EURO 2016 Grupları : C ve D Grubu

C GRUBU 

ALMANYA DUBLE YAPABİLECEK Mİ?

Sanırım Löw’ün kafasında bin tane tilki dönüyordur şu an. 2014’ün başını Pep’in doğruları etrafında geçiren hocanın, Lahm’ı sağ beke geri yollayıp kupayı kucaklaması hafızalarımızda. Sistemlerle oynamayı Pep kadar sevdiği de aşikar. Biz Beşiktaşlılar için esas soruya gelelim ;

Löw, Gomez’li, arkasında Mesut’lu, 10 numaralı sistem ile mi Şampiyonaya başlayacak yoksa, Müller üstünden yine santraforsuz bir oyunumu tercih edecek? Bu sorunun cevabı hem Almanya’nın kupa macerasını, hem de Beşiktaş’ın alternatif forvet arayıp, aramayacağının cevabı olacak. Gomez merkezli bir oyunda, Gomez’in beslenip gollerini atması sürpriz olmaz. Bu gollerin sayısına göre de gelecek taliplerin hem görece, hem de maddi olarak karşılığının artması doğal sonuç olacaktır sanırım. Bizim hakkımızda hayırlısı. Almanya hep favori zaten.

 

 

POLONYA GELİYOR…

Lewandowski  liderliğinde Almanya’nın arka bahçesi olmayı çoktan bıraktılar ama aynı grupta olmayı bırakamadılar. Yine birbirlerine rakipler. Elemelerde 13 golle yine görevini eksiksiz yapan Lewa, bizimde zaman zaman gündemimize gelen kemik Glik ve Ajax’lı Milik hiç de yabana atılmayacak oyuncular ve bu bile Ukrayna ve Kuzey İrlanda’nın işini çok daha zor yapıyor. Navalka yönetiminde ikincilik için favorim onlar. Sonrası ne olur, Allah kerim.

 

UKRAYNA

Turnuvanın en yaşlı ve tecrübeli 2. hocası (1.si Hodgson) Femenko ve bir zamanlar gözdemiz Konoplyaka’nın takımı sessiz ama derinden geliyor. Kadronun hemen hepsi Shakhtar ve Dinamo oyuncuları ağırlıklı. Tecrübeli defansları zor gol yese de lider oyuncu eksikliği ortada. K.İrlandayı geçebilirler ama sonrasına yeter mi, zor.

 

 

K.İRLANDA ve İRLANDA KARTALI

Kesinlikle küçümsemeye gelmeyecek bir takım Kuzey İrlanda, hele ki arkalarında komşuları İrlanda Kartalı Kürşat var ise. Romanya ve Yunanistan’ı geçerek  buraya gelen yeşiller, sağlam defans ve duran toptaki usta ayakları ile her zaman savaşacaklarının mesajını çoktan verdiler. İrlanda Kartalı Kürşat için 2. takımımız bu sefer onlar!!! Yolları açık olsun.

 

 

D GRUBU 

 

TÜRKİYE : TAKIM BU SEFER NE YAPACAK?

Terim’in kafası görünen fena karışık. Son prova olan ve sanırım guruba başlangıç kadrosu olacak Slovenya maçında eldeki çok formda bir dolu orta sahasına rağmen, oyunun nerede ise tamamını geride bekleyerek ve Burak’a top şişirerek geçirdik. Bu kadar ayağı düzgün orta saha kadrosu kimde olursa olsun topa sahip olmak, kaybettiği zamanda hemen geri almak için prese başlamak ister ancak bunu şu an otomatik olarak sadece Oğuzhan yapıyor çünkü bütün sezon Şenol Hocanın ondan istediğine refleks olarak devam ediyor. Bunları gördükçe tamda Şenol Hocaya uygun takım diyorum kendi kendime ama dilimi ısırayım. Ne Şenol Hocanın böyle hırsları var, ne de Beşiktaş’ın buna ihtiyacı. Milli takıma dönelim;

Kadroya çağrılmayan Yalçın gibi hak etmiş adamları bir kenara koysak ve M.Topal tercihini ”top yapmayı bilen, ön liberoyu, libero oynatmak” modası içinde anlayışla karşılasak bile, bu tercihe tamamı ile zıt duvar değil, koşucu Burak ve ”geride alan savunması” yapmayı tercih etmeyi anlamak mümkün değil ki, rakiplerin tamamı ”topa sahip olmayı ve pas oyununu” seven ekol takımlar.Topu İspanya ya da Hırvatistan’a bırakır isen, topu ancak kalenden alırsın. Topa sahip olmalı, sürekli önde oynamalıyız. Arda-Oğuzhan-Hakan-Topal ve duvar olmayı seven, son vuruşu Burak’tan kat kat iyi Cenk ile bunları yapmak mümkün. Yeter ki Terim ”evlatları” yerine sistemi ve hak edenleri tercih etsin.

 

 

İSPANYA KABUK MU DEĞİŞTİRİYOR?

3 turnuva da destan yazmış ama sonunda teslim bayrağını çekmiş İspanya, Barca temelli pas oyununu terk mi ediyor? Buna tamamı ile evet demek zor ancak, Xavi yok iken ve İniesta son demlerini yaşar iken, çoğu grup maçında ”uzun” vurduklarına çokça şahit olduk ama alışkanlıkları terk etmek de kolay değil. 6748 pas ile gruplarda liderliği kimseye kaptırmadılar mesela. Del Bosque Orijinal İspanyol forvet bulmaya çalışadursun, Morata yıldız gibi parlayıp formayı kaptı. İniesta hala takımın lideri ve unutulmasın ;  ”Şampiyonun yüreğini hafife alırsan kaybedersin”

 

 

ÇEK CUMHURİYETİ

28 yaş ortalaması ile eski tempolarından uzak olsalar da onlar hala ”Çekler” işte. Tamam rakip kadrolara göre daha zayıf gözükseler de, Cech ve Sivok artık daha yaşlı olsa da, akıcı futbolları hala devam ediyor. Hertha Berlin’li Darida önderliğinde hala her takıma problem çıkarabilecek kapasiteleri var.

 

 

HIRVATİSTAN

Böyle bir orta sahan var ise kimseden korkmana gerek yok.Rakitic-Modric-Kovacic-Perisic ve bir dolu iyi adam. Tecrübe ise tecrübe; Srna-Corluka-Mandzukıc.Tamam isimler takım olmayı garantilemez ama Hırvatlar çoktan beri takımlar zaten. Caciç takımın başına geçtiğinden beri de daha kollektif ve uyumlular. Gruptaki ikincilik için en büyük rakibimiz onlar. İlk maç kaderimizi belirleyecek desek yanlış olmaz sanırım. İki iyi orta saha takımı karşılaşacak ve fiziği ve nefesi daha iyi olan kazanacak.

 

 

 

Cem Göncü / @cemgonc

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.