Beşiktaş 5-1 Göztepe

Bizim gibi futbol hastaları için seçilmiş maçların dışında ”seyredilebilir” maçlar vardır. Hafta sonu maça gidilmeyecek ise tv karşısına oturulur, başa La Liga ve Premier Lig koyulur, kalanına da bayıltmayacak takımlardan devam edilir.

Züpper ligde seyredilebilecek güzel oyun ve takım çok azdır.

Genelde 9 kişi alan savunmasından hallice adam adama yapar, yaklaşık 25-35 arası faul yapılır. Hocalar kenarda açık kollayıp, hakemi etki altına almak için kendini yerden yere atar. (Bkz. başta Aykut Kocaman, Ümit Özat)

Tamer Hoca bunlardan değildir. Şenol Güneş ve Beşiktaş tedrisatından geçmiş, bu kültürü özümsemiş, kendi oyununu oynamaya çalışan, oyunu bozmak, tekme atmak, hakeme çemkirmek, maçtan sonra ”hakeme sallayayım da haftaya beni de görsünler” diye düşünmeyen, hafta sonu açıp maçı izlenecek teknik direktörlerdendir.

Yukarıdaki 2 isimden biri 500 kişiye, diğeri 15.000 kişiye yalvar yakar oynar iken, Tamer Hoca kendini hiç bozmaz, bildiğini okur.

Tam da bu sebeplerden dolayı sevmez onu spor medyamız. Aklı başında, ahlaklı, kendini kullandırtmayan, bütün hafta Demba üzerinden ”Beşiktaş’a saldırın” mesajını almaz çünkü. İşi gücü futboldur, güzel oyundur. Geçen hafta evinde Kasımpaşa’ya yenilir iken de ”güzel oyundan” taviz vermez…

İşte bu yüzden de sık sık seyredip analiz etme imkanımız da olmuştur Göztepe’yi. Şenol Hoca’nın alan oyunu ve pres şiarlarını uygular Tamer Hoca, ancak defansı problemlidir, ”kolayca deliniyorlar” diye de geçen hafta yazmam bu yüzdendir. Medel-Necip sertliği bu oyunda ”avantaj” bile olabilir diye de belirtmiş, ”istek” her maçı çözmez ama bu maçı çözebilir diye de eklemiştim.

ORTA SAHA TALİSCA..

3 isabetli şut/17 ikili mücadelenin 7’sin den galip çıkma ve tam da istediğimiz gibi sürekli oyunun içinde olan, ”yarı” zamanlı da olsa, orta saha görevi de gören, bize güzel hayaller kurdurtan Talisca.

Golü erken bulup, kalabalığın içinde kaybolmayan, adam markajı yemeyip, ilk niyeti tekme atmak olmayan bir takımla oynar iken, maçın adamı olan Talisca…

Biz, Cuma günü tam da göbeği kapatacak, ucundan da olsa küme düşme korkusu ile de sert oynayacağı belli olan Akhisar karşısında ne yapacağı belli olmayan, yine bize ”Çok para” dedirtecek Talisca’yı değil, bize güzel hayaller gördürecek, ”acaba orta sahaya evriliyor mu” dedirtecek Talisca’yı daha çok seviyoruz… Hep böyle kalman dileği ile…

NECİP-MEDEL DEVAM ETSİN Mİ?

Tempo yapmak  ve arkası sağlam bir oyun iç sahada güzel olsa da, dış sahada ”topu doğru oynamak” daha önemlidir.

Dönen toplara, yerinde pres ile bizi rahatlatan orta sahamız, 65 ile 78 arası oyundan kopup, Tayfur hamlesi ile iyice oyundan düştü. Demba’nın füzesi gol olsa yaşayacağımız sıkıntıyı saymıyorum bile.

3 direk orta sahamızın yokluğunda biz de daha direkt bir oyun tercih etsek de, bu kadar büyük bir değişikliği hocadan beklemek zor.

Medel’e ayrı bir parantez açmadan olmaz. Disiplini ve yine tek, çabuk,doğru pas ile takımı rahatlatan adamdı. 2015’ten beri ilk golünü yine Şenol Güneş takımında atıp, verdiği 6 kilo ile ”karın kası” şovunu da yine Şenol Güneş Beşiktaşında yaptı.

