Beşiktaş 1-0 Gaziantepspor

Baştan şunu ortaya koymak lazım, Beşiktaş bu ligin en pozitif oyununu oynamaya çalışan takımıdır. Bu ligin kurtuluşu ”gol” ve ”atak futbol” ise buna en yakın oyunu oynayan, bunu geliştirebilecek ümide sahip tek takımı da Beşiktaştır. Burada yaptığımız eleştiriler, mevcut oyunun nasıl gelişeceği, takımın mutlu sona nasıl daha kolay ulaşması hakkında amatörce ve taraftar gözünden yapılan eleştirilerdir. Yoksa son dönemdeki dağınık oyunun bile bu lige yetebileceğinin de farkındayım ancak, gözle görünen, özellikle bugün oynanan kötü futbolu analiz etmemek, bu işten biraz anlayan insanlara da takıma da haksızlık olur.

Bugün benim tribünden gördüğüm en net resim, takımın çok üstünde çabalayan, istediği topları alamayan, takımın yaptığı yavaş ve yavan paslara isyan eden Ebubekir idi. Eksiklerini defalarca yazdığımız bu adam bugün takımın ileriye top taşıyamayan, tek hat üzerinden sürekli yana pas yapan, duvar olmayı beceremeyen orta sahasını kabak gibi ortaya çıkardı. Bunlara ek, her dikine topta geçilen, defansta da maalesef kağıt gibi olan, iki orta sahamızı yazmaya beis görmüyorum; Tolgay ve Oğuzhan. Ghilas her pozisyonda ortadan elini kolunu sallayıp ikisini de defalarca yok saydı.

(aşağıda solda Atiba-Ozi-Tolgay hucüm pozisyonları ve forvetler ile  aralarındaki büyük boşluk! sürekli aynı hatta 3 oyuncu ve yana yapılan bir dolu etkisiz pas)

(sağda ise Marcelo hızla hücuma çıkar iken. Tolgay ve Oğuzhan’a dikkat! Yine aktif alana uzaklar..)

Bu orta sahaya ek yine maalesef dönüşlerde ve hızlanmada eski halinden çok kaybetmiş gibi gözüken Rhodolfo’yu da ekleyince, maç kabusa dönüştü. Rhodolfo’yu maçta atıp geçmeyen kalmadı. Şu unutulmasın, Rhodolfo hiçbir zaman hızı ile var olan bir adam olmadı, oyun ve alan bilgisi yüksek, doğru pozisyon alan takımlarda başarılı oldu. Bire bir kaldığı pozisyonlara özellikle dikkat edin, sol iç Oğuzhan ile arasındaki mesafe hep 40 metre!! Atiba’ya da her maç, buralara da yetiş, her deliği tıka demek büyük haksızlık.

Bu mesafe sorunu ve takımın oyunun bazı bölümlerinde nefeslenip, dinlenmek için savunmaya geçip beklediği zamanların artan sayısı, son maçlarda artık bariz sorun olarak önümüze çıkıyor. Geçen seneki tuzak presleri de, artık hakkı ile ya yapmıyoruz ya da yapamıyoruz. Nadir preslerle kazandığımız topları da artık dikine kullanamayıp ya isabetsiz şut ile bitiriyoruz ya da yanlış tercihlerle top kaybı ile kalemizde gol pozisyonu ile. Bunun en büyük sebebi de topun kıymetini bilen, tempoyu ayarlayan, lider bir orta sahaya sahip olmamamız. Bu, bu kadar bariz iken bu mevkinin transferde adının bile anılmaması ise gerçekten garip!

Kanat eksikliğimizi zaten sağır sultan duydu. Buraya da mevcut şartlarda Babel takviyesi geldi. Ne yapar, ne yapacak sorularının cevabı ise bende yok. Tecrübe ve ümit vaat ettiği kesin. Enerji, defans ve skor kısmını da kendisi halledecek. Bugün benim bahsetmek istediğim diğer kanat oyuncumuz. Oyunun liderliğini mevcut oyuncu havuzunda kucağında bulmuş Q7’miz. Maçta eski ve özlemediğimiz ne varsa bugün ortaya koydu maalesef. Bu kadar savunmadan muaf bir oyun liderinin skor yapamaması zaten büyük problem iken oyunu da böyle bırakıp, sürekli sağa sola fırça atması takıma hiç fayda sağlamıyor. Q7’nin acil yardımcı rolde bulunacağı, geçen seneki katkısına benzer bir role döndürülmesi şart. Bunun için de liderliği ondan alacak oyun bilgisine ve yeteneğe sahip adamlar şart.

Bunca isteksiz ve fizik olarak kötü görünen oyuncu sahada iken oyunun koparılması fırsatları özellikle Cenk’e geldi, o da son zamanlardaki kötü top kontrollerini devam ettirip bu kervana katıldı. Özellikle 26’da sol ayakla yaptığı dengesiz vuruş vaziyetini anlatmaya yeterdi. Bundan da kötüsü Cenk’in sürekli stoperlerin kucağında kalıp, statik halini devam ettirmesi.

Özetle eksiklerimiz artarak büyümeye devam ediyor. Yönetim tarafında ise birbirine ”hiç” benzemez dolu oyuncunun ismi ortada dolanıyor. Hep yanlarında olan şansın, bu sefer de yanlarında olmasını dilemekten başka bir şey gelmiyor aklıma. Çünkü takımın buna çok ama çok ihtiyacı var.

 

Cem Göncü / @cemgonc

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.