Başakşehir 3-1 Beşiktaş

Böyle maçlar acı bir tat bırakır. 40 yaş grubu olup ”Ben size demiştim be kardeşim. Beşiktaş’a fark, mark yaramaz. Rahatlık hiç yaramaz.” cılar, haklı olarak öne atar kendini mesela. Takımda görünen rahatlığı buna yorar, kendilerini sorumlu hissederler. İçleri cız eder. Sanki onlar rahatlayınca, takımda onlara bakarak rahatlayacak, onlar salınca, takım da salacak zannederler. Yılların verdiği tecrübe ile, kupa gelmeden rahatlamazlar..

”Futbolcuspor” lar daha da bir çoşar. E ne de olsa futbol, futbolcu ile oynanıyor di mi? Bir gün göklere çıkarırlar, ertesi gün küfür kafir. Adam sanki her maçı tek başına almış, o olmasa Beşiktaş kulübü olmaz gibi bir coşku ile sallarlar. Sahada ne olup bitiyor umurlarında olmaz.

Ağır küfür desen zaten moda. Hem delikanlılık, hem de atarlılık göstergesi aynı zamanda bugünlerde. ”Canın isterse kardeşim. Bizde böyle” der, bir zamanların modası, ”alçak gönüllülük ve naifliğe” rahmet okutur, havanı da basarsın aynı zamanda. Söz uçar yazı kalır amma, fark etmez. Devir üst perden sallama devri nasıl olsa…

Bütün bunlara ve bize rağmen, sahada oynanan bir oyun var. Sen ya da ben 24 saat amuda da kalksak iş, sahada yapılanlar ve öncesinden yaptığın tüm hazırlık ile alakalı işte. Biz sadece ve çoğu zaman,bütün bu tamamın dışında,”sıfır etki” faktörleriyiz. Tamam ”vurdukları gol oldu” faktörü de hep olacak ama, işin genelinde gücün varsa, hazırlığın da tamamsa, favori de isen, bir adım öndesindir. Kendimizi de bu kadar ciddiye almadan, ”sahada” neler oldu bakmaya çalışalım;

GÖRÜNEN VE BEKLENEN PRES

Başakşehir beklenen presi ile başladı oyuna. Geçen hafta yazdığımız, zorlandığımız bütün takımların yaptığı gibi. Atiba ve merkeze baskı ile. Burada soru; beklenen bu ise, buna karşı alınmış tedbirimiz ne olacaktı? Maalesef tedbir ya da çözüm üretemedik. Atiba da bayağı yorgun artık, 3 haftadır kasları da ona ihanet ediyor doğal olarak. Kenarda ona muadil kimseyi bulamıyor Hoca. Tolgay’a sarılıyor ama, beklenen etkiyi, ondan da alamıyor. Aşağıda tek tek bakalım;

1.Başakşehir presi ve Toşiçe bilerek ve isteyerek yapılmayan pres: Yukarıdaki resimler 15.saniyeden. Bütün maç Başakşehir sadece Toşiç’e pres yapmayarak, oyunu onun kurmasına müsaade etti. Sonuç; ileri amaçsız vurulan bir dolu uzun top. Bunu geçmenin yolu, pas istasyon sayısını arttırmak idi. Orta sahan dahi kilitlenmiş ise, bu bölgeye hücumların dahi girmeli, mücadeleye katılmalı idi. Maalesef olmadı. Attamah golü ise ne yapılmaması gerekirin dersi idi. Devam edelim.

2.Talisca ve Orta saha katkısı: Orta sahada eksik kaldığımız, Talisca’ya orta sahada ihtiyaç duyduğumuz bütün maçların ortak sıkıntısı; top kayıpları ve topu tutamama. Talisca, Sosa gibi bir pas istasyonu kesinlikle değil. Çok yetenekli bir golcü ancak böyle maçlarda bizim ihtiyacımız, Atiba ve Oğuzhan’a alan açacak,topu saklayabilecek, topu kaybetmeden ileri kat edip, duvar olabilecek gerçek bir orta saha! Fiziki oyunda Ozi’nin kaybolması, en sevdiği pas işini yapacak ortak bulamaması bundan. Talisca’nın saf bir orta saha gibi yüzünü kaleye dönebildiği her topun,pozisyon olması da bundan.

