BB Erzurumspor 1-3 Beşiktaş

Maçtan sonra arkadaşım bana dönüp;

– Abi, yazıyı yazacaksan başlığını ÇEKİRGE koy.

– Neden?

– Bu takım bu halde iki kere sıçradı, bir daha sıçrayamaz.

Hala kendine gelememiş,sıkıntı ve sevinç arasında gidip gelmiş, sabahı sabah etmiş bir Beşiktaş taraftarı olarak kısa keseceğim;

1. Oğuzhan ve Karar Zamanı

Biz oyuncular ile kamp yapmıyoruz, hocamızın ”orta sahanın her yerinde oynaması, kendini geliştirmesi lazım” söylemini de destekliyoruz ama forvet arkasında oynayamayacağı artık sağır sultan tarafından tescillenmiş, ceza sahasını arkasına alıp oynamayı seven, takım geometrisi bozuk ise işin defans yönünde de hiç olmayan Oğuzhan’ın, artık kangren olmaya doğru giden bu orta saha düzensizliğinde iş yapamayacağını,Oğuzhan’ın pas, ver-kaçlar ve doğru pas opsiyonları ile var olduğunu hepimiz buradan görür iken de ısrar ile dipsiz bir kuyuya gittiğini görüp üzülmüyorum desem yalan olur.

Sakın ve kati yanlış anlaşılmasın. Derdim ”adamı doğru kullanın” ahkamı kesmek, ukalalık değil, derdim artık bir karar verilmesi, neşter atılacaksa da şu saate kadar neden atılmadığı.

Koca Beşiktaş orta sahasının 2 senedir gelişim yerine, yokuş aşağı gittiğini, 2 atlet oyuncusu, presi biraz yapabilen her takıma zorladığını, top kapma ve pres istatistiklerinin yerlerde süründüğünü görüp, Ozi ve Tolgay hakkında karar vermek için neden bu kadar beklendiğini merak ediyorum.

Yabancı sınırı kuralı değişikliği de düşünülerek, lüzum ile bu iki oyuncudan ”hamle oyuncusu” yapılacak hale gelindi ise neden ilk 11 önlemi şu saate kadar alınmadı?

Neden Atiba’nın 35 yıl 6 ay 22 günlük yaşına rağmen dün,  ”Tek bacağı oynar” noktasına getirildik?

Neden?

2. Tolga.

Maalesef olmuyor… Mevzu Tolga’nın taş bağlanmış gibi hareket eden ayakları değil artık, mevzu top kalesine doğru gelirkenki bakışları.

Bunca zaman sonra kaleyi almış, kulübenin abisi, hepimizin teşekkürler ettiği adam nasıl bu kadar düşük konsantrasyon ve karar verememe hali içinde olur? Nasıl gözleri hep tedirginlik içinde bakar?

(Karius? şu dakikalarda Karius transferi konuşulmaya başlanmış. imza görmeden inanmak doğru olmasa da, temel cv’si çok iyi ama Şampiyonlar Ligi finalinden büyük bir öz güven kaybı ile gelen, rehabilite edilmeye muhtaç bir Almana kavuşuyoruz sanırım. Ayakları çok iyi ama kalecilik güveni yok gibi şu anda. Hocamın ellerinden öper)

3. Negredo

Beşiktaş’a ne arıyoruz? Bize nasıl bir forvet lazım diye 2 sene evvel sormuştum sizlere.

İkidir bizi ipten alan, hele ki dün A sınıfı forvetlerin şanına layık bir gol atmış ancak maç içinde;

İsabetli Şut : 2

Kaleyi Bulan Şut : 1

Top kapma hamlesi : 0 

Başarılı Top Kapma : 0

Ceza Sahası İçine Dripling : 1

Ceza sahası içinde Adam eksiltme : 0

Pas Arası : 0

Hava topu kazanma : 4

Attığı Golün Değeri : Paha Biçilemez…

Yada İlker Pırlant Abinin dediği gibi : Gol atsın yeter mi?

Negredo hızlanır mı? Patlama gücü artar mı? Şut atmaya başlar mı? Fizik gücü bütün sezona yeter mi? O maaş hiç aksatmadan ödenebilir mi?

Artık lütfen doğru soruları sorup, doğru işleri yapalım. Kaybedecek 1 senemiz daha yok. Zor sorulara zor kararlar arifesindeyiz ama artık karar zamanı geldi geçiyor…

4. Geometri-Vida-Sonuç..

3 sene evvel ligin en kısa zamanda top kapan, en hızlı hücuma çıkan, rakibe kendi ceza sahasında basan takımına ne oldu?

– Yaşlandık. Üstüne takıma atletizm katacak adımlar atılmadı. En çok efor harcayanımız, fizik gücü belli olan Medel!

– Ekonomi diyerek sürekli omurgamızı bozup tekrardan inşa etmeye çalıştık. Buna Dünya üstünde dayanacak hoca yok!

– Belki de bayrak ilan etmemiz gereken, nerede ise 0 maliyetle alınmış Marcelo’yu yollayıp pasör stoperi aramadık! Vida’nın dün yaptığı hatalı pas sayısı 13!!!

Orta saha zafiyetimiz yüzünden stoperler ile baş başa kalan Erzurum hücumcularına karşı 13 top kaybı… Toplam 26 top kaybı yaptı iki stoperimiz..

– Şenol Hocanın orta sahayı boşaltıp işi komple Q7 ve Caner’e bıraktığı dakikalarda yapılan toplam 28 orta ve 2. bölgede yapılan pas sayısı : 7

Uzattık. Omurgası hasta, önlemler için kalan 10 gün civarı bir süre ve bu nasıl tespit edilip düzeltilmedi yahu diye hala kara kara düşünen biz.

Allah hepimize kolaylık versin. Çekirgenin hep sıçraması dileği ile…

 

Cem Göncü

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.