki ile gezdiği zaten bariz. Umarım bir an önce bu görevi başkasına teslim eder.

Ufuğun deyimi ile ”zorlu viraj” da esas sınava geldik. Böyle maçları hem topçular hem camia daha bir şevk ve disiplin ile karşılar. Şampiyonlar ligi müziğinin havası başkadır.Allah yardımcımız olsun.

 

Cem Göncü / @cemgonc

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.