Beşiktaş 5-0 Karabükspor

Oyunları sahada rakip yokmuş gibi analiz etmek, 5-10 atarız gibi saçma iddialar ile atıp tutmak adetim olmasa da, 14 hafta kala, nerede ise ligi bırakmış bir takım karşısında didik didik analiz yapmanın çokta manası yok, ancak ufak tefek olan bitene de bakmadan geçmemek lazım:

Negredo…

En uçtaki oyuncunun, gelen her topu saliseler içinde tek pas ile arkadaşına kazandırması zaman zaman göze hoş gelse de, oradaki adamın takımı en geriden başlayarak ileri doğru çeken bir vinç görevi görmesi gerektiği de olmazsa olmazdır…

Topa basarak takıma zaman kazandırmak, sürpriz bir çalım ile Talisca’ya boş alan yaratmak ya da tek forvetlerin artık en büyük meziyetlerinden olması gereken ”kendine pozisyon yaratma” işini Negredo’dan görebilecek miyiz, artık ben bu soruya cevap veremiyorum. Hele ki onun yerine giren oyuncunun goller atması, daha kolay topla buluşması oldukça moral bozucu, ama gerçek!

Love…

Öyle ya da böyle golünü ters bilek hareketi ile klas bir şekilde atması, Karabük defansının arasında yaptığı slalomlar, 93’de yanına vermeyip golcü bencilliği ile (bazen,hatta genelde olması gereken budur) attığı gol, formayı alır diye beni ümitlendirmiş olsa da, Negredo’yu tamamı ile kaybetmeden yine bu işi çözecek Şenol Hoca hakkaniyetidir.

Love’ın eksikleri hala olsa da (kafa vuruşları,fizik gücü) ve arkadaşlarına uyum sürecini de göz önüne alarak yavaş yavaş takıma kazandırılsa da, Beşiktaş fikstürünün çok ama çok acelesi var. Takıma girip golleri sıralayacak,rakip defansı karıştıracak golcüyü takımda bizim kadar istiyor ve çağırıyor…

Talisca..

Geçen haftalarda artık oyun ve takım Talisca ve Q7 üzerine diye uzun uzun yazmıştık. Bursa’da sahadan kaybolan Talisca değil, takımı omuzlarında taşıyacak Talisca, kredisi kalmamış takımımızın olmazsa olması.

Abartmıyorum her maç bu şekilde oynaması, isabet yüzdesinin hep yukarıda olması artık elzem.. Love bugün bu golleri atmasa idi, ciddi ciddi (defalarca olmaz yazdığım halde) ”Sahte 9 Talisca” rolüne sıcak bakar, forvetsiz kadroya razı gelirdim..

Q7..

Maalesef en kötü maçlarından birini oynadı.Tamam skorsuz olduğunu artık kabul ettik ama gole fizan kadar uzak olmakta neyin nesi? Hep çok klas vuruşlar aramak yerine, pis burunla vursa, bugün attığı en az 2 golü konuşuyor olacaktık.

Medel..

Tamam fiziği bu kadar, yan toplarının çoğu üzerinden geçiyor ama kalbi ile oynayan oyuncular her zaman Beşiktaş’ta el üstünde tutulmuştur. Pas yeteneği çok çok az olan Vida yerine (Toşiç nerede?) takımı direkt pas ile gevelemeden 2. bölgeye çıkaracak Medel benimde tercihimdir.

Deplasmanda? 

Orta saha ve göbekten oyun çeşitliliğini Babel ve Q7’nin göbeğe geldiği, Ozi’nin de onlara yanaştığı zamanlarda bugün ara ara görmüş olsak da, önde yüksek yüzde ile skor yapmamız, bizim artık görünen ilk kuralımız.

Atamayan Beşiktaş’ın deplasmanlardaki orta saha kayıplarını nasıl yamalar ile kapatamıyor isek, oradaki yaratıcı oyuncu eksikliğimizi yüksek fizik gücümüz ve yine bugün başlarda yaptığımız pres ile kapamak zorundayız.

Zaman zaman ‘Hoca Bayern maçını düşünüp de mi 2.bölgede presi kesip, alan kaplamaya çalışıyor” diye düşünsem de, bizim için maalesef artık ‘zorlu” hale gelmiş deplasmanlarda pres+fizik gücümüz, bitiriciliğimiz, ligde kaderimizi belirleyecek..

Not : 39.5 derece ateş ve elimin üstünün bile ağrıdığı lanet grip virüsü ile boğuşmam bir yana, cezalı olup maça gidememek bana daha çok koydu.Bu halde de ancak bu yazı çıktı ortaya. Affınızı diliyorum…

 

Cem Göncü

 

Beşiktaş 5-0 Karabükspor” hakkında 1 yorum var

  1. Avatar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.