Benfica 1-1 Beşiktaş

Şampiyonlar liginde, özellikle deplasmanda ”yenilmemek” galibiyetle eşdeğerdir. Evinde alacağın iki galibiyet ile tur atlama şansın bayağı yükselir çünkü. Son dakika golüne sevinmek, golü atanın Talisca olması bir yana, kutlamanın esas sebebi budur! Takım her türlü Şampiyonlar ligine moralli ve güzel giriş yaptı. Bir diğer güzellikse, buraların takımın gerçek seviyesini ve eksiklerini kabak gibi göstermesi, Şenol Hocanın bu delikleri acil olarak kapamasına fırsat vermesi. Bu seviyeyi ne kadar çok oynarsan, oda seni yukarıya doğru taşıyor işte.

benficadefans

İyi başladık ama…

Oyuna iyi başlayıp, oyun hakimiyetini aldığımız ilk bölümden sonra, klasik 3 lü zincirleme hatamızdan golü kalemizde gördük maalesef. Bu goller bayağı moral bozucudur. Tam ”olacak galiba” demeye başlamışken, Marcelo’nun klasik yanlış pozisyon alması, Tolganın 2. topa hamle yapamaması, Toşiç’in adamını takip etmemesinin bu seviyede karşılığı maalesef gol dür. Bu ligde ardarda 3 hata yaparsan, cezayı keserler. Kestiler de.

Oğuzhan-Caner-Ebubekir ve Oyun Hakimiyetini Alamamak…

Bundan sonra oyuna hükmetmesi, tempoyu zorlaması gereken bizdik ama Oğuzhan ve Caner’in pozisyonlarını yadırgaması, Caner’in sürekli Adriano ile üst üste binmesi, Oğuzhan’ın forvet arkasında alan bulamaması ve fizik olarak yetersiz kalması, Ebubekir’in 60.dakikaya kadar sadece 6 kere topla buluşması ve sırtı dönük oyunda zayıf kalması buna mani oldu. Ne orta sahada oyuna hüküm edebildik ne de Ebubekir’e yardım getirebildik. Sanırım Atiba-Oğuzhan yada Atiba-İnler mi tartışmaları olacaktır ama Oğuzhan omuz omuza oyununu geliştirmezse bu seviyede tercih hep İnler olacaktır.

benficaq7

Benfica Baskısını aşamamak ve Q7…

Bu dakikalarda Benfica’nın 3.bölgedeki baskısını aşamamamız, sahada alanı genişletememek başta olmak üzere ki sebebi oyuncuların birbirini hala tam olarak tanımamasıdır, bunlara Atiba’nın bariz düşük enerjisi de eklenince (Atiba 50 maç oynar diyenlere selam olsun) dönen topları da alamadık ve oyunu Benfica’ya bıraktık. Bu seviyede sahadaki 22 yaş ortalaması değil de ”takım olmak,kolektif tecrübe ” hep daha çok öne çıkıyor. İsimler değil, sahada kompakt olarak ne yaptığın daha önemli. Q7’nin ülkesine kendini hala ispat çabası ve yapmaması gereken her şeyi yapması dün gece oyunu kaybetmemize neden olabilirdi. Artık ”tek pas ve hızın” üç kişiyi karşına alıp sağa sola yatırmaktan bin kez daha geçer akçe olduğunu nasıl anlatırız Q7 ye bilemiyorum. Üstüne bütün duran topları heba etti. Son dakikada topu Talisca’ya bırakmayacak diyede ödüm koptu. Ya bırakmasa idi?

İkinci Yarı…

İkinci yarı herkes yerine geçti,Talisca oyuna sorumluluk ve fizik üstünlüğünü koydu ve oyun dengeye geldi.Caner geriden boş alanlar buldu, Cenk faul almaya ve takıma nefes aldırmaya başladı. Ebubekir neden etkisizdi, bu başlı başına başka bir yazı konusu. Şimdilik zaman lazım deyiverip geçelim. Toşiç’in şahane kemik çıkışları ve yerinde müdahalelerine saygı duymak boynumuzun borcu ancak şu takıma iyi ve net stoper nasıl almadık hala ahlar ve vahlar içinde söyleniyoruz.

Football Soccer - Benfica v Besiktas - Champions League

Talisca ve Ayak içi

Gerçekten de böyle anlar için futbolu ve Beşiktaş’ı seviyoruz. Evdeki 5 Beşiktaşlı kardeşine sımsıkı sarılmak ve dünyadaki sevinç yumakları için. Talisca’nın geldiği takıma son dakikada attığı muhteşem ”bacak bacak üstüne atar gibi” vurduğu top ve sonrasındaki çığlıklar için. Bu oyun bundan güzel işte. Şampiyonlar ligini geçiniz diyenlere de ders olmuştur umarım. İddia ne kadar büyükse zafer de o kadar büyüktür. Unutulmasın.Beşiktaş bunu başarabilecek güçte. Devamı da gelecek İnşallah,bekliyoruz…

 

Cem Goncu/@cemgonc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.