3.Yardım Savunması ve Mesafelerin Uzaması: Aşağıda solda Talisca topu aldığı zaman, aradaki uzun mesafeyi, öne doğru pas verecek arkadaşını bulamamasını görmek mümkün.

Görüntümüzü esas veren resim, yediğimiz golde saklı (sağda). Başakşehir soldan kat ettiği zaman Atiba ve Oğuzhan’ın olması gereken yerdeki kocaman boşluğa dikkat! Atiba zaten iflas etmiş, Ozi yetişmeye çalışıyor ama nafile. Yine defans Başakşehir orta sahası ve hücumları ile baş başa. Geriye dönüşlerimiz 3 maçtır çok büyük sıkıntılı.

4.Yenilen golde Cenk ve Talisca: Attamah pozisyonu. Takımın geri dönüşleri ve yardımı nasıl boşladığının en güzel örneği daha. Cenk ve Talisca’nın arasından topu alan Attamah’ın ileri deparı ve karşılanmamasını geçtim, Cenk ve Talisca’nın Attamah’a hamle bile yapmaması büyük sorun. Cenk’in topsuz oyunda büyük oranda hiç olmaması, 3 aydır oynamayan Bekir’den hava topu bile alamamasına yazacağım tek bir şey bile yok! (aşağıda Attamah’ın ilk pozisyonu. Buradan çıkıp ofsayttan golü attırdı!)

5.Sağ Taraftaki Maden:  Abdullah Avcı’nın oyun planından biri de Q7’nin yardım getirmediği, Gökhan’ın arkasındaki boşluğa Emre ve Mossoro ve Cengiz’i sokmaktı. Bunda da başarılı olduğu aşikar (aşağıda 3.golün başlangıcı). Gökhan yine bire bir ve formda Cengiz rahatlıkla içeri giriyor. Q7 resimde yok maalesef. Bütün yük yine, yorgun Atiba’nın üzerinde…

Yazacak, gösterecek çok şey var ama benden bu kadar. Ne yürek, ne de el daha ilerisine gitmiyor. Alınacak bir Şampiyonluğumuz var. Savaşıp, dişimizle, tırnağımız ile alacağımız bir Şampiyonluk bizi bekliyor. Gazeteci dövmeyen, alenen kollanmayan, kendini yere atmayan, pırıl pırıl çocuklarımız var. Hakları olan Şampiyonluğu da alacaklar. Onlar da, biz de terimizin son damlasına kadar mücadele edeceğiz.

 

Cem Göncü

 

Başakşehir 3-1 Beşiktaş” hakkında 1 yorum var

 1. Avatar
  Barış Çoruh on

  Güzel bir analiz, ancak bu maçta asıl olan şey tembel savunma ve tembel hücum yapılması. Bunları örneklerle de açıklayım:
  1- Tembel Savunma: Buna örnekler Marcelo’nun önünden topla geçen adama sadece ayak ile müdahale etmeye çalışması veya GS maçında Bruma ‘dan bu maçta da benzer yediğimiz golde geriden topla çıkan adama koşarak bie eşlik etmeden/ omuz omuz mücadeleye girmeden topla beraber oyuncunun geçmesini izlemeleri verilebilir.
  2-Tembel Hücum: Buna örnekler, pas yaparken, pas mesafesi biraz uzunsa (yani 50 cm den) pas atılan oyuncunun topu beklemesi ve topa haretlenmemesinden dolayı rakip oyuncunun topa hamle yaparak topu kazanması veya hücum alanındayken beklerin veya kanat oyuncuların kat ederek topu istememeleri ve topla berbaer son çizgiye hareket etmemeleri (bunu özellikle 2. yarı birkaç kere yapıldı ve tehlike yaratıldı ama ezbere hücumdan çok bu daha çok yapılmalı) verilebilir.
  Bunları bazı maçlarda yapıyoruz ve yaptığımız maçları genelde kaybediyoruz. Yani pas oyunu yapalım derken takımda gresiflik kayboluyor.
  Bunun yanında, Şenol Güneş niçin Gökhan İnleri böyle maçlarda değerlendirmez? İnler, ters toplar atarak rakip savunmanın dengesini bozarken, savunmada kademelere rahat girebilme özelliğine sahip.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.