Gaceteci!!!

”Gazeteci” gazetecilik mesleğini icra eden; güncel olaylar, akımlar, konular ve kişiler hakkında bilgi toplayıp, olabildiğince tarafsız bir şekilde yayımlamaya gayret gösteren kişidir.

Yukarıdaki tanımlamayı görüp, memleketteki spor medyasının aynen bu şekilde işlediğini sanan kaç kişi kalmıştır acaba? 20 sene önceki ben olsa idim basbayağı inanabilirdim sanırım. Hatırlıyorum;  Gs’nin Hagi’li dominant kadrosunun sahada tartakladığı hakemleri görüp, ertesi gün ”HAKEMİ DE YENDİLER” manşetlerine inandığım, çok da kafama takmadığım günler olmuştur. Avrupa maçları için ertelenen maçlarını görüp, ”Memleket meselesi be kardeşim” dediğim de çok olmuştur belki. Takım fotosuna giren Ağar’ı görüp de ”Adam seviyor takımı kardeşim bize ne” bile demişimdir o kafa ile kim bilebilir?

Zamanında Bilica penaltı noktasını kazınca ”Bizde oynamadık be kardeşim” diyeni zaten gördüm inanın. Belezoğlu her hafta hakem tartaklar iken de  marş gibi ”AGRESİF ama ”SAHA DIŞINDA MELEK” palavrasını yazmayan ve söylemeyen muhabir, tv yorumcusu kaldı mı yahu memlekette?

Peki, 25 sene bu rezilliklere maruz kalmış bir camia ile bildim bileli her transfer döneminde memleketin Brezilyası ilan edilip, bu gaz ile büyüyen kitle bir midir? Senelerce bu lobi ile uyuttuğun bu taraftarı, hala böyle uyutacağını sanmanın, hemde bunu en ucuz yolu ile yapabileceğini sanmak nasıl bir kafa gerektirir sormak boynumuzun borcu…

Aynı kelimeler ve aynı başlıkların atıldığını görmeyi, aynı muhabirlerin hep beraber bir odada kalıyormuş da ”yahu birbirimizi kırmayalım, haber atlatmak bize yakışmaz, hep beraber bütün sezon aynı manşetleri atalım gitsin” dediğini mi düşünüyoruz sanıyorsunuz? Ya da her sezon kandırdığınız ”bütün dünya bize karşı” palavrasını yiyenler ile bizi bir mi tutuyorsunuz a sevgili kardeşim?

Tam bunları aşmış, Cem Fante’nin ”adapte olamayan medya, tarihin tozlu sayfalarında yerini alacaktır” sözlerine ”ulan bir ihtimal daha var mı” der iken, Bolu’ya topçu yollamayı da nereden çıkardınız?

Hadi bunu yaptınız, aynı evde kalıp yediği içtiği ayrı gitmeyen, hep aynı sözleri papağan gibi tekrarlayan muhabir kardeşlere, ”Atınç-Ba-Ersan” dedirtip, Çin-Almanya’yı, Bolu’ya komşu zannetmek de neyin nesi?

Teknik Direktörünün ”çok izledik, ayağına kadar gittim” dediği, arkasında dev gibi firma olan proje Bundesliga takımı ile (4 senede transfere harcadıkları para 147.000.000 Avro) elinde Çin için altın değerinde Avustralya pasaportu olan Ersan’ı, Cv’sinde Premier Lig yazan, senin bile ”ulan iyi transfer” dediğin baba gibi Ba’yı, Ertuğrul ile kıyaslamak hangi ”gazeteciliğe” sığar be akıl küpleri?

Hadi diyelim bütün dünya bu işi öyle ya da böyle yapıyor yaptı, bunu bonservis veremeyen Bolu ile yapıp, ”Bakın Beşiktaş’ta yapıyor yahu” diyerek, ”biz zaten yaptık, ahanda bunlarda yaptı ama” diye kendini ele vermekte nedir, be zehir-zıkkım akıllı kardeşlerim.

Memleket, vizyon diye her sene ortalığı yıkıp, bütün hafta boyunca, dünyadaki hemen hemen her hocanın şikayet edip de tıpış tıpış gitmek zorunda olduklarını bildikleri Çin seyahatini, ”başlangıç” olduğunu bile bile, nasıl karalayacağını şaşırıp, havada kalma süresinden tut da, türlü türlü bahaneler ile nasıl çamura bulayacağını şaşırdığını, biz bilmiyoruz mu a sevgili zirzop kardeşim.

Geçen sene ”marş söyleyecek adam kalmadı ” algısını yaptırdığınız, bunun üstünden yürüyüp aradan federasyon başkanını değiştirsem ne şahane olur dediğinizi biz anlamadık mı, neden şu transfer döneminde tek vatan evladı transfer etmedin diye sormayacak mıyız zannettin aaa abudik zekalı kardeşlerim benim.

Maalesef Cem Fante yerden göğe kadar haklı. Siz bu yolda gazeteci değil de, amigo olmaya devam ettikçe, adınızın hatırlanmamasını her geçen günü garantiye alıyorsunuz a güzel kardeşlerim. Bari biraz vicdanınızı dinleyip, gazetecilik tanımını tekrar tekrar okuyun da bizde akıl tutulmalarını atlatıp, ”normal,düşünebilen insan bunu nasıl yazar” diye kafayı kırmaktan vazgeçelim. Sonra belki siz de ruhunuzu satmaktan vazgeçersiniz!!!

Saygılarımla,

 

Cem Göncü

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.