Beşiktaş 2-1 Y. Malatyaspor

Filmlerin iyileştirici etkisine yakinen şahit olmuş, gerçeklerin omuzlara çok ama çok ağır geldiği zamanlarda kendimi komedi ya da romantik komedi filmlerinin masal dünyasına atan biri olarak yine geçenlerde ”masal lazım masal” diye eve koşup acele ile tv de arama yapar iken buldum ama filmi açmam ile kapamam bir oldu…

Bazen yük o kadar ağır gelir ki, bakarsınız ama göremezsiniz. Görürsünüz ama algılayamazsınız. Hafıza dolmuştur. Gerçek diyarlar, masal diyarlarını ezip geçmiştir..

Bu adam bunu neden anlatıyor yahu maç yazısında” diyenlere demem o ki;

Sezon başından beri canımız öyle acıdı ki artık masal dinlemek isteyenlere masal anlatacak halim kalmadı…

Medya üzerinden birbirine mesajlar veren başkanın ve hocan, seçime gidecek kadar karmaşan, VAR geldi diye sevinir iken her maç doğranan takımın, bunları üzerine rakibinin emrine amade kurulların, takımdaki eksikleri 2 senedir tespit edemeyen yöneticilerin, hepsinden kötüsü bunları normalmiş  gibi demeçler veren başkanın var ise saha içinden başarı beklemek? Size de masal gibi gelmiyor mu?

Taraftarız biz…

Kalbimiz ile hareket eder, üç gün üzülür, kahrolur, perşembe günü koşa koşa sevgiliye gideriz. 44 yıllık zehir damarlardan çıkmaz. Bizim masal dünyamız yeşil çimler, filmin senaryosunu yazanlarda siyah-beyaz giyinmiş aktörlerdir. Hep umut ederiz, ”Yönetmen buradan masal gibi bir şampiyonluk çıkarır ise ne olur?” diye…

Hayal kurmak bedava..Her ne olur ise olsun…

BEŞİKTAŞ’A HEP BERABER PRES YAPALIM…

Nedense adamın biri daha hazırlık maçı sayılacak maçta bizi öyle güzel analiz etti ki yine bütün diğer teknik direktörler bunun peşine takılıp daha sezon başında başımızı ağrıtmaya başladı.

Ha şimdi, ha birazdan bırakırlar dedik ama yok. Sahaya çıkan, önde 4 kişi ile defansımıza pres yapıyor. Biz de nedense panikleyip, durmadan uzun vuruyoruz..

Sabır yok, B planı yok, ileride uzun topu indirecek Babel’den başka elemanımız yok, gelip ”ben buradayım sakin” diyecek, top isteyecek istekte oyuncumuz var ama yok…

 

(Sabah BeinManşet programından aldığım resimler sanırım kafanızda canlanan manzaraya karşılık olmuştur..”Fb yarışta yok ise Türkiye’nin en iyi yorumcusu” lakaplı Demirkol’da bu konuya başladı ama bitiremedi)

Geçen sene Talisca’nın orta saha değilde forvet özellikleri dolayısı ile ”merkezi kapatalım bocalasınlar” taktiğini, Adem ile aşmayı planlar iken bu seferde ”pasör stoper” eksiğimizi tespit ile yeni bir problemimiz doğdu!

Oynadıkları maçlar baz alındığında hava toplarını da isabetsiz olarak sayarak ; 

Marcelo’nun topu oyuna sokmada başarı oranı: %71

Pepe’nin topu oyuna sokmada başarı oranı: % 32

Vida’nın topu oyuna sokmada başarı oranı: % 24

Esas enteresan istatistik ; 

Tosiç’in topu oyuna sokmada başarı oranı:  % 51.2

Peki her takımın elinde topu oyuna sokacak, ayağı çok düzgün elemanları mı mevcut? Tabii ki bu tarz adamlar artık altın değerinde olsa da esas marifet ”topu alıp, yüzünü karşı kaleye dönecek, takımı rahatlatacak orta saha” elamanlarında..

Biz 10 numara peşinde koşar iken, artık A sınıfı takımların bütün orta sahaları 10 numara, 6 numaraları da pasör,8 numaraları da skorer. Hepsi topu kapmak için canlarını dişlerine takıyor, hepsinin aklında hep kale var. Biz hala Tolgay’ın hali ne olacak? Ozi gelip topu alırsa ne olur? diye fallar açıyoruz.

Sabırlı olmalı, top artık yere indirmeliyiz. Adem ile Ozi’nin bağlantısını ”anahtar” yapmalı, ısrarla ayağa oynamaya çalışmalıyız. Yoksa! Yoksa gidişat iyi değil…

KAYBEDİLEN TOPU GERİ KAZANMA (Ya da Kazanamama!)

Geçen haftalarda bununla ilgili istatistikler paylaşmıştım ama Malatya maçında çıkan istatistik bayağı moral bozucu;

Topu Geri Kazanma Süremiz: 18.6 Saniye

Bein’de bunu 20’ler de gösteren bir istatistik de gördüm sanki ama inanmak istemedim. Topu yere indirememenin, üstüne yaşlılık belasının cezası bu olmamalı.

Sürekli uzayan takım boyumuz, ”yahu bunlar niye koşmuyor” dediğimiz oyuncularımız gelecek için maalesef bizi umutsuzluğa sürüklüyor. Çözüm? Israr ile pas ve orta sahaya enerji verecek riskli bir hamle olabilir. Şenol Hocanın ezber bozmasının tam zamanı…

EZBER BOZMAK..

Belki de Beşiktaş’a gelmiş geçmiş en kötü hava topu indirme istatistiğine sahip Negredo, hiç de tasvip etmediğimiz bir şekilde gitti. Peki bu adama sürekli top şişiren sistemin hiç mi suçu yok? Artık arka direğe koşacak bir Talisca da elde yok iken hem de..

Babel’in tek parmağının bile bu takıma lazım olduğunu göz önününde bulundurarak, sanırım artık kendisini en ileri uçta, kanatta da seçilecek oyuncuyu göreceğiz ama artık lütfen topu yere indirecek elemanları, orta sahaya enerji verebilecek riskleri almayı Şenol Hocam düşünmeli.

Kendisinden Denizli tarzı ”şapkadan tavşan çıkarma” hamleleri beklemiyoruz ama daha evvelden Bursa’da da yaptığı, Ozan gibi bir elemandan 7 milyon çıkarma hamlesini, en azından orta sahaya dinamizm getirecek Dorukhan ya da Güvenç denemesini bekliyoruz..

İllaki olur, uçar giderler diyecek kadar kafayı kırmadık ama hayalet gibi her geleni buyur eden, yerden kalkmaya niyeti olmayan Tolgay yerine kendini adayacak, ezber bozacak bir hamleye hayır demeyiz.

Vida yerine pası bilen Medel’in oynamasını, sağda aç bir Töre’yi görmeyi, alan beklemeyi bırakıp yine prese başlayacak takıma hasretiz…

Bu yazardan ”Şunu oynat hoca” tarzı ukalalıkları çok görmediniz ama takımın ve armanın geleceği açısından bunları yazmayı, ”hocadan iyi mi bileceksin?”, ” genç oyuncu gelecek takımı kurtaracak ha? hadi len”, ”orta saha ne yapıyor ki” tarzı eleştirileri de göğüslemeyi kabul ederek yazmayı uygun gördüm, şimdiden affola..

Bu kadar. Hayal ve umut etmeye, elden ne gelirse yapmaya devam. Sağlıcakla Kalın…

 

Cem Göncü

 

Beşiktaş 2-1 Y. Malatyaspor” hakkında 1 yorum var

  1. Avatar
    NejdetHastürk on

    taraftar olarak hepimiz aynı tereddütleri, aynı beklentileri ve ya olmazsa korkularını yaşıyoruz bu sezon. Benim şahsi fikrim inat uğruna fenerden yapılan 3 oyuncu transferi bizim hem oyun düzenimizi hemde geleceğe yönelik transfer politikamızı bozdu. şimdi elimizde ne zaman sakatlanacağı veya oynayacağı belli olmayan bir GG, enişte kadrosundan mecburen bağrımıza bastığımız dengesiz, defans yapmasını bilmeyen bence sadece sol açık oynayabilir bir CE ve garanti parayı ve sözleşmeyi kapmış daha sonra da botoksu avusturalya koyununa dönmüş, futbolu kısa sürede unutmuş bir lens var ve hoca bunlarla yeni bir şey ortaya çıkaramıyor..maalesef..

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.