Başakşehir Maçı Sonrası

”Atiba ile takımın bağlantısını kesmek istedik’‘ Avcı’nın maç sonu sözleri bunlar idi dün gece. Artık uçan kuşun bile bildiği, ”Beşiktaş’ın pas merkezi Atiba’yı durduran, Beşiktaş’ı durdurur” taktiğinden daha fazlasını, az da olsa, ”oyun” oynamasını beklerdik Avcı’dan ama sadece ilk yarıda 4 net gol pozisyonu olan Beşiktaş’ın, kötü gününde bir Gomez’in atamadıkları da ortada iken bu taktiğin tutup tutmadığını size bırakıyorum. Tabela 2-2 gösterse de, takdir sizin…

Beşiktaş olağan temposunda değildi dün ancak, her zamanki gibi bozan değil, oynamaya çalışan takımdı. İki as stoperi olmayan bir takımdan bahsediyoruz, dikkat!!! Başakşehir’in ”iyi alan kaplayan” ve oyun disiplinine sahip, ligin iyi takımlarından olduğunu, yan toplara dikkat edilmesi gerektiğini maç öncesinde yazmıştık. 2. goldeki hatalı adam paylaşımı korkularımızın gerçek olduğu dakika oldu. İlk golde fizik avantajını kullanıp ”duvar olan” Mehmet’i itemeyen Alexis’e ise kabahat bulamıyorum. Stoper 5.dakikada ”yürek yemiş” hakemden şak diye kart görür ise orada hücum oyuncusunu itmesi söz konusu olamaz. İtebilir miydi? o başka mevzu. Necip’e ”orada kaçan adama neden devrilmedin” demek ise elinden gelen bu olana haksızlık olur. Şu an kadronun en lazımı Necip! Eldeki de bu! Ersan olsa idi Rhodolfo sakatlanmasa idi, Marcelo çekmese idi, hepsi boş. Olan oldu. Bunlar sezon sonunun mevzuları artık.

  

Burada en büyük eleştiriyi Töre ve Olcay’a yapanlara hak veriyorum.Töre bu sene skor dışında oyunda maalesef yok.Olcay’ı var eden mücadele ve fizik gücünün yerinde de yeller esiyor.Acilen toparlanmaları şart çünkü,ikisi de bize lazım ve camia’ya kocaman bir şampiyonluk borçlular.

Olcay’ın 10 numara giymesi alakalı da,dün Ercan Taner dahil,bir dolu eleştiri geldi.Bunu kesinlikle teknik bir tercih olmadığı,boşta kalan ”rakam”ın verilmesi durumu olduğu aşikar.İlker abi’nin dediği gibi gerekirse ”78” giysin,ama Olcay gibi oynasın.Maradona performansı beklemek lüzumsuz.

Q17’nin girip maçı değiştirmesi ise başka bir konu. Kenardan gelip yeteneklerini sergilemesi benim en başından beri savunduğum ve yazdığım bir durum. Bazen plan dışına çıkmak, serbestlik vermek gereklidir. Plan tutmaz ise plansız, sistem dışı bir adam çıkıp maçı çevirebilir. Töre ve Olcay’ın bu hali ile de plan ve sistem dahilinde Q17 yi ilk 11 başlatmak, topu tutmayı azaltmasını, Gomez’e duvar olmasını istemek gayet doğaldır. Hocamızın onu işlemesi, ”istediklerini” yaptırması artık lüks değil, ihtiyaç!

Berabere kalınan bir maçı zafer sayacak kadar delirmedik ama kötü günde alınan puanın ”altın” olduğu aşikar. Bir türlü yapılamayan duran top organizasyonunu ve kenar ortalarını görmek de,her ne kadar doğaçlama da olsa sevindirici. Bunları çoğaltmak şart oğlu şart. İsmail’in devamlılığı her ne kadar sevindirici ise Beck’in hala net ”asist” yapamaması düşündürücü.

Ali Palabıyık’ın bizi yanıltmaması, rakip yöneticilerin ”hafta sonu bahar gelecek”diye twit’leri, eski oyuncularının sezonun en iyi maçlarını çıkarması, medyanın korkudan boğazlarının düğüm düğüm olup susmaları, zaten bu memlekette doğal artık. Baş sorumlular belli iken oyunun bataklığa çevrilmesini senelerdir izleyenler, onlardan daha sorumlu ve suçlu.

Yine İlker abiye gidip,kapatalım; ”Memleket futbolunun da, oyunun kendisinin de seyirci sayısının da tek kurtuluşu Beşiktaştır. Olacağa çare yok sevgili kardeşlerim. Esen kalın.

 

Cem Göncü / @cemgonc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.