Fenerbahçe Maçı ÖncesiSoru : Başakşehir maçını canlı seyreden Perreira’nın tercihi ne olacak? Diğer takımların son maçlarda sıklıkla uyguladıkları gibi Beşiktaş orta sahasını kalabalık karşılamak mı yoksa Kadıköy deki klasik oyunu olan önde pres mi?

 

Her ne kadar kendilerine ekstra 1 gün dinlenme şansı verilse de seyirci baskısını arkasına alıp, maç sonunda çökecek yorgunluğu da hesaba katarak önde basarak başlayacaktır diye düşünüyorum. Bir yandan da Başakşehir maçından da etkilenebilir hoca. Oyunu orta sahaya yıkıp, kenar adamlarına hızlı çıkın talimatı da verebilir. Seyirci baskısı ile (bu baskıya kendisi da dahil!) frene basması mümkün olmasa da ilk Beşiktaş maçını da göz önüne olarak, orta saha kalabalığı ile Volkan ve Nani doğaçlamaları..

 
Soru : Doğaçlama derken?
 
Fb’nin belirli bir hücum seti yok. Gol kısırlıklarının sebebi de bu yüzden. Ya kenarlarda Volkan’nın birbirlerine ya da Nani nin orta saha yakınından yaptığı kesmelere muhtaçlar. Forvet arkası atraksiyonlarını bir türlü çözemiyorlar. Diego pas bağlantısında daha iyi ama Ozan ve Souza nın aralarındaki bağlantıda,takımı ileri taşımaları da arızalı. Bu yüzden en büyük silahları beklerin ve öndeki kenar adamlarının yaptığı atraksiyonlar. Topu forvete taşımaları da onunla duvar olmayı da beceremiyorlar.
 

 

Soru : Peki Şenol Hoca Caner/Gönül/Şener/H.Ali/Volkan/Nani’ye önlem mi alacaktır? İsmail’in çıkışlarını göremeyecek miyiz?
 
Beşiktaş hiçbir zaman rakibe karşı pozisyon alan bir takım olmadı. Hep kendi oyununu rakibe kabul ettirerek oynadı. Oynamaya çalıştığı maçlarda hep arızalar verdi. Beşiktaş’ın en büyük silahı pas hızı ve coşkusu. İsmail ve Beck’e ekstra defans görevleri verilecek olsa da İsmail’e çıkma demek, onun oyun karakterine tamamı ile ters. Zaten işin defans kısmında çok da iyi değil. Burada elzem olan onların önünde oynayacak Q17, Olcay yada Töre’nin yardımları. Özetle en iyisi savunmak değil, yine oyunu fb’ye kabul ettirmek olmalı!
 
 

 

Soru : Beşiktaşın en önemli silahı göbekten delmek olan pas atraksiyonları ise Topal ve etkili fb defansına oradan hücum etmek akıllıca mı?
 
Fb iyi defans takımı demenin tamamen bir palavra olduğunu Antalya ve Etoo bize gösterdi. Topal ve fb defansına 3. bölgedeki baskı ve hızlı top çevirerek yaptıkları Etoo liderliğindeki hücumlarla şaşkına döndüler. Bu maç Şenol Hocaya pekala bir referans olabilir. Birazda risk alarak diri bir Sosa ve Oğuzhan ile bunun çok daha iyisini yapabilir Beşiktaş. Moskova maçında bile kötü rakibe karşı bocaladılar. (Sağda Antalya’nın 3.bölge baskısı ile Fb’nin kenar bekleri ve kanat oyuncuları ile bağlantısını nasıl kopardığını görebilirsiniz)
 
 

 

Soru : Fb diğer takımların yaptığını yapıp, orta sahada baskı ile Beşiktaş’ı kilitler ise ne yapmalı?
 
En kritik soru bu. Burada yapılacak baskıyı Beşiktaş orta sahası top kayıplarını en aza indirip kenarlara hatasız aktarabilir ise bu baskıyı etkisiz kılıp, kendini sürekli rakip defans ile baş başa bulabilir. Eğer Olcay, Töre yada Q17 skor olarak gününde olur ve hedefi tuttururlarsa, bambaşka bir skor ile karşı karşıya kalabiliriz. Böyle maçlarda hedefi 12’den vurmak çok önemlidir, gelen fırsatları yüksek yüzde ile değerlendirmekte. Olcay başta olmak üzere,yapamadıkları gol vuruşlarını eksiksiz yapmak zorunda kenar forvetler.
 
 

 

Soru: Marcelo, Alexis tandemi çok yeni. Hava toplarında hata yaparlar mı?
 
Böyle maçlarda duran toplar her zaman önemlidir. Rakibi ne kadar önde karşılasan da,bu fırsatlar doğar. Alexis her ne kadar kısa bir oyuncu olsa da pozisyon bilgisi iyi. Takım olarak uyanık olmalıyız. Tolga’nın da kendine güvenli, tereddütsüz olması şart.


Soru: Persie mi? Fernandao mu?
 
Sıkıntıları topu oraya taşıyamamak, bu yüzden çok da farketmez. Formsuz Persie’yi tercih ederim ki hafta içinde belli ki kulaklar çekilmiş, Moskova’da ilk 11’de o vardı.
 
 

 

Soru : Hakem Çakır ne yapar?
 
Maalesef eldeki kötünün en iyisi hakem bu. Burada en kritik husus ortam baskısı. Yine maalesef Cüneyt hoca bundan etkileniyor (Necip,Delgado hatırlayın) Özellikle Q17, Alexis, Oğuzhan çok dikkatli olmalı. Maçın başlarında ikili mücadelelere dikkat!
 

 

Soru : Beraberlik Bize yarar mı?
 
Puan tablosuna bakar isek tabii yarar ancak biz hiçbir zaman oyunu tutabilen, defans yaparak oyunu ele alan takım olmadık, olamayız. Ne hocamızın felsefesinde, ne oyun, ne de oyuncu karakterimizde bu yok! Biz bunu düşünmeden çıkıp oyunumuzu oynamalı, önce galibiyeti hedeflemeliyiz ki, hocamızda bunu söyleyecektir!
 

 

Genel planda bu maçlar hep tahminleri boşa çıkarır ve hatalar skoru belirler. Topu kaleye daha yüzde ile sokan da maçı alır götürür. Her vurduğumuzun gol olması dileği ile. Kader, Kısmet yanımızda olsun, vurduğumuz gol olsun.
Cem Göncü / @cemgonc

Fenerbahçe Maçı Öncesi” hakkında 1 yorum var

  1. Halil İbrahim YÜCE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.