Benfica, Başakşehir ve Kadıköy Üçgeni

Çarşamba gecesi ilk yarı Benfica’dan, Beşiktaş nasıl durdurulur’un çok iyi çalışılmış bir planını izledik. Orta saha çizgisine çıkmış bir defans hattı ve Atiba her topu aldığında yapılan 3 kişilik kompak bir baskı. Genç bir takımın, bütün enerjisi ile her topa 3 kişilik presi ve kazandığı anda yine bu 3 kişinin kurduğu üçgenler ve ışık hızında bir paslaşma! İçimden ” bu oyunu 90 dakikaya yayamazlar be! yoksa yayarlar mı?” diye bol bol geçirdim. Çaresizce ve taraftar psikolojisi ile de ”kenarlara yayınnn, kenara atınnn” diye bol bol bağırdım boşluğa ama nafile.

ORTA SAHANIN KENDİ PLANI OLMALI!!!

Böyle oyunlara çare olan örneği, kanat özelliği olmayan Cenk’in, cesaret ile içeri doğru dalmalarını, sürekli çizgiye açılıp oyunu nasıl genişlettiğini canlı gözlerle izledik. Cenk hem oyunu hem de kaderimizi değiştirdi hocamızdan aldığı taktikle. Asıl gözüme batan, maalesef ilk yarıda Tolgay’ın çaresizliği idi.

Eğer rakip sizin planlarınızın üstünde bir planla karşınıza çıkar, sizi fizik gücü ile ezer ise oyunu kuran orta sahalarınızın ”maç içinde” kendi çözümlerini üretmeleri gerekir. Topu nerede alıp, oyunun nereye sürüklenmesi gerektiğini her zaman kenardan hoca belirleyemez. İnisiyatif alıp, takıma sizin hükmetmeniz gerekir.

ALTYAPI ve MANTALİTE FARKI

Öğlen oynanan ”gençler” maçındaki fark, Benfica ile mantalite farklılıklarımızı daha gece olmadan ortaya koydu. ”Bu adam seneye A takımda oynar” diyebileceğim en az 4 oyuncu saydım. Bizde ise maalesef ”sıfır”. Yani seneye yine karşılaşır isek karşımızda en az 20 yaşında ve enerjik 4 oyuncu daha göreceğiz. A takımdakiler de satılmazlar ise daha tecrübeli olacaklar kuşkusuz. Bu gençlik planının bize de örnek olması dileği ile geçelim.

BAŞAKŞEHİR 

Başakşehir hocası Abdullah Avcı akıllı adam. ”Maçı seyretmiştir” dememe kalmadı,  yayıncıya çıkıverdi. Arkasından da kaptanı. Gerekli dersleri aldık dediler ikisi de. Başakşehir, züpper ligde ”ortayı” en iyi kapatan takım. 20 metrede oynamak kolay iş değil ama Atiba’ya baskı yapacakları, Rize maçında yapamadıkları ve çok  sevdikleri ”kompakt alan savunmasını” yapacakları kahinlik olmaz. Benfica’nın bek hücumlarını, presini kopyalamaları kolay olamasa da yapmaya çalışacakları bu olacaktır. İyi kapanıp, Visca ve Mossoro ile hızla kaleye inmek. Çoktan beridir duran topları malum kişi sayesinde iyi kullanıyorlar zaten. Bu da diğer bir silahları olacak.

Bu duran toplarda Toşiç’in olmayışı hem dezavantaj hem de avantaj bizim için. İyi bir Atınç, Çarşamba günü Toşiç’in verdiği kafa toplarını Batdal’a vermez diye düşünüyorum. Hocamızın rotasyon seçeneğini de hem mevcut kadronun form durumları hem de maçın önemi nedeni ile ”zor” kategorisinde. Gönül belki eklenerek, Benfica maçının ikinci yarısındaki takım sahada olacaktır diye tahmin ediyorum.

FAUL ve SERT OYUN

Fener dahil, (Ufuk’un kulakları çınlasın) Zorlu Maraton-3’te karşılaşacağımız takımlar göbeği ve orta sahayı sert savunup, hızla geçiş hücumlarını yapmayı seven takımlar. Benfica maçındaki hatalarımızı yapmayıp, mümkün olduğunca top bizde iken genişlemeli, top rakipte iken kora kor presi onlara göstermeliyiz. Orta sahamız hep uyanık olmalı, sertliğe ”kartsız sertlikle” cevap verebilmeliyiz. Bizim gibi ”pas” takımlarının züpper ligde durdurulması en kolay yolu, hakemlerin de müsaade ettiği ”yugoslav faulu”. Renkli derbisi ve Trabzon-Antalya maçında yapılan toplam 92 faul (Dünya rekoru olabilir mi?) ve sıfır kırmızı!! Kadıköy’ün nasıl geçeceğinin bir bir sinyali.Hazırlıklı ve donanımlı olmalıyız.

BEŞİKTAŞIMIZ

Tolgay ve İnler’in durumu bizim için çok önemli. Alan bulabildiğinde ve pas yapabilecek boşluklarda iş yapabilen Tolgay, maalesef preste dağılıyor. Top kaybı istenmeyen seviyelere ulaşıyor. İnler her ne kadar Atiba’ya yapışık kalsa da Benfica maçında topu kenarlara atarak, oyunu nasıl açtığı, bizi nasıl rahatlattığı ortada. Keşke ikisini birleştirip, bir oyuncu yapabilsek! Çünkü bize ikisi de lazım. Ya da İnler’in sonradan girip, diri kaldığı gerçeği ile önce Tolgay, sonra İnler yapılabilir mi?

Çok ihtiyacımız olan kanat forvetimiz artık belli ki Cenk. Devreye kadar, cesaretli dalmalarını sürdürmesi ve diri kalması şart. Onun dışında kenardan gelecek ve oyunu değiştirebilecek başka bir alternatif, hocamızın şu zamana kadarki referansları ile de maalesef gözükmüyor!!

Kadromuzun ayağına kuvvet. Kendilerine iyi bakmaları, sakatlık olmadan en yüksek fizik güçleri ile oynamaları dileği ile. Kader, kısmet yanımızda olsun, vurduğumuz gol olsun.

.

Cem Göncü / @cemgonc

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.