Beşiktaş 2-2 Galatasaray / Değişim

Her maçın hikayesi farklıdır. Hele derbi maçlarının çok farklıdır. Maalesef burada ilk hikayeyi yönetimimiz yazdı. Üç sene boyunca gurbette top oynamış bir takım ve onun gurbetçi taraftarının ilk derbi heyecanı ortada iken lige yeni gelmiş oyuncunun, ligin iyi stadı sorulduğunda ”TT Arena” demesine yol açmış ”sürgün” günlerinden sonra, tam da ”gel bakalım renkli kardeşim, İnönüyü hatırlatalım” cakasını satmaya hazırlanmış bizleri, belli ki üstüne yüklenmiş ”misyon” ile ve tamamen yanlış kararla, bütün hafta ”gelsinler, gelmesinler” diyerek hedeften maalesef  saptırdılar.

Maça konsantre olmak namümkün!

Dün maça konsantre olmak yerine, nerede ise bütün 90 dakika sağ omuz üzerinden deplasman tribününe hareket çeken ”yeni açık” tribününü görünce, durumu daha iyi anladık. Biz bu bütün ”ulan bu tribüne ne oldu” hengamesi içerisinde iken belli ki hocamız da GS’nin güçlü yönlerini analizden çok yine ”ben oyunumu oynarım” tercihini yapmış gözüktü. Çünkü üç maç sürekli ”soldan” gelen rakibin yine soldan soldan gelip, o kanadı ”koridor” yapmasının izahı da, yenilen ilk goldeki ”ön direk” koşusunun seyredilmesinin de izahı yok.

Karakterini arayan takım!!

Takım hala karakterini arıyor. Biz bunca yeni adam gelir iken şampiyon takıma takviye yapıldı dedik ama hem gidenler gerçekten bayağı yer kaplıyormuş, hem de gelenler ”bayağı yer kaplamaya” gelmişler. Beklediğimizin üstünde bir ”değişim” olacak belli. Esas sıkıntı ”eskilerin” de buna ayak uydurmakta zorlanmaları. Çünkü defoları artık hiç olmadığı kadar göze batıyor. Olcay’ın, İnler’in uzun paslarında pozisyon alamaması ve atletik olarak zayıflığı, Oğuzhan’ın bilindik ”10 numara” oynamaz klişesini önce kendi kafasında kıramaması ve hala fizik olarak zayıflığı da buna örneklerimiz.

Caner ve Gönül’ü de tam olarak kullanıyor da değiliz. Özellikle Gönül’ün el-kol sallamaktan kolu ağrıdı bütün maç. Çok açık olan şu ki, hocamızın ”idealini” bulması zaman alacak. (sol aşağıda lig tv den Ozi’nin topla buluşma sayısı”17”. Bu rakam sadece yanlış pozisyon almakla açıklanamaz. 10 numara da olsa, bir orta saha oyuncusu için kazandığı mücadele ”0”, yazı ile SIFIR olamaz. Ozi kesinlikle formsuz aynı zamanda)

ozi-1

Orta Saha Ne olacak!!

Oğuzhan 10 oynamaz ya İnler ile yer değişsin ya da İnler dışarı, Talisca içeri gibi bir dünya klişe duyduk dünden beri (ben de dahilim buna) Ancak maçı canlı+evde 2 kere daha seyrettikten sonra şunu söyleyebilirim; Sorun orta sahada ki alan paylaşımı ve bağlantılarda. Şöyle ki, şu an en büyük sıkıntımız rakipte adam eksilten ve ”dalabilen” bir top sürücü mevcut ise, İnler ya sürekli bu adamdan uzakta kalıyor (önde kalıyor) ya da müdahalede geç kalıyor. Atiba ile ”bölge” paylaşımını şimdilik beceremiyorlar. Atiba sürekli sola yanaşıp,sağ tarafı İnler’e bırakıyor ama İnler hep çok önde kalıyor! Üstüne geçen sene ”top kazanmada” üst sıralarda olan Oğuzhan da verilen görev itibarı ile oralara takılmayınca, ”ortadan delinen” bir takıma dönüşüyorsun!!

(aşağıda golden önceki başka bir pozisyon ve İnler’in pozisyonu. Atiba geçilmiş ve İnler yine geride. Şu da gerçek ki, Atiba da geçen seneki formunda değil. Ara bölgeye 3 tane GS’li var. Belli ki bunu tespit edip değerlendirmişler!)

img_4109

(aşağıda yenilen ilk golden önceki durum.yine orta sahanın göbeği teslim alınmış. İnler yine hamlede geç kalmış. Atiba yine sola yakın. Yine adam ve alan paylaşımı yanlış. 3 bölgede yediğimiz her preste çok kritik hata aşamasına getirildik!! GS’nin bu koridora pas atabilecek oyuncusu olsa, maç erken biterdi. Hocamızın bu görev dağılımlarını açık açık anlatması gerekecek sanırım. Oğuzhan ve defansına çok güvendiğimiz Olcay? ortada yok.)

img_4112

(yine aşağıda 3. bölgede yediğimiz pres ve top kaybı. Başta q7 olmak üzere, artık bu topları ilk ve tek pasta vermek zorundayız yoksa her baskı yediğimizde, her alan daraltan takımda sıkıntı yaşarız. İnler’in de bazen buralarda topu uzun oynamak yerine, kısa pasla ya da dikine kat ederek oynamayı denemesi şart.)

