Beşiktaş Ne Yapmalı? / Kale, Defans ve Orta Saha

Böyle bir başlık altında ahkam kesmek çok da bana göre bir iş değil ama malum,devir net ve üst perdeden konuşanların, müridine mürit katanların devri. Şunu alalım, bunu getirelim demek çok kolay. Al kahveyi yanına, otur koltuğuna, yaz baba yaz. Gelsin Messi’ler, Ibra’lar.

Biliyorum hepimiz takımımızın iyiliğini istiyoruz ancak, takımımız ne yapmalı, nasıl bir plan yürütmeli, mantık, maddi olanaklar ve futbol çerçevesinde yazalım istedim. Duygusal olmadan, armaya genel olarak ne lazımsa. Hata olursa şimdiden affola. (Hocamızdan iyi bilecek değiliz)

Kale, defans ve orta saha;

1.Kale:

Çok da kıvırmaya gerek yok sanırım.Herkesin ”yollayın,kurtulalım artık” diye feryat figan ettiği bir kaptanımız var ve en sorunlu bölgemiz kalemiz. Tolga’nın istikrar ve duygusal sorunları, artı topla ilgili teknik ve karar alma yanlışları kabak gibi ortada iken, Boyko’nun ”ülkeye uyum sorunu” diye adlandırıp, böyle olduğunu umduğumuz ama pekala temel kaleci ve refleks hataları olduğunu gördüğüm sıkıntıları, oynadığı her maçta göze batar iken, kaleci almamak ya da bu yönde hamle yapmamak, çok büyük bir risk.

 

Hocamızın abiliği ve karakterine tv’de defalarca kefil olduğu Tolga’nın takımda kalacağı zaten aşikar. Kulübede ve takımda bu tarz adamların her zaman işe yaracağı ortada ancak, takıma ve camiaya geride güven verecek bir isim almamız şart oğlu şart. Hem ayakları, hem elleri, hem de psikolojisi ile kale gibi kaleci almalıyız. 3 kulvarda Tolga’ya da çokça şans gelecektir zaten.

Çok konuşulan, kaleci antrenörü ve Sambade faktörünü her ne kadar göz ardı etmesem de, memlekette yada başka yerde Alper Boğuşlu dışında yoktan var eden başka bir hoca tanımıyorum. Onun dışında mevcut kalecilerimize olduklarından fazla yönde etki edecek başka biri daha var mıdır,olsa da ne yapar, muamma. Kimsenin elinde sihirli değnek yok! (Önder hocanın kulakları çınlasın, Volkan Babacan için çok ısrar etti ama yine ”duygusal linç tayfası” yüzünden almamıştık.Yazık!)

2.Savunma:

İkinci büyük sıkıntılı bölgemiz, en çok bilinmeyenli denklemimiz. Rhodolfo nasıl dönecek, dönmesi ne kadar zaman alacak, düşün dur. Hocamız da bunun riskine girmeyeceğini, 4 tane sağlam stoper istediğini her kanalda anlattı ancak hızlı bir adam istediğini de ısrarla belirtti. Hem hızlı, hem ayakları iyi, hem de tecrübeli bir yada iki adam arıyoruz. Allah kolaylık versin.Başkanın maddi mucizelerine güvenmekten başka çare yok!

 

Kenar beklerden hücum katkısı alamadığımız uzaydan bile duyuldu. Beck’ten aldığımız defans katkısı ona artı puan yazsa da, İsmail’e yazacak tek artı, artan fizik kalitesi. Pozisyon bilgisini, defans nasıl yapılır kısmını Şenol Hoca bile öğretemedi maalesef. Gönül iki tarafa da, üçü yeni, oyunun iki tarafını da oynayacak adamların alınmasını istiyor ama doğal maddi kaygılar göz önüne alınır ise mevcut beklerin kulübede kalacağı bir formül, olacak en iyi şey bizim için sanırım. Kısaca, genel görüntüde ilk on bir savunmamıza kale dahil 4 tane şüphelere mahal dahi vermeyecek adam arıyoruz. Uyum sorunu kısmı sonraki problemimiz…

3.Orta saha:

Robben’lerin Ben Arfa’ların havada uçuştuğu gündemde, gözden kaçan, takviye yapılması gereken en önemli bölgemiz burası.Takımımızı şampiyon yapmış, her takımın kaderini çizen orta saha.Yazılanlara bakılır ise yine tek başına 33 yaşında ki makinemiz, Atiba’mızın üstüne bindirilecek bir sezon daha bizi bekliyor. 3 kocaman kulvar ve bunlardan bir tanesi de Şampiyonlar ligi gibi dev bir lig. Kenara bakınca gördüğümüz; Necip,Veli ve hala sakatlıktan kendine gelememiş, referansı sadece Liverpool maçı olan Tolgay.

 

Temel oyunumuz ”önde baskıda” ortadan geçildiğimiz zamanki maçlar gözümüzün önünde. Sosa, Oğuzhan’ın kötü günlerinde neler olacağını, Atiba’ya binen yükün tonlarca olduğunu gözlerimizle gördük. Denk takımlarla oynanan maçlardaki bütün kabahati de defansa bağlayıp geçtik. Halbuki defans en önden başlar ve orta sahada şekillenir. Şampiyonlar liginin anahtarı da ”iyi defans” ve ”denge oyunudur”. Sürekli hücum ederek (elinde Messi, Ronaldo yok ise) kazanmak hayaldir.

Karşımıza çıkacak çoğu takımında en önemli silahlarının ”hız ve atletizm” olacağını görmek kahinlik değil. Çok daha iyi,tecrübeli,şampiyonluk görmüş Akhisar ve Osmanlısporlar ile oynayacağız kısacası. Atletizm ve güç, hem takımımıza hem de Atiba’ya ek kuvvet olarak lazımdır. Üst düzey maçlarda Sosa-Oğuzhan-Atiba üçgenini artı bir, ya da iki destek ile dengelemek olmazsa olmazdır

Devler liginde yenemiyor isen yenilmemek, üst tur için en basit formüldür. Veli’ye veda edilmeli, Tolgay’ın durumu iyi tahlil edilmelidir. Bu bölgeye yapılacak 1 yada 2 takviye en elzemi, yeni sezonun kaleci transferi ile de anahtarıdır. İşin hücum tarafında görüşmek üzere.

 

Cem Göncü / @cemgonc

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.