Beşiktaş 4-1 Alanyaspor

”Özellikle hedefimiz ligde kalmak” diyen kurt hoca Kalpar’ın demecinden ve üstüne takımının ilk 10 dakikada yapmaya çalıştığı ”önde pres” taktiğinin, Oğuzhan’ın şiir golünden sonra boşa çıkmasından sonra, 16 oyuncusu yeni Alanyaspor’u nasıl yendiğimizi uzun uzadıya yazacak değiliz tabi ki ancak, geçen seneki gol ve asist kralını kaybetmiş bir takımın hocasının, hiç bir taviz vermeden, hücum setlerine, baskın presler ile oyunu koparmasına devam etmesine, Oğuzhan’ın golünü soran muhabire (?)‘büyük oyuncular geçmişe bakmaz,gelecekte yapacakları ile övünürler” diyerek ders üstüne ders vermesine, tabii ki şapka çıkarmak boynumuzun borcu. Kısacası Şampiyon gereğini yaptı dün geceŞampiyon demişken, takımın ”ligin açılışını” yapmasını, Alanya tarafından alkışlanmasını beklerdik ama yine olmadı.

Hazırlık maçı görüntüsü olan maçta Beşiktaş’ı yazmak dediğim gibi zor. Ligin haftaya Konya maçı ile başlayacağını söylemek yanlış olmaz. Genel görüntüde oyun hızımızın doğal olarak tempo, eksik mevkiler ve başlangıç maçı dolayısı ile eski görüntüsünde olmaması, Cenk’in G.saray maçındaki kaçırdıkları ile ilgili olan gerginliği, Tolgay’ın uyumsuzluğunun devamı (geçen yazıda videolar ile anlatmaya çalıştım), tribünlerdeki boşluklar ve Q7’nin gergin hali başa yazılabilir. Çok az açalım bunu;

Tribünlerin sevgilisi, artık ilk kaptan olmasına ramak kalmış bir adamın hala kendisini ispat etmek için bu kadar çaba harcaması, çoğu tercihi geçen seneki gibi yanlış kullanması neden olabilir? Ben sahada tecrübe ve lider eksikliği bas bas bağırırken, Q7’nin bu rolü alacağını bekledim ama maalesef yanıldım. Neyse, daha ilk maçta Q7’ye fazla yüklenmeyelim, haksızlık da yapmayalım…

1-2 pozisyonla durumu ve olanları özetleyelim;

Takımın fiziken ve mental olarak en iyisi olsa da, topla kabiliyeti her zaman zayıf Toşiç’in. O yüzden fazlada bel bağlamayın derim (direkt oynar artık diyenlere istinaden). Adriano yokluğunda Beck sol kanat, Gökhan’ı sağ tarafta tercih ederim ancak Gönül’ün hazır olup olmadığını da en iyi hocamız bilir. Kısaca GG ve Adriano yokluğunda, Toşiç zaten kıymetlimiz.

IMG_3621

En önemli silahımız ”pres ve tuzak pres” ve buna en güzel örneklerden biri bu resim. Beck topu kazanıyor, Cenk pası veriyor ve Olcay nihayet golü yapıyor. Alanı ne zaman zamanında kapatsak, ne zaman topu doğru yerde kapsak gol pozisyonumuz hazır. Şenol Hoca’nın Trabzon’dan beri en önemli seti ve oyunu bu…

Bir de başarısız örnek verelim ki daha iyi anlaşılsın. Yukarıda Olcay ve çaprazındaki orta sahamız geç kalıyor ve çalımı yiyoruz. Bunu süper kupada maalesef Tolgay’dan çok gördük. Alanın doğru parsellenmemesi ve Atiba’nın rakip hücumcularla tek başına kalması.

Yine maalesef en kötü yaptığımız yada yapamadığımız işlerden biri ; kornerler. Duran topların bu kadar önemli olduğu bir zamanda biz maalesef çoğunu plansız ve öylesine kullanıyoruz. Yukarıda Q7 ellerini kaldırıyor (sanırım ön direk işareti) ama rakip iki kişi ile önlem alıp kolayca uzaklaştırıyor. Yine acele ve plansız bir duran top uygulamamız.

faik istatistik

Bunlarda güzel istatistiklerimiz. İçeride maç başına gol oranımız 3,5. İç sahada inşallah rekorlarla sürdüreceğimiz yenilmezlik serimizin başlangıcı, şahane sezon açılışı istatistiğimiz (11 maç).

Barış Şimşek’le bitirelim yazımızı. Alanyalı Berkan (sanırım) kardeşimizin tekme tokat oyununa kart çıkarmaması, Olcay’ın yaptığı ilk sert faulde fırsatı kaçırmaması, oyunun 4-0 olması sebebi ile sonda çaldığı penaltı maalesef İstanbul takımlarına yapılacak hakem cengaverliğin de yine ilk sırayı bizim alacağımızın işaretleri. Meydanı hiç boş bırakmaya gelmiyor maalesef. TFF ve hakemlerimiz çeşitli yeni kuralları ve düdükleri bizim üzerimizde denemeye gönüllüler her zamanki gibi.

Yeni sezon hayırlı olsun. Geçen seneden daha dikkatli, daha omuz omuza, daha uyanık olmalıyız. Tek sene şampiyon palavrasını yazmaya ve söylemeye hazır iki rakip camia ve onların kupalar için her şey mubah kıtaları sotede beklemekte. Şimdi daha kuvvetli, daha coşkulu bağıracağız. Yine ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ..

Not: Kısa videolar LİG TV’den. İstatistik grafiği @halilyc’den. Aynı zamanda sitemizin bilgi işlem direktörü kardeşimiz. Son Editörümüz her zamanki gibi bu yaşta word press dahisi olan, her ayrınıtıyı inceleyen @ilkerpirlant abimiz. Ellerinize sağlık.

 

Cem Göncü/@cemgonc

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.