Kayseri Kupa Maçı/ Yedeklerimiz ve Gençlerimiz Ne Durumda?

Bu tarz maçlarda oturup ”ciddi” ahkamlar kesecek değilim. Sadece bu maçta oynayan ve kenarda bekleyen kulübe adaylarının ne durumda olduğuna tek tek bakalım istedim.Seyretmeyenlere de ufak bir bilgilendirme olsun;

-Utku Yuvakuran: Geldiği günden beri ”bu çocuk olur” diyenlerdenim ama iyi kalecilik özelliklerinin gelişmesinde malum, maç oynamak önemli. Milan’lı Donnarumma’dan iki yaş büyük Utku, ancak herkes bu şansa sahip olamıyor işte. Ömer Çatkıç’ın zihnimize kazıdığı ”topa göre pozisyon alma” işini de pekala yapıyor, oyunda uyuya kalmıyor, refleksleri iyi, Fabri ile ayaklarını da çalıştırır ise önü açık. 84’te yaptığı karambol kurtarışları da gayet iyi idi. Yolu açık olsun.

-Mitroviç: Bazı kardeşlerimizin ya da basının çok ilgi duyduğu maliyetini duymak artık kulak tırmalıyor. Şu saatten sonra bunu sürekli gündeme getirmek, yarardan çok futbolcuya zarar. Lütfen bu işi bırakıp, oyuncu özelliklerine eğilelim. Yaşına göre soğukkanlılığı iyi. Sürekli ayağa oynama isteği güzel. Bu tarz maçlarda ”kesiciliği” ya da hava topları hakimiyetini görmek mümkün olmasa da, Hırvat milli takım hocaları ve yöneticilerimiz görmüştür diye düşünüyorum. Golde, ısrarla pas verecek arkadaşını aradı, bulamayınca da pas hatası yaptı ama genel görüntüde belirleyici olmayacağını düşünüyorum bu pozisyonun. Ben kumaşını beğendim, taktik bilgisi de iyi. Oynadığı maçlarda savunma çizgisini hiç bozmadı. Beklenen katkıyı vermesini ümitle bekliyorum.

-Rhodolfo: Bu kadar düzgün bir insanın yaşadığı sakatlık hepimizi üzmüştü. Bunu üstünden daha atamadığı, yaşı itibarı ile de ne olacağını bekleyecekler mi, yoksa gidecek mi göreceğiz. Oyun bilgisi mevcutlardan hala çok çok iyi. Maçta defansa elinden geldiğince liderlik yaptı, maçı da hatasız tamamladı.

Atınç Nukan: Maalesef Atınç ne uzuyor ne de kısalıyor. Leipzig gibi ”öğretici” bir okuldan neden döndüğünü hala anlayabilmiş değilim. Bugün sol bekte verilen görevi elinden geldiğince yaptı ancak genel görüntüde geleceğinin nasıl çizileceğini, eldeki stoper sayısının arttığı bu dönemde bilmek kahinlik olur.

-Fatih Aksoy: Defansın her mevkisinde işini yapan oyunculardan Fatih. Maçta da defans ile uyumlu gözüktü. İleri çıkışlarda bayağı eksiği olsa da bu maç, dediğim gibi değerlendirme dışı sayılır. 1-2 pozisyonda Erkan’a ”doğru” savunma hamlelerini yaptı Fatih. Çalışmaya devam.

-Gökhan İnler: Bu tecrübe ve kariyerde oyuncunun, özellikle böyle maçlarda ağırlığını hissettirmesi, tempoyu ayarlaması gerekir. Maalesef Gökhan geldiği günden beri gerçek etkisini hissettiremiyor. Genelde defans önünde kalıp, oradan uzun pası tercih ediyor. Veli ile uyumu kötü olmasa da ondan beklentilerimiz göz önüne alındığında, genel görüntüsü maalesef beklentilerin çok uzağında.

Veli Kavlak: İlk yarıdaki enerjisi, isteği ile takımın en iyisi idi denilebilir ancak ikinci yarı oyundan düştü demek yanlış olmaz. Oyunu en çok fizik gücü ile oynayan bir oyuncu içinde, maç kondisyonu eksiği ile düşüş göstermesi gayet normal. As takımda katkı sağlar mı, mevcut yetenekleri buna yeterli mi? göreceğiz ama işi zor.

-Necip Uysal: Maç konsantrasyonu bugün düşüktü Kaptan’ın. Onun dışında bildiğiniz Necip İşte…

-Aras Özbiliz: Hepimizin merak içinde beklediği oyunculardan Aras. Çeşitli nedenler ile kendine yer bulamadığı doğru olsa da bugün oyunun tamamında sahada idi. Oyuna iştahlı başlayıp, bir-iki slalom denemesi yaptı Aras, ancak, çoğu deneme top kaybı ile sonuçlandı. Fizik gücü beklenildiği üzere iyi değil. Kumaşı zaten herkesin malumu iyi,  ancak oyun devamlılığı ve oyuna etkisi şimdilik maalesef yok. Oynadığı kulüplerdeki maç sayısı da göz önüne alındığında ”bu çocuk olur” demek için de bir neden yok. Kanat oyuncularımızın azaldığı da ortada iken şans bulmasını ve kendini göstermesini diliyorum.

-Sedat Şahintürk: Maçın, tempo olarak olmasa da yetenek ve etki bazında en iyisi. Attığı gol şahane idi. U21’de Başakşehir ve Bursa maçlarında attığı golleri de katar isek bu golün tesadüf olmadığı gün gibi ortada. Oyun bilgisi çok iyi, şutları iyi, yeteneği,top hakimiyeti iyi. Fizik temposunu da arttırır ise beklediğimiz ve özlediğimiz ”bizim çocuk” sonunda ilk 11 de yer bulabilir. Genç havuzumuz içinde en umut vaat eden oyuncumuz Sedat şu anda. Maşallah diyelim.

-Ömer Şişmanoğlu: Maalesef yine sakatlanıp çıktı Ömer. Son maçlardaki düşüşü de göz önüne alındığında büyük talihsizlik. Şu anki görüntüde takıma faydası olur demek zor.

-Oğuzhan Aydoğan: Bunca beklenti ile alınan ancak U21’de bile kenardan gelmeye başladığını görmek üzücü. Sorun nerede bilemiyorum ancak maçta da 1-2 güzel pasından başka, kısıtlı zamanda kendini gösteremedi Aydoğan. Böyle oyuncularda kiralık seçeneği değerlendirilmeli diyenlere saygım var, ancak Eslem’in de Erzurum’da sürekli kenardan geldiği göz önüne alınır ise her futbolcuyu kiralık yollamak ne derece faydalı olur şüpheliyim. Özellikle Avrupa altyapılı gençlerin bu şehirlere ne derece adapte olabileceği, oradaki takımın ve oyunun ona uygun olup olmadığını tartışmak, bundan sorumlu yöneticilerimizin, ince eleyip sık dokuması gerektiğinin çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. Umarım ümitler heba olmaz.

Muhammed Enes: Sonradan girdiği oyunda 19 kez topla buluşarak görevini yaptı Enes. Sedat ile birlikte çok şey beklediğimiz gençlerimizden. Umarım gelişmeye ve çalışmaya devam eder.

-İbrahim Anıl Tekeli: Çok kısa bir süre için oyuna alındı İbrahim. Daha kendini geliştirecek çok yönü var Anıl’ın. Umarım beklediğimden çok çok iyi olur.

Başta dediğim gibi alan-oyun-taktik konuşulacak bir maç değildi. En çok gözüme batan kule gibi savunmamızda vurdurduğumuz toplar, ikinci yarı beklentimizin çok olduğu oyunculardaki fiziki düşüş idi. Hepsinin talihi açık olsun.Formanın değerini ”şimdiden” anlamaları dileği ile…

 

Cem Göncü

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.