Gaziantepspor Maçı Öncesi

Uzun seneler sonra (12 sezon) devreyi lider bitirip, bir türlü açamadığımız ikinci yarıyı bugün açacağız diye ümitliyiz. Meteoroloji bilimini hiçe sayan, kaderci ve maalesef ”değişmesi teklif bile edilemez” dediği maç saatlerini şakır şakır değiştiren, art niyetli olduğuna artık zerre şüphemiz kalmadığı federasyonumuz yeni bir sürpriz yapmaz ise bugün çok özlediğimiz takımımızla buluşacağız.

Rakibimiz 19 maç oynamış 26 puanla 8. sıradaki Gaziantep. Eski topçumuz Mutlu Topçu hocanın başında olduğu Antep takımı, bu sene Mutlu hocanın yıllarca yanında oturduğu Ertuğrul Sağlam ekolünü başarı ile temsil ediyor desek yanılmış olmayız. Ligin çoğu takımında oluşan mali sıkıntılarla sezon başından beri boğuşan ama oyun sisteminden ödün vermeyen, bu hali ile de başarılı diyebileceğimiz bir takım rakibimiz. Sağlam ekolünün riske girmeyen sistemini yansıtan, oyun içinde doğaçlamaya en kapalı takımlarından biri Antep. Bizimle beraber ligin en az sarı gören takımlarından olsalar da (40) kırmızı kart sayılarında Mersin ile birlikte ligin en fazla kırmızı kart gören takımı da onlar (7). Buna bakarak ”rakip sert” demek doğrumu olur bilemiyorum…

Yarın Antep’ten açık bir oyun beklemek hayalcilik olur biliyorum. Peki ilk yarıdaki Oğuzhan frikiği ile açtığımız oyunu yarın ceza sahası dışından atacağımız şutlarla açabilir miyiz? Sorumun nedeni Antep’in ligin ceza sahası dışından en çok gol yiyen 3. takımı olması (Eskişehir ve Bursa ilk ikide) ve benim de sıklıkla ”şut atmıyoruz” diye eleştirdiğim takımımızın 12 gol ile buradan en fazla gol bulan takım olması. Bunun dışında karşımızda ”sağlam” bir hat ve elinden geldiğince oyunu soğutmaya ve hızlı ve ”uzun’ çıkmaya çalışan bir Antep göreceğimiz kahinlik olmaz.

Beşiktaşımız da ”oyun iştahının” sorun olmayacağını en başa yazar isek, yarın konuşacağımız en önemli konu ”stoper” ve ”kale” tercihleri olacak sanırım. Yeni gelene şak diye kaleyi vermeyeceğini tahmin ettiğimiz hocamız, yarın Boyko ile bize bir sürpriz yapar mı? yoksa erteleme maçlarının etkisi ile Tolgaya devam edecek mi göreceğiz. Benim tahminim Boyko’nun süre alacağı yönünde. Her ne kadar erteleme maçlarına ”hazır” bir Tolga ile çıkmanın önemli olduğunu düşünsem de, Boyko’yu adapte etmenin de bir o kadar önemli olduğu Tolga’nın mazisi yüzünden ortada.

Stoper konusunda kesin tespitler yapmak, o ikilinin ”uyumu” ve ”birlikte oynamak” gibi şart oğlu şart hususlar ortada iken yanlış olur. Tek düşüncem Gremio’da üçlü savunmanın solunda bayağı oynamış, Telles gibi bir adamın gs’ye bu fiyatlarla gitmesine neden olan Rhodolfo’nun sol stopere (her ne kadar o mevkide sola sağa çok inanmasam da) çekilmesi, sağ ayaklı ve  herkesin ”çok iyi” olduğuna kanaat getirdiği (seyretmedim) Marcelo nun onun yanına monte edilmesinin doğru olacağı, ancak Şenol Hoca ”önce gelen” ve daha agresif Alexis tercihi yapar ise de şaşırtıcı olmaz sanırım.

Uzatmayalım, bugün takımımızdan zafer, büyük taraftarımızdan da stadı doldurmasını bekliyoruz. Kazasız belasız bir açılış diliyorum. Hep dediğim gibi, kader kısmet Beşiktaşımızın yanında olsun.

 

Cem Göncü / @cemgonc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.