EURO 2016 Grupları : E ve F Grubu

E GRUBU 

 

BELÇİKA BEKLENEN PATLAMAYI YAPACAK MI?

2014 Dünya kupasından beri ”bu jenerasyon” kupayı alabilir dediğimiz ”genç ve yetenekli” proje takımı kim diye sorsak, herkes hep bir ağızdan Belçika der. Geçen sene Premier Ligde yılın futbolcusu Hazard her ne kadar bu sene yokları oynasa da, ondan hala bir ”Maradona” etkisi yapmasını bekleyenler çoğunlukta. De Bruyne yine sakatlıklarla boğuşsa da oynadığı zaman ”çok yetenekli” sınıfında olduğunu yine hepimize gösterdi. De Bruyne dahil 13 Premier Lig oyuncusu kırmızıların kadrosunda. Lukaku kardeşler de bu sene kardeş kardeş arzı endam edecekler. Uzun lafın kısası Wilmotts un elinde yine iyi bir kadro var. Buradan bir şampiyon çıkarmayı becerebilecek mi? Göreceğiz.

 

 

İTALYA YİNE SESSİZ VE DERİNDEN Mİ?

Bittiler, yaşlandılar laflarını bolca duymuşsunuzdur. Ne zaman bu sefer olmaz dedi isek, ağzımıza ellerinin tersi ile vuruverdiler. Conte ve Juve’de iken kurduğu muhteşem savunma tandemi onu bir finale daha atar mı bilinmez ama ben ”maviler” hakkında erken teşhis koymayı çoktan bıraktım. Buffon-Barzagli-Chiellini-Bonucci nin son bir kurşunu daha olması kimseyi şaşırtmaz. Tahmin edilemeyen İtalya’yı merakla bekliyoruz. (Bu arada Pirlo’suz İtalya mı olur be kardeşim)

 

 

İSVEÇ VE IBRA

Bu ikisini yan yana yazmayı bıraktığımız zaman İsveç sanırım ”sıradan” takımlar arasına adını yazdıracak. Tamam haklısınız solo performans ile nereye kadar ama yapacak bir şey yok, asi ve şımarık çocuğa katlanmaya ve izlemeye devam. (Erkan Zengin var bir de) Gruptan çıkabilirler mi, bence işleri çok zor.

 

 

İRLANDA

64 yaşındaki Martin O’Neill Aston Villa’da harikalar yaratır iken bir ara ismi Beşiktaş ile anılınca, keşke olsa diye içimden geçirdiğimi hatırlıyorum. Mücadele ve kontra futbolundan hiç vazgeçmemiş, gittiği takımlara hemen uyum sağlamıştır O’Neill. Üstelik bu sefer bench’te yanında gerçek hırs sembolü ”Deli” Keane, sahada ise diğer bir tecrübe Robbie Keane var! İrlanda’nın en büyük sıkıntısı savunması gibi dursa da, İngilizler ile birlikte tribünde en büyük desteği alacak iki ülkeden biri olacağı kesin. (İrlanda Kartalına yine selam olsun.)

 

 

F GRUBU

 

PORTEKİZ  SONUNU GETİREBİLECEK Mİ?

4 kez yarı final, 1 kezde finalden dönmüş bir takım taraftarı olsan, artık olsun be kardeşim diye kendini yırtman gayet makul karşılanırdı sanırım. Hele ki elinde Ronaldo, dün ki şahane oyunu ile çok formda bir Q17 var ise. Santos ile takım arasında oluşan kimya her ne kadar iyi olarak görünse de sonsuza kadar sürecekmiş gibi duran ”forvet” sorunu, eldeki mevcut tek oyuncu  ”Eder” ile devam ediyor. (Koy şu Ronaldo’yu forvete Santos!!) Sahte 9 Ronaldo sistemi, elemelerde Santos’a üst üste 7 maç kazandırıp yeni bir rekora imza olsa da, final zamanlarında hep  kaybeden yine Portekiz. Belli ki Final için artık başka bir sistem ve kendini ispat zamanı geldi geçiyor. Tabela yapan Q17 özelliği, onları bir tık ileri atar mı bilemem ama dünkü gibi 2 maç daha oynar ise fiyatı 25 milyona çıkar çingenemizin. Hayırlısı olsun…

 

 

AVUSTURYA SÜRPRİZİ?

2011’den beri takımında başında ve oyuncuları iyi tanıyan Koller, Fransa’ya lider olarak gelmeyi başardı. Arnavutoviç ve Junuzoviç gibi çok formda oyuncuları, artık tecrübeli sınıfında Alaba gibi liderleri ile, Portekiz’e bayağı sorun yaratacaklar gibi duruyorlar. Benim sürpriz takımım onlar. Gruptan çıkar ve karşılarına nispeten daha kolay rakipler gelir ise kimsenin ihtimal vermediği yerlerde görebiliriz Avusturya’yı.

 

 

MACARİSTAN

Elemelerde sadece 2 maç kaybederek geldiler ve İzlanda’yı geçerek bileti almaya çalışacaklar. En büyük güçleri dirençleri. Alman Storck, takıma Alman disiplini ile yaklaşıyor besbelli. Bursa’da beklenileni veremeyen Dzsudsak takımın yıldızı. İşleri kolay değil.

 

 

İZLANDA

Bir grupta iki iyi ve iki sürpriz takım. Bize ve Hollanda’ya yaptıklarını burada tekrar anlatmama gerek yok sanırım. Lagerback ve oyuncuları bu turnuvaya çoktan hazırlar. Tek sıkıntıları 2016’daki alabildikleri tek galibiyet. Peki bu Lagerback’in umurunda mı, tabi ki hayır. O takıma gençlik aşısını vurmaya devam ediyor. Grubun açılış maçı İzlanda-Portekiz bayağı değişik bir maç olacak. Bekliyoruz.

 

 

Takımları az da olsa size tanıtmaya çalıştım.Yanlışlarım oldu ise affola. Seyrettiğimiz maçları da yorumlayıp yazmaya çalışacağız.

Bu turnuvalar gerçek futbol severler için çöldeki vaha gibidir. İyi oyuncular, devrim gibi taktikler, sadece sahada ne olduğu ile ilgili olanlar için gerçek bir şenlik. Goygoy  ve sahte taraftarlardan kafası şişmiş herkesin şenliği kutlu mutlu olsun….

 

Cem Göncü/ @cemgonc

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.