Beşiktaş-Kayseri Maç Öncesi

Takımın eşikleri geçememesinin bütün cezası, bütün hafta defansa kesildi. Haklı olunan yerler çok. Bu haftaki rakip bile 29 gol yemiş iken, lig liderinin 32 gol yemiş olmasını izah etmek zor. Son 4 maçta yenilen 8 golü açıklamak ise çok daha zor. Bu da ağır çıktı safsatası ile yüklenilen Rhodolfo’nun yokluğunun ne kadar önemli olduğunun anlaşılıp, hissedilmesi,İsmail’in yanına (sol stopere) kim yaklaşsa açık kapatacağım diye helak olması, yapılan bireysel hatalar, Tolga’nın her zamanki hali der iken kendimize anca geldik.

Peki bütün hesabın defansa kesilmesi doğru nokta mıdır? Akhisar’dan yenilen ilk golde havalanan topa 10 ila 12 defa vuranların hepsinin Akhisar oyuncularının olması,  içeri gömülmüş defansına gelmesi gereken yardımın gelmemesi, pozisyonu dikkatli izleyenlerin gördüğü şekli ile yayın yanındaki Sosa ve Q17’nin gölge gibi takılması, sonraki pozisyonda Oğuzhan’ın kafa ile kolaylıkla uzaklaştırabileceği topu, istop yapacağım diye rakibe hediye etmesi, defansın bariz hataları dışında orta sahadan da, sadece Atiba desteğinin artık yeterli olmadığının kanıtı. Maalesef takımımızda yeterli orta saha sertliği yok!!

Tamam bir Atletico yada Leicester sertliği beklemiyoruz ama kaptırılan toplarda ve rakiple yan yana koştuğumuz pozisyonlarda da, ne zaman Yugoslav faulunu yapacağımızı, nasıl yapacağımızı kesinlikle bilmiyoruz. Ya Necip ile çok sert yapıyoruz bu işi ya da Oğuzhan ile hiç yapamıyoruz! (413 faul ile lig sonuncusuyuz!) Bu işi hakkı ile, tecrübesi ile yapabilecek oyuncu desteğinden de, kadroda maalesef yoksunuz. Bu işin ne kadar önemli olduğunu anlamak için, Şampiyon olmak üzere olan Leicester ve Çarşamba günü Bayern’e kök söktüren Atletico’ya bakmak yeterli. Final haftalarında artık sertlik, hakemi etki altına alma, hatta vakit geçirme bile önemlidir ve yapılması için tecrübe ve ortam psikolojisini iyi koklamak gerekir. Oynamak istediğimiz pas oyunu için kadromuzun yetersiz kaldığı yerlerde ve yorulduğumuz dakikalarda artık topu gelişigüzel uzaklaştırmak bile bir tercih olmalıdır.

Rakip Kayseri 32 puan ile rahatlamış gözükse de kendini garantiye almak isteyecektir. Hakan Kutlu ile 4-5-1 oynamaya başlayan rakibimizde göze çarpan isim formu ile kaleci Ali Ahamada. Beşli orta sahanın da yardımı ile son 5 maçta yedikleri gol sayısı iki. Ahamada’nın tek göze çarpan eksisi kötü ayakları ve pas yüzdesi. Bursa maçında verdiği 26 pasın 14 ü hatalı idi ve yediği baskıda hep bocaladı. Sağ bek Cem Can da topu çıkarmada sıkıntılı. Şenol Hocamız bunları görecektir.

Bunların dışında klasik orta sahamıza baskı ve hızlı çıkmayı kollayan rakip görmek yine sürpriz değil. Topu önde tutmalı, önde presi bırakmamalı, ilk 45 dakikayı heba etmeden ilk devrede fişi çekmeliyiz. Homurdanan 45.000 kişi hiç bir işe yaramaz çünkü. Özellikle öne geçtikten sonra, artık altın değerinde olan kontra pozisyonlarını harcamamalı, bunu özellikle Q17 ye dikte etmeliyiz. Pas hızımız ve pas trafiğimiz açısından da ayakta top tutma süresini en aza indirmeli, bunu oyuncularımıza tekrar tekrar izah etmeliyiz!

4 maç daha sırat köprüsünden geçeceğiz.Biliyorum sabrımız kalmadı ama Cumartesi sabırlı, sakin, her şartta destek olmalıyız. Umarım sonu cennetin kapıları olur. Bu taraftar, bu takım, bunu çoktan hak etti çünkü. Kader, kısmet Beşiktaşımızın yanında olsun.

 

Cem Göncü / @cemgonc

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.