Oğuzhan ne yapmalı ve değişim…

Mesele artık Ozi’yi Atiba’nın yanına atmaktan çoktan çıkmış durumda çünkü Ozi’ye o alanı versen bile ona duvar olacak, ona alan açacak Sosa yanında artık yok! Talisca da kesinlikle bu tarz bir oyuncu değil. Ozi artık kendine yetmek ve evrilmek zorunda. Ya İnler ile ikiz kardeş olup onu anlamaya başlayacak, ya da bambaşka bir adama dönüşecek Ozi. Yanında onu anlayacak ayaklar olmadan da oyuna hükmetmeyi öğrenecek, fizik gücü gelişecek, kenar bekleri kendine duvar almayı öğrenecek, uzaktan şutlarını geliştirecek. Kısacası değişen takımla ve oyunla o da değişecek. Daha evvel yaptı, yine yapacak.

(sormadan da edemiyorum, madem bu çocuk göz bebeğimiz, neden ona uygun oyuncular alınmaz!! oyun ve takım planlaması var mı sizce bu transferlerde? kesinlikle yok..)

Sosa’sız Orta Saha…

Birbirine alışma süresi, oyun stillerini ezber için zaman ve Ozi’nin Sosa’sız oynamaya alışması durumu, hepsi etken ancak, ya devrede yine bir Sosa arayacağız ya da eldeki malzemeye uyum sağlayacağız. Ya İnleri de daha kat ederek oynamaya ikna edeceğiz ya da İnler’in uzun paslarına uygun, skorer ve atlet kanat adamları arayacağız! (ne Olcay ne Q7 buna uygun değiller). Keşke bunların hepsi Şenol Hocanın sihirli değneğine değil de, transfer planlamasını her sene takıma ve kimyasına uygun yapabilecek ellere bırakılabilse idik. İnler’in ve Talisca’nın oyun stili bir ”sır” mı idi en baştan? İnler gelecek ise en baştan takıma iki tane ”uçak” kenar forvet alınması hesaplanamaz mı idi? Tamam tamam para yok diyelim ve kapatalım konuyu.

(Şuna da canlı gözlerler şahit oldum ; Talisca’yı Oğuzhan’ı kaybetmeden kanatta denemek kesinlikle kötü fikir değil gibi. Dün ne zaman sağ kanada yanaşsa tehlikeli oldu! Denemeye değer sanırım)

Kısacası her türlü oyunumuzu da planımızı da değiştirmek zorunda kalacağız. Unutulmasın alan kaplamak da, alanı açmak da takımın işidir. Doğru durmak da doğru geometri ister! Forvetin ile defansın mesafesi 50 metre olursa sahada kim olursa olsun fark etmez. Önce bunu çözmeliyiz. Geçen seneki pres birlikteliğimizi sağlamalıyız. Topu ”acil” geri kazanmalı, topumuzu önde oynamalıyız iç sahada. Önce ”doğru geometriyi” sağlamalıyız. İsimlere sonra bakarsak da olur!

Marcelo-Toşiç iyi bir  tandem mi?

Maalesef değil. Marcelo’nun muhteşem golü, hepinizin gözünü okşayan Toşiç dalmalarına eyvallah ama (ayakta kalmalı!), bu iki adamın ”tek” adam olması gereken yerlerde mutlaka bir gedik veriyoruz. Alınmayan stoper belli ki başımızı ağrıtacak. Yenilen Bruma gölü ve ilk goldeki yan top paylaşımı tam bir kötü örnek. Rhodolfo’nun takıma dönmesi bu işi çözecekse, çömlek patlamadan hemen dönmeli. Yoksa yeriz ama atarız mottosu özellikle şampiyonlar liginde bizi kurtaramaz.

Hakem!!!

Maçı iyi yönetmek, pozisyonları doğru ya da yanlış çalmak başka mesele, oyunu oynamaya çalışan ev sahibi takıma sırtını dönmek başka meseledir. Tempoyu düşüreceğim diye sürekli yerde yatan, degaj için her topta 1 dakika çalan anlı şanlı kaleciye ”sarı” göstermek için 80 dakika beklemek de bambaşka. Oyun hızlansın, durmasın diye avuç açıp dua edenler bunu bu ligde daha çok beklerler. Orta sahayı geçene tekmeyi basan Ciğerci’nin yaptığının, ”taktik” olduğunu çözebilecek zekada hakemleri ise daha çok beklersiniz sevgili hemşerilerim. 100 faule sarı çıkarmayan hakemlerimiz ile biz ancak Ersun Hoca yugoslav faulleri ve Aykut hoca ”beklemesine” layığız. Yazık ki ne yazık!!

Nefes almaya bile vaktimiz  yok. Çok çok önemli Kiev maçı kapımızda. Sert ve hızlı bir takım bizi bekliyor. Hocamızın sıkıntıları tez zamanda aşması, ideal 11’ini bulması dileği ile.

 

Cem Göncü / @cemgonc

Beşiktaş 2-2 Galatasaray / Değişim” için 2 yorum var

 1. Avatar
  Emre on

  Orta saha oyuncularının birbirine alışması, Oğuzhan’ın kendini dönüştürmesi kulağa hoş gelse de çok zor işler ve o kadar zamanımız var mı bilemiyorum. Şahsen bambaşka geometrilere yönelmek daha makul geliyor. 442 veya 4222 vb. Ayrıca Atiba formsuzken Tolgay’ın hem İnler’i hem Oğuzhan’ı rahatlatma ve oyunu hızlı açma açısından derman olabileceğini düşünüyorum. Hızlı kenar oyuncusu olarak Olcay ve Quaresma yerine Kerim ve Aras denense keşke.

  Cevapla
 2. Cem Göncü
  Cem Göncü on

  Geç cvp için çok özür dilerim.Daha yazıların altına bakmaya alışamadık.Üstüne onca maç oynandı,ama hala maalesef sorun çözülmüş değil.Mevcut kadro içinden çözemez isek,devrede 8.5-10 numara arayacağız gibi duruyor…

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.