EURO 2016 Fransa 2 – Romanya 1

”Çok şükür, 22 kişi topun peşinden koşuyor” Twitter’ın bu geceki en şahane geyiği ile başlayalım. Evet çok şükür koşmaya başladılar da bizim de yüzümüz güldü. Turnuva futbolseverlere hayırlı uğurlu olsun. Sadece futbol konuşmayı çok özlemiştik. Buyurun;

Kısa ama öz bir açılış ile başladı Fransızlar. David Quetta ile de finali yapıp, gayet coşkulu bir şekilde La Marseillaise yı söylediler. Söylediler söylemesine de aynı coşkuyu maç başlangıcında ”diri” Romanya Mavilerden çalıverdi. Grup yazılarında bahsettiğimiz değişmesi zorunlu Varane-Sakho tandemi yerine Rami ve ”ne yapacağı belli olmaz” Koscielny tercihi daha başta kendini gösterdi. Yanlış adam paylaşımı sonucunda artık ligimizin yerlilerinden sayılan Stancu topu kaleciye nişanlamasa en geride 5, ortada 4 kişilik blok Romen defans hattını açmak mucizelere kalabilirdi.

Pogba-Payet-Kante-Matuidi hattını görünce ”tamda modern orta saha hattı, Beşiktaş’ta olsalar Allah Allah” diye hayaller kurar iken Romanya, meşhur filozof ”Üründül” tabiri ile ”bloklar arasını” öyle iyi kapattı ki, ”rüya dörtlü” komple sahadan kayboldu. Elemelerde yedikleri 2 gol Romanya’nın defans-konta atağı iyi yaptığının göstergesi idi ancak, Fransızlar ancak dakika 40’ta anca oyunu rakip kaleye yıkabilmeye muvaffak oldular. Bunu da rakibi iterek değil, çok formda Griezmann çapraz koşuları, Payet’in bire bir zorlamaları ile yapabildiler, tempoları ile değil. Böyle orta sahalar fizik olarak bizlere çok büyük hayaller kurdursa da, böyle iyi defansları açmak için bazen Pogba’lar değil, Zidane’lar lazım oluyor işte. Hele ki forvetin fazla ”yalın” Giroud ise.

İşte o Giroud, kaderinde bir cilvesi olarak, dakika 58 de ”net faul” bir pozisyonda Fransa’nın Avrupa Şampiyonalarındaki 50. golünü ağlara bırakıverdi. Bir futbolsever olarak İrlanda ve Ukrayna faciaları hala gözümün önünde iken, Platini gibi ekstra bir fiyasko tarihte yerini almış iken, bu gol nasıl verilir feryatları arasında futbol tanrıları devreye girdi de, 65’te cezayı Romanya, yine Stancu ve penaltı ile kesti. 1-1.

Sonra ne mi oldu? Deschamps anlamsızca Griezmann’ı ve Pogbayı çıkardı, klişe ”açamadığın rakibi kanatlara inerek aç” savı üzerinden Coman-Martial değişikliği ile oyuna devam etti, ancak yine fişi maçın en çalışkan ve delici adamı Payet bir füze ile çekti.

Fransa’ya ilk maçın heyecanı çöktü deseniz de, bu kadar temposuz ve Romanyayı ”açmaktan” aciz bir takım kimse beklemiyordu. Yinede Payet’in golleri gibi goller, bazı turnuvaların kaderini değiştirmiştir. Kısaca ”dirilten ve umut veren” goller sınıfına basbayağı girer. Maçın adamı ve gecenin kahramanı kesinlikle Payet. Romanya ise, her takıma büyük zorluklar yaşatacağını cümle aleme gösterdi.Kaybettikleri hiç bir şey yok.

Hoş geldin Euro 2016 ve herkese iyi hafta sonları.

 

Cem Göncü / @cemgoncu

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.