Galatasaray-Beşiktaş Maç Sonrası

Koca bir ilk yarı gs topa daha fazla sahip olacak, Beşiktaş’tan daha fazla koşacak, Sosa çok fazla önde kalacak, Oğuzhan geriden top çıkaracağım diye sürekli geri gelmek zorunda kalacak ve takım ortadan ikiye bölünecek dese idi biri bana, inanmazdım. Hele ki, bırakın defans yapmayı, geride bekleyerek alan kaplamayı beceremeyen eldeki mevcut kadro ile hoca takımı geride bekletecek deseler idi, hadi oradan derdim. Bunların hepsi oldu. Maç sonu da Gomez şahane özetledi; İlk yarı küçük bir takım gibi oynadık! Maalesef çok ağır ve çok doğru bir eleştiri! Yine bir hedef maç ve yine heba olan koca bir ilk yarı.

Gs’nin lig standardının üstünde oyun başlangıcı aynı Kasımpaşa, Trabzon maçlarının tekrarı gibi oldu. Sanırım ligin dinamo futbolunu oynayan, lider takımına rakipler daha motive ve istekli oluyorlar ancak, gs’nin istekli oyunu ve koşu mesafelerinin boyu ancak ikinci yarıya kadar sürebildi çünkü, orta saha da çok top kaybı yapan Beşiktaş, olması gereken pas ritmine dönüp, sürekli sol kanada hapis ettiği (Yüzde 45.9 ile) ataklarını, yine en iyi olduğu göbeğe çekip, Oğuzhan da oyuna karakter koyunca, olması gereken oldu. Sosa Oğuzhan’a yaklaştı, maestro Oğuzhan 26 pas kombinasyonunu ile Sosa’yı oyuna dahil etti, 21 pası da Atiba, Oğuzhan’a doğru yerlerde kullanınca, Beşiktaş’ın kalbi orta sahası işi bitirdi. Fişi daha erken çekmek içten bile değil idi ama, Sosa gözü kapalı yaptığı vuruşların hepsini dışarı vurdu, Q17 standart yanlış tercihlerine maalesef yine döndü, bize de ahlar vahlar kaldı. (Sahi Kerime ne oldu?)

Sosa’ya nazar boncuğu olsun demek işin kolayı. Bunca net topu,  kaleye sokamamanın sebebini hocamız soracaktır zaten (3. Bebek mi geliyor?). Hedef ve büyük maçlarda gelen her net top altındır ve  fb maçı dahil Beşiktaş’ımızın en büyük problemlerinden biri de kanatlarda az skorlu, forvet oynamayı bilmeyen oyuncular ve orta sahaların düşük şut yüzdeleridir. Hocamızın oyun sisteminde gol pozisyonu bulmak zor değildir ancak, büyük maçlarda bulduğunu atacaksın klişesi de bir şekilde doğrudur. Her ne kadar Cenk kanatta oynamaz, ikinci forvet olarak oyuna sokulması da orta sahadan kayıptır dediğim anda Cenk kanada gider, kanat forvet olarak asistini yapar, bana da sus otur der! Futbolda tek doğru yoktur.Hiç bir zamanda olmadı!

İki küçük enişteye çektiği el enseyi haklı dahi olsa tasvip etmediğimiz (Kalkavan fırsat bu fırsat deyip, kırmızıyı çekebilirdi) Tosiç, oynadığı günden beri güven veriyor. Yanlış anlaşılmasın, süper, şahanedir demiyorum, iş görüyor diyorum. En büyük neden ise, İsmail’in acayipliklerini en çok kapatabilen oyuncunun Tosiç olması. İki haftada attığı iki güzel şut da cabası. Görünen ve ispatlanmış olan, züpper ligimize fizikli, vücudu ile oynamayı bilen, kaşar, tecrübeli oyuncunun (stoper) yeterli olduğudur. Öyle ayağının çokta iyi olması gerekli falanda değildir. Riske girmesin yeter.

Kaldı İKİ. Ha gayret. Hem bize, hem de çocuklarımıza ha gayret! Kader kısmet Beşiktaş’ımızın yanında olsun, yolun sonu Şampiyonluk olsun.

Not: Soranlara cevap: maç öncelerini bazen bilerek yapmıyoruz, idare edin.

 

Cem Göncü / @cemgonc

 

gsbjk2

 

Galatasaray-Beşiktaş Maç Sonrası” için 2 yorum var

  1. Avatar
    Lospollos on

    Sosa’nın sakinliği bazen aşırı olsada bu sakinliğin faydalarını sadece o değil Beşiktaş topluyor,seneye stadımızda şampiyonluğun önemli minarlarından birisi olacağını düşünüyorum transfer döneminde 10M altı teklifler dikkate dahi alınmamalı. Aleksis transferi acele ve zorunluluktu kabul ama şamp liginde en çok ihtiyacımız olan oyuncu tecrübesi.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.