Bana göre ilk tercih hala stoper olması gerekse de, orta sahaya konulur ise kimse ”neden” diyemez sanırım. Hele ki atak sonlandırıp, bir de goller atmaya devam eder ise….

Umarım onun oyun aşkı her oyuncumuza örnek olur….

BABEL FORMSUZ…

Seviyoruz.Takıma geldiği günden beri,maksimum faydayı sağlayan, şu an onsuz bir Beşiktaş düşünemediğim, takımda oyunu Adriano ile birlikte ”aklı’‘ ile oynayan yegane adamı gömmeyi seviyoruz.

31 yaşında ligde 10 gol 4 asist yapmış, Cenk’i kaybetmiş, Adriano ile sürekli oynama lüksünden uzun süredir ayrı kalmış adamdan, Caner’in arkasını da kollamayı ihmal etmeyen Babel’den, sürekli 3 kişiyi çalımlayıp, takımın kötü olduğu günlerde bile tek başına uçmasını istemeyi seviyoruz.

Lütfen şunu aklınızdan çıkarmayın; Adriano ve Babel sağlıklı ise, ilk 11’e başta onlar yazılır. Gerisi boş laftır…

SUPERMAN LARIN…

Bayılıyoruz. Kahramanlar yaratmayı, tek maçla gömüp, 10 dakika ile Superman ilan etmeyi de seviyoruz ama sanırım bunda az da olsa hakkımız var.

Rakip forvet gelip, senin forvetinin bütün sezon attığı şutu, bir maçta atınca, soğukkanlı bir hareketi, vuruşta topun yere düşmesini bekleyen forveti bayağı özlemişiz sanırım.

Hoca oynatır ya da oynatmaz bilmiyorum ama kenardan da gelse, umarım Superman olmasa da, Örümcek Adam olur…

DEMBA BA….

Allah biliyor. Maçtan evvel ”çağırmayın be abicim” diye içimden geçirdiğimi. Allah biliyor ama halen her gün Balık pazarında, Köyiçinde, semtin bilimum yerlerinde 5-10 defa Demba şarkısı çalındığını da Allah biliyor.

Bu şarkı ile Beşiktaş taraftarının performansından ayrı olarak artık, futbolu bilen bilmeyen herkesin kafasına kazıdığı bir figürü transfer ederken de, Beşiktaş deplasmanında saygı göreceğini bilmemek sanırım saflık olurdu…

7 hava topu kazanıp, 15 ikili mücadeleden galip çıkan, rakip sahada %56 pas isabeti sağlamış, füzesi 72 de direkte patlamış Göztepe oyuncusunu hayranlık ile seyir ettik.

Fabri’nin ciğerini delmeye kalktığı pozisyonda ”hooooppp” diyecek oldum da, yine de gönlüm elvermedi…

Başkanın açıklamasından tam da 1 gün evvel, Demba ile söyleşi kuyruğuna giren niyeti belli medyamız,sorduğu sorular ile ”Hayatımın maçını oynayacağım” demecini verdiren yine aynı medyamız iken, 1 gün sonra bu açıklamaları vazife görüp, imasını değiştiren ama beklentisi değişmeyen (Beşiktaş puan kaybı) masum renkli spor medyası, Demba şarkısı ile şak şak göbek atar iken de bir anda, sanki Demba uzaydan gelip Göztepe’ye transfer olmuş gibi bir hale büründü mü? Büründü..

Gerçekten çok rezilsiniz…

KALDI 6 MAÇ..

Kazanıp bekleyeceğimiz 6 maç kaldı. Bir de zerre umurumda olmayan, yine tekmeler yeyip sinirlerimizin bozulacağı, keşke olmasa dediğim bir kupa maçı….

Sürekli sendelemesi beklenen, sürekli manşetlerden vurulup, sahadaki oyuncularına ceza yağdırılan, sahası kapansın diye merdivenlerine kadar kafaya takılan, çoğunlukta olup, sesi daha çok çıkan iki renkli takımın taraftarının sürekli tepesinde olduğu, Beşiktaş’ımız…

İşte bu yüzden her zaferimiz daha değerli,her zaferimiz daha büyük!! Yine Büyük olması dileği İle…

 

Cem Göncü

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.