Beşiktaş-Kayseri Maç Sonrası / Geriye Koşmak

Gündüz Maçı Gibi

Oyun iştahı yerinde,  kaybettiği topu geri kazanmak için geriye koşan, sahayı doğru parselleyip doğru presi yapan Beşiktaş’ı güzel bir bahar akşamı hibrit çim kokusu ile seyretmek dünyanın en güzel nimetlerinden birisi bizim için. Hele ki evine bir tık daha alışmış, koltuğuna ısınmış, yanındaki geçen haftaya kadar tanımadığı Beşiktaşlı kardeşine daha sıkı sarılmış Beşiktaş seyircisini boğazın kenarında seyir etmek, paha biçilemez. Gönül rahatlığı ile diyebilirim ki, dün taraftarımız görevini layığı ile yapmıştır. Rakiplere duyurulur; Seneye kulak tıpası bol bol lazım olacak. Siparişleri şimdiden verin.

Erken Gol ve İştah

Hakan Kutlu’nun diğer takımlardan çekmeye çalıştığı, Beşiktaş’a karşı oynayan takımların lig klasiği olmuş ”orta sahayı çok adamla kapat, sertlikten ödün verme, sonra hızlı çık” kopyası, önce erken gelen gol, sonra sürekli doğru alanlara koşu (Sosa başta; 90 topla buluşma/55 isabetli pas!) en sonunda da  hızlı, doğru geçişler ile boşa çıkınca, başta Gomez’in bulduğu boş alanların sayısı arttı, oda Oğuzhan’a sürekli eli ile ”daha hızlı, önüme ” diye işaret etmekten helak oldu. Oldu olmasına ama baş rolü ondan çalan, ”artık tabela yap, artık topu doğru yere, doğru zamanda at be olm” dediğimiz Q17 oldu! 6 çalım teşebbüsünün 5 inde başarılı oldu, şutlar kaleyi buldu, golünü de tabelaya yazdırdı Q17. Maçın da,izlediğimiz hücum resitalinin de adamı oldu.

Bermuda Şeytan Üçgeni 

İstekli ve dikkatli Sosa-Oğuzhan-Atiba üçlüsü rakibin her zaman kabusu, Beşiktaş’ın oyunun temel direği. Hele bir de geriye koşarlar, defansif geçişleri doğru zamanda yaparlar ise tadından yenmiyor işte. Sayılarla kafanızı ütüleyelim; dün üçünün girdiği ”ikili mücadele” sayısı toplam: 24, burada kazandıkları mücadele ise 18. Kilit nokta, mücadele ve topu geri kazanmaları.

Hücumda zaten sıkıntımız yok. Lig genelinde ‘kilit pas” sayısı 59 ile Oğuzhan hem ligde hem takımda liderimiz, 43 pas ile Sosa arkasında. İsabetli pasta Atibamız 1872 pas ile yine lig lideri, Oğuzhan 1586 pas ile hemen arkasında. Yeter ki bermuda şeytan üçgenimiz geri koşsunlar, yeter ki kaptırdıklarını geri kazansınlar.Yeter ki oyun iştahlarını korusunlar. Aynı Sosa’nın 90+1 de attığı muhteşem depar ve yaptığı asist gibi oyunu bırakmasınlar.

Dikkatli olmanın sonucunu kalede nerede ise hiç pozisyon görmeden aldı Beşiktaş. Çok beğenilen Tosiç’i zorlayacak bir oyun yada oyuncu olmasa da, geride sürekli arkadaşlarını uyardı,riske girmedi.Bu haftalarda görmek istediğimiz bunlar işte.Risk almadan ”top uzaklaştırmak” gerektiği yerlerde ”omuzu dayayabilmek” Bunların dışında topu hala geriye getirmeden,önde oynamak en güzeli sanırım.Hem böylece Tolga’ya gelen toplardaki uğultuyu da duymayız.(Tolga ile alakalı konuşacak çok şey var ama bunu sezon sonuna bırakıyoruz.Umarız kendini toparlar) Beck’ten bahsetmeden olmaz. Beck var ise oranın sahibi Beck’tir. Bir haftalık dinlenme yaramış kendisine.

Penaltılar ve Sarı Kartlar

Gomez beyaz noktaya doğru gelir iken Allah var, herkes onun atmasını istiyor idi ama takımın birincisi penaltıcısı Oğuzhan ise hep o atmalı. Dün hepimize ders oldu sanırım. Gomez de maç sonu ”gereksiz sert vurdum,bir daha atmam” diyerek kendini boşa çıkardı zaten (bunu dedikten sonra hepsini Gomez’e attırmalıyız dedim kendime o ayrı)

Tribünde ”geçen hafta sarıları görmeli,bu maçta temizlemeli idik” diyen çok oldu ancak bunları bilmek kahinliktir. Oğuzhan da, Gomez de buraları sarı görmeden geçmeyi becerebilirler gibi geliyor.Bu ikisinde de bir haftalık ayrılığı dahi hocada, bizde zor göze alırız sanırım.

Bu takıma Şampiyonluk Yakışır

Ligin, maçı keyif ile seyir edilecek tek takımı, kulüpler birliğine ”ne oynamak lazımda,lige seyirciyi tekrar çekebilelim” dersi veren takım,takımımız Beşiktaş. Bu ligin Şampiyonlar Liginde yarışmayı en çok hak edeni yine Beşiktaş. Seyircisi desibel rekorunu tekrar kırabilecek tek takımda Beşiktaş. Herkesin gönlündeki takımda Beşiktaş bu sene. Artık zamanı geldi. Bütün maçlarımızı kazanıp, hiç arkamıza bakmadan yürümeliyiz.Dikkatli, istekli olmalı, güven ile, iştah ile fişi çekmeliyiz. Bütün maçlarımızı kazanacak güce ve inanca sahibiz.

 

Cem Göncü/@cemgonc

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.