Beşiktaş 4-1 Rizespor

Bazı maçların ahkamı olmaz. ”Yarabbi Şükür” der susarsın… Bazı tespitlerin de hiç günahı olmaz.. Üç hafta evvel size yazdığımı devreye kadar her yazının başına ekleyip giriş cümlesi olarak önünüze koysam mesela, hiç Allah hiç sırıtmaz;

Artık şapkadan tavşan da çıkmıyor. Beklentiyi düşürüp, kaybı en aza indirip kendimizi devreye atalım yeter. Tabii devrede yamaların yapılacağı, bunların takıma cuk diye oturacağını farz ederek. Ah yönetim ah…

Tedirginlik…

Üçüncü gole kadar takımın ve tribünün üstündeki ağır havayı ve tedirginliği, yeni açıkta olup hissetmenizi dilerdim…

”Ne yapsak olmuyor” halini ve Şenol Hocanın artık işlemediğine kesin kez ikna olduğu orta sahayı pas geçip,(pas ile değil, pas geçip) Mustafa’yı, Love’ı ve kanattan gelecek oyuncuya kesilecek topları, yine aynen geçen seneki gibi oyunun merkezine koyup, kenardan sürekli ”Q7’yi bire bir bırakın” komutlarını da görmenizi isterdim..

Bu takım pas oynamalı”, ”Orta yapmayı bırakın”, ”Tiki Taka ne oldu” diye bas bas bağırdığımız günlerin çok ama çok gerilerde kaldığını, mevcut orta saha ile bırakın takayı, tiki bile yapılamayacağını, tribünde maçla ilgisi hiç olmayıp, sürekli önüne gelene söven yaşlıca abimizin bunlara ayıktığı andaki şaşkınlığı fark etmenizi dilerdim..

Love’ın açık alan bulamayınca üstüne gece gibi çöken stoperlerden kurtulacak gücü olmadığını, Atiba’nın eskisi gibi 99 hatasız pas yapıp, 20 top kapamayacağını, Ozi’nin gün geçtikçe mental ve fizik olarak geriye gittiğini, Caner’in savrukluğunu, Vida’nın hiçbir zaman ağzımızı açık bırakacak paslar ile oyunu kuramayacağını, gücü kuvveti yerinde her atlet orta saha karşısında zorlanacağımızı, enerji eksikliğimizin had safhada olduğunu artık herkesin görmesi her ne kadar güzel olsa da, ”doğal favori” olmayı kağıt üstünde kaybettiğimiz şu zamanları hiç görmemeyi kendi adıma dilerdim..

Yine de galibiyet güzel… Devreye kadar her yol mubah… Sonuca ulaşacak her taktiğe de eyvallah…

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR..

Twitter’da bol bol yapılan bazı aforizmalara benim de bazı itirazlarım var, uzatmadan;

-O oynarsa Uçarız, Şu Oynarsa 5 Atarız, Bu Oynarsa 10 Atarız : 

Arrigo Sachchi’ye Maradona sorulduğunda şu  cevabı vermişti;

Dünyanın en iyisi idi ama benim takımım da oynayamazdı…” 

Futbolda isimlerin değil, o isimlerin takımların sistemine ve oyununa ne katacağı önemlidir. Bir sene ligi kasıp kavurmuş oyuncunun, gönül verdiğimiz takıma gelip uçacağının garantisi yoktur..

Oyuncunun hangi özelliklere sahip olduğunu, takımın hangi eksiğini gidereceğini defalarca izlemek, gelecek raporlar ile sisteme uyum uymayacağı esas noktadır..

Mesela: Atiba-Medel aynı özelliklere sahip değildir. Biri bize de lazım olan alan oyununu bilir, alanı kaplar,diğeri adamı kovalar.

Lens’in taktik bilinci, atletik özelliklerinin çok altındadır. Set oyununda top ayağına gelmeden karar verme yetisi maalesef bayağı kötü ya da hiç yok gibidir. Bize lazım olan özellikler bunlar mı idi? Ya da yine ”çalım mı” attık?

Adem şu ana kadar bize lazım olan ”topla kat edecek, skorer özellikli” orta saha özelliklerini ortaya koymuş mudur? Adem bu özellikleri olduğu için mi alınmıştır? Ya da son dakika da alınmış olmak için mi alınmıştır?

”Love ligde 40 attı yahu bizde nasıl atamaz?” Açık alana ihtiyacı olduğu, üstüne çökmüş 1.90’lık sert stoperler ile boğuşacak gücü olmadığı için olabilir mi? Beşiktaş’ın ihtiyacı olan Love mı idi mesela? Ya da atletizm ve patlama özelliği de olan, duvar olmayı da bilen bir forvet mi idi ihtiyacımız?

Kısaca oyuncular bir bütünü tamamlayan organizmalardır. Eksiği tamamlayacak parçayı seçmek başlı başına bir meziyettir. Oyuncunun ne yaptığı değil, sende ne yapabileceği, sana uyup uymayacağını, mevcutlara ve takım oyununa ne katabileceğini bilebilmek meziyettir..

Yoksa ”koy hoca oynasın” demek işin en kolayı…

Şampiyonluğun doğru ve isabetli transfer dönemlerinden geçtiğini hala öğrenemedik. 2 senedir bu işleri hiç yapamadığımızı da yeni yeni fark ettik..

Sanal alemde doğru bilinen yanlışlara devam edeceğiz. Yeter ki yanlış yapmaya devam etmeyelim.. İyi haftalar.

 

Cem Göncü

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.