Beşiktaş 3-0 Antalyaspor

Futbol böyle bir şey, tam da @janitschar’ın en doğru ifadesi ile ”orta sahada neden hep bir eksiğiz, neden Talisca sürekli gölge savunma yapıyor” der iken, herkes yapması gereken tek pasları yaptı, 9 pas sonunda Q7 gevelemeden ortaladı ve Talisca gerekeni yaptı. Fiş çekildi, yorgun gözüken takım ve biz rahatladık.

Sanırım onu artık tamamı ile orta sahadan muaf tutup,forvete ya da kanada atmanın vakti geldi. İlk yarıda Antalya takımının sürekli göbekten elini kolunu sallaya sallaya gelmesi, Rıza Hocanın yıllardır bize karşı en büyük silahının ”orta sahayı kalabalık tut, Atiba’ya baskı yap” oyununun tutmasının en büyük sebebi yapılan yanlış pas tercihleri ve düşük fizik gücümüzdü (Marcelo-Q7 9’ar hatalı pas). Atakları sonlandıramadık, dönen topları maalesef alamadık. Bunda başka büyük etken de, uzayan oyun boyumuz ve artık oyunu geriden kurma tercihimiz, (Marcelo ve Tosic’in bu kadar göz önünde olmasının, pas sayılarında hep üst sıralarda olmalarının sebebi bu) Şampiyonlar Ligi yorgunluğu en sonunda bizi de uğradı.

Orta sahada şu an bizim için en önemli ve anahtar adam Tolgay oldu. Oldu diyorum çünkü ”pas bağlantıları” ve ”pas istasyonu” olacak elde başka oyuncumuz yok. Onun iyi ve ”dikine” oyun oynamasına muhtacız. İlk yarı bunları çok iyi yaptı ama ikinci yarı oda fiziken düştü ve kenara geldi. Sol içte kendini daha rahat hissetse de biraz daha ”ortalama” pozisyonunu önde konuşlandırsa ve buna alışsa daha faydalı olacak. Bu şekilde hem Talisca ile arasındaki mesafe kısalacak hem de etkili şutlar atabilecek. Savunmayı geçen seneden daha geride kurduğumuz düşüldüğünde, Tolgay’a o bağlantıyı sağlaması için daha bir gayret, daha bir güç gerektiği açık. Ya takım boyumuzu komple daraltacağız ve önde alan kapamaya devam edeceğiz ya da bu sıkıntıları çekmeye devam edeceğiz.

talisca-aboubakar

Şenol Hocanın yeni hamle oyuncusu Tosic. Sezon başında tam da bunu tarif ederek istediği stoperi (hızlı,hamleli,sol stoper) Tosic bugün 6 top kapma ve yerinde müdahaleleri ile tescil etti. Her ne kadar ”dalmaları” zaman zaman yüreğimizi ağzımıza getirse, ”stoper bu kadar yere yatmamalı” dememize yol açsa da, hepsinde haklı çıkıyor. Umarım hiç yanılmaz ve biraz daha dikkatli olur (itiraz edilen pozisyon ise tertemiz!! ). Maşallah diyelim kendisine.

Q7 ile önlü arkalı oynamak zor. Onu anlamak da büyük çoğunlukla geriye yardım getirmemesi de, arkasında oynayan oyuncu için zor iş ancak ondan vazgeçmek de şu an çok zor. Yapılacak tek iş yine geçen seneki oyununa onu ikna etmek. Kendini yormadan, tek pas ile oynamaya, geride en azından alanını kapatmasını anlatmayı Şenol Hoca halledecektir.

Daha yazacak çok şey olsa da şu an Caner’den gelen haber ve yazılanlar hem elime hem de kalbime ”dur, yazma artık” diyor. Memleketin en iyi sol bekinin başına geleni böyle karşılayanlara maalesef şaşırmıyoruz. Yıllarca oyuna nefret ekip, öfke biçenlerin yarattığı genç kitlelerin kalpleri de ruhları da çamur ve pislikle dolmuş taşmış. Bu pisliğin akıp gideceği yer belli olsa da, Allah ıslah etsin diyerek kalbimize ve dilimize taş basıyor ve Caner’e geçmiş olsun diyerek yazıyı sonlandırıyorum. Saygılarımla,

 

Cem Göncü / @cemgonc

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.