Beşiktaş 2-0 RB Leipzig

Beni Twitter’dan takip edenler bilirler, ara ara Meleke’nin candan ve kalpten söylediğine inandığım ”Ben bir kere gördüm bir tribünün maçı aldığını, o da Beşiktaş-Liverpool maçındaki Beşiktaş tribünü” kelimelerinin videosunu severek paylaşır, buradan da sık sık yazarım.

Dün ben de yeni açık tribününde bulunan bir taraftar olarak kendi adıma dün gece için şunu söyleyebilirim; Dün geceki taraftar, Vodafone Park’taki en etkili, sahaya ”direkt” etki eden en iyi taraftar grubu idi. O grubun bir parçası olarak, 43 yıldır duyduğum gibi yine gurur duydum.

Tribünde Asla” motto’sunun da yıkılmaz olduğu, Werner’in sürekli kulaklarına götürüp,” tıkaçla” bile engelleyemediği kulak çınlamasında, dünya tarafından bir kez daha tescil edildi.

İLK 15-20 DAKİKA…

İlk 15 dakika oynayan oyunun sahadaki ortalama pozisyon tablosunu Övünç Özdem’in attığı twitlerde görünce bir kez daha anladım, bu 15 dakika ve Beşiktaş’ın göbekten hücum eden bir takıma aldığı tedbirler ve alan oyunu, belki de bu sene takımın yaptığı en kompakt alan kaplama ve en doğru geometri idi.

Öyle ki 75 milyonluk Keita bile pas verememeye, alansızlıktan tekme atmaya, kırmızıya selektör yapmaya başladı. İlk yarı sonuna kadar da oyun kontrolü kaybedilmedi ve eller kalbe çokça gitmedi. Ta ki ikinci yarıya kadar…

İkinci yarı hocamızın da söylediği gibi, işi dinamik oyun olan ve buna göre dizayn edilmiş bu takıma enerji olarak karşılık veremedik. Dakikalar geçtikçe daha çok oyundan düştük. Sadece Tolgay’ın girdiğinden sonra yapmamız gereken kontraları az da olsa yapmaya başladık ancak bir yere kadar. Baskıyı yedik, Fabri görevini ve fazlasını yaptı, maçı da kazasız belasız gururla bitirdik.

NEGREDO

Tribünde en çok dikkatimi çeken Negredo ve hocamızın diyalogları. Hocamız topu tutmasını ve takımı rahatlatmasını bekler iken, o çok sevdiği ve şahane yaptığı tek pasa devam etti. Yapılması gereken hızlı çıkışlar da ise arkadaşları ile uyumsuzluğu maalesef devam ediyor.

Hocamız ondan bunca enerjiyi doğru koşularla ve doğru yerlerde değerlendirmesini istiyor. Hocam kenardan öyle çok bağırdı ki, Negredo ona bakmaktan helak oldu!

Zamanla taraflar birbirini anlayacaktır, Negredo da ondan isteneni tam olarak çözecektir. Onun bize, bizim de ona ihtiyacımız var.

OZİ

Cenk’in gelişimi herkese örnek olmalı. Sanırım en başta da kaptana. Adam eksiltemez denilen Cenk adam eksiltiyor, çizgiden içeri asist yapıyor, kendini aşıyor. Ozi ise hala yüksek tempoda kayboluyor,oyundan düşüyor. Bu hali ile bile Türkiye’nin en iyi orta sahası Ozimizden artık gelişim ve ”tam” oyun hakimiyeti beklemek hakkımız.

Negredo’nun da sürekli onun bitik halinde oyuna girmesi tuzu biberi oluyor. Olmayan bağlantı hiç kurulamıyor, Negredo oradan oraya amaçsız koşular yapıyor. Haydi Ozi, artık adım atmanın zamanı geldi!!!

GURUR!

Bilinçli olarak doğranıp çoğunluğu karşı tarafın oluşturduğu spor müdürlerinin her gün aranıp ”bunu yazın” diyerek yönlendirildiği spor medyası tarafından, nerede ise ”suçlu” ilan edilen bir takım düşünün.

Hafta sonu yaşanan rezilliğe rağmen, olmayan gazetecilik ahlakını geçtim, vicdan sahibi bile olamayan Palabıyığa ”tek kelime” dahi edemeyen, işlerine geldi mi ”ahlak” kelimesini dillerinden düşürmeyen, cv’leri kuvvetli ancak ruhları satın alınmış renkli Türk spor medyasının bütün negatif algılarına rağmen Şampiyonlar Ligi maçına çıkıp, ülkesini gururla temsil edip, bunlardan zerre etkilenmeyip çatır çatır oynayan bir takım düşünün.

Ülke puanına hayati katkı yapacak maçtan evvel hala Şenol Hoca küfür mü etti diye algı kovalayıp, bunu tekrar tekrar yayınlayan bir spor medyası, sana düşman takımı muamelesi yapan renkli spor müdürlerini düşünün.

Şimdi de tek başına, sadece taraftarına sarılan, GURURLU BEŞİKTAŞ TAKIMINI ve camiasını düşünün!!!

Düşünün ki, ne kadar büyük bir iş yapıldığını, ne şartlarda buralara gelindiğini hiç unutmayın!

Düşünün ki hiç açık vermeden, hiç gevşemeden takımınıza sarılıp, desteklemeye devam edin!!!

Düşünün ve unutmayın; uğraştığınız bireyler değil, nefret ve sadece kendilerinin kazanması üzerine inşa edilmiş kokuşmuş renkli futbol düzeni. Ona göre hareket edin….

Kutlu olsun büyük Beşiktaşlılar…

 

Cem Göncü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.