Başakşehir 1-0 Beşiktaş

İstatistikler hiçbir şey anlatmaz ama bazen de her şeyi anlatır.

82 dakika da ceza sahasına 35 kere girmiş, belki de Başakşehir’e karşı en iyi topunu oynamış iken, oyuncu kalitesizliğini en iyi anlatan istatistik sanırım bu.

Ligin tartışmasız en istikrarlı takımına karşı girdiğin pozisyonları hep ”bir tık” farkla, hep bir tık ‘‘ah be, atabilse idi şu pası olmuştu” feryatları ile anlatıyorsan, maç sonu da ahlar vahlar ile oturup ağız açık tavan seyretmen normaldir.

Sezon başından beri ‘‘şu girse olur” ”bu girse atar” ”o girse takar’‘ tezleri, her oyuna alınan yeni isim ile çöpe doğru yollanır iken, bu sezon da kaybedilir ise sene başı yapılmayan transferler, görülemeyen eksikler, ‘‘top kaleye girmezse kimse dövizi takmaz” feryatlarımız, uzayda boş kelimeler mezarlığındaki yerini alacak.

Olan yine keşkeler ve ahlar vahlar sarayının boş koridorların da yankılanan çığlıklarımıza olacak.

Yazık demekten ruhumuz çürüdü.

Görüp de uzanamadığımız hayallerimiz boğulmak üzere.

EN İYİ BAŞLANGIÇ

Başakşehir’e topla oynamaktan vazgeçip tuzak presler kurmak ve hızla 3. bölgeye sızma planı maçın başında gayet güzel işlese de Lens ve Love’ın kapasiteleri Beşiktaş’ın öne geçmesini maalesef önledi..

Lens’teki olmayan oyun aklı, yine ve maalesef yanlış tercihler ve yanlış pozisyon almak üzerine kitap yazacak halde bir maçı daha geride bırakır iken Mustafa’ya yazacak tek kelimem yok!!!

O da Necip familyasından ve elinden gelen bu…

Harcanan bir dolu pozisyon, atılamayan bir dolu final pası, neden forvet alınmadı, neden görülemedi üzerine bitmeyen sorular, üzüntüler, bitmek üzere olan hayallerimiz…

DEFANS

Bir takım hem atamaz hem de bu kadar kolay gol yer ise başarılı olması mümkün müdür?

Atiba’nın artık bariz düşen fizik gücünün de etkisi ile bizim halı sahada yediğimiz goller misali vurdurulan top ve yenilen gol ne kadar fiyasko ise de Karius’un hamlelerdeki eksikliği de bir o kadar düşündürücü.

Pepe’nin savruk halleri nedendir bilinmez ama (maaş?) Vida ile bir türlü tutmayan kimyaları, Adriano’nun artık iflas eden baldırı ile maruz kaldığımız Caner başı boşluğu ile birleşince, kaleye her gelen 3 topun 1’inin gol olması artık şaşırtmaz oldu.

Atamaz iken sürekli yiyen bir takımın hedef maçları kazanması ancak mucizeler ile açıklanabilir.

ADEM

Geçen yazı uzun uzadıya yazdığım “kağıt üstünde iyi topçu olabilir ama bizim topçumuz mu?” yazısının gerçek olmasına en çok ben üzülürüm, ancak Adem’in maçlarda ki sonbahar yaprağı halleri bayağı can sıkıcı.

Girdiği an ”sihir” yaratsın diye ne kadar beklersem bekleyeyim, yine istatistiğine sadece top kayıpları ekledi Adem.

Zaman ne gösterir bilinmez ama Beşiktaş’ın harcayacak zamanı var mı?

YÖNETİM

Her hafta ”enerjimiz yetersiz”, ”yaşlandık”, ”orta saha işlemiyor”, ”forvet yok’‘ yazmaktan inanın ellerim artık klavyeye gitmiyor.

Bunca eksikliği görüp de ”hoca bu hafta ne yapsa da sihir yaratsa” diye düşünmek çok yorucu.

Aynı yorgunluğu her hafta hocanın yüzünde de görmek mümkün.

Güneş’in ”Ben mi girip atayım” bakışlarını artık iliklerimde hissetmekten yorgun düştüm.

Taraftara kendini borçlu hissetmese, ”ne işim var benim burada” deyip gideceğini artık 100 km uzaktan hissetmek çok üzücü..

Peki çok güzel  2 sene ile gelen hanedanlık hayallerimize, rakiplerin kepaze hallerini görüp de ”fırsat bu fırsat” diye gülