Gençlerbirliği 1-1 Beşiktaş

Nazar boncuğu demek isterdim ama göz göre göre puan kaybı olunca elde, gönül de müsaade etmiyor. Şunu sormak lazım, pas yapacak oyuncusu olmayan, sakat bir orta sahan var ise ne yaparsın?

-Mücadele edersin. Rakipten daha çok koşar, üstün yönlerini rakibe kabul ettirirsin.

-Alan daraltır,”b” planını ortaya koyarsın. Geçen sene hocamızın daha evvel çokça yaptığı gibi önde ”tuzak” presler yaparsın. Fizik gücünü ortaya koyar, topu geri kazanma süreni en aza indirirsin.

-Topu öne atar, yine presi orada yaparsın. Geri dönen topları alır, topu sürekli karşı sahada oynarsın.

Bugün bunların hiçbirini yapamadık. En kötüsü koca ilk yarı mücadele bile etmedik. Oyuncuların kafasındaki Şampiyonlar Ligi gerçeğini değiştiremeyiz derken tam da bunu kastetmiştim. Topçunun kafasında vitrin de orasıdır, ”gelecek” de orasıdır. Biz her ne kadar ”ligi alalım ligi” desek de topçuya bunu empoze etmek, soğuk bir Cuma akşamı boş statta bu maçı al demek zordur, peki bahane midir? kesinlikle değil.

foto_9866143_281020162240430000_r_spo_20161028000000_aa-picture-20161028-9866143

Necip’in talihsiz sakatlığından sonra orta sahaya Adriano hamlesi geldi ama tutmadı, tutmazdı da. Ne şu anki fizik gücü ne de Züper ligdeki sert futbola bu bölgeye yatkın değil. Orta sahayı rakibe verdiğimiz, oyunun boyunu bir türlü kısaltamadığımız ilk yarıyı ucuz atlattık.

Bu defansı geride kurma işi Şampiyonlar Liginde işimize yarasa da ligde bazı maçlarda takımı önde dizayn etmememiz, özellikle pas yapamayacak bu kadroda kabak gibi göze battı. Talisca (artık benim gözünde saf forvettir, orta saha falan değil) ve Cenk bütün devre yalnızları oynadı.

Cenk’ten ne bekleniyor? Önemli soru budur? Cenk adam eksiltemez, patlayıcı gücü yoktur, ”doğru pas oyununda” duvar olmayı bilir, üç toptan birini de şahane vurur. Oyunun boyunun bu kadar uzun olduğu oyunlarda Cenk’ten bir şey beklemek yanlıştır. Beşiktaş’ın birinci santrforu olabilir mi? Tartışılır.

foto_9866133_281020162240430000_r_spo_20161028000000_aa-picture-20161028-9866133

Olcay’a ne oldu? Ufuk bu soruyu yazısında sordu ama açmadı. Maalesef onun da derdi oyunun boyu. Cenk’teki sıkıntıların aynısını Olcay’a da yazabiliriz. Olcay adam eksiltemez, patlayıcı gücü yoktur, kanatta uçmaz ama pas oynamayı, duvar olmayı bilir. Takımın boyu 40 metre iken ve hep önde preste değer kazanır Olcay. Derdi de, dermanı da budur.

Atiba nerede sorusunu burada tartışmayacağım ama Oğuzhan’ın nerede olduğu önemli soru. Tam da onun liderliğine, zekasına ihtiyaç olduğu bu zamanda çok uzun zamandır ”sakat” Oğuzhan. Acil olarak takıma dönüp, bu takıma aranan orta saha zekasını, pas oyununu vermeli, ”ben buradayım sakin” demeli Ozi. Artık liderlik zamanı geldi. Acil dönüp Talisca ile pas bağlantısını sağlamalı, oyunu yönlendirmesi şart oğlu şart. Tolgay’ın özellikleri kesinlikle buna uygun değil. Tolgay mücadele eder, adam eksiltir ama top da kaybeder, pas hatası da yapar. Geniş alanda, önünü açıp, sol içte rahat oynamayı seviyor Tolgay. Onu rakibe göre sahaya sürmek en doğrusu.

Kanat skorer sıkıntımızı hocamız Ebubekir ile çözmeye çalışıyor. Aras ya da Kerim nerede sorusunu hocamızın tercihine saygı ile bırakmak lazım. Q7 ikinci yarı sorumluluk aldı ve gerekeni yaptı. Kullandığı yan topları yada daha evvel konuşulan yanlış pas tercihlerini konuşmak artık boş. Bu kadroda ”yaratıcı” da Q7, kanatta ilk yazılacak adam da Q7. Elinden gelen de bu ki, maç 1-1 bitti ise direkt ona yazılır. Bu oyunda ona yazılan bütün eleştiriler bomboş.

foto_9864978_281020161943390000_r_spo_20161028000000_aa-picture-20161028-9864978

Caner maalesef çok aranacak. Ne Gökhan ne de Adriano önde hiç yoktu bugün. Hocamızın üstünde durması gereken önemli işlerden biri de bu. Bu zamanda beklerin alanı genişletmez, hücuma katılmazsa, işin zor.

Puan kaybı çok da artık alışık olmadığımız bir durum. Yapılan ”yandık Allah” yorumları da bundan. Mazur görülmeli. Beşiktaş takımı hep kazanacak rüzgara ve yeteneğe sahip. En kötü gününde, en kötü oyunu ile yürüyerek 1 puan alınsa bile, artı hep kazanmak mümkün olmasa da, bunu istemek ve arzu etmek doğaldır. Hele taraftarsan çok normaldir. Kötü oynayıp kazanmak işi de her zaman tutmaz.

Madem oyuncular içinde Napoli maçı çok önemli, bize de tribünde ve her yerde desteklemekten başka çare kalmıyor. Artık hedef ve en önemli maçımız budur. Bugün unuttuğumuz gibi yani; en önemli maç, ilk oynayacağın maç. İyi geceler.

 

Cem Göncü / @cemgonc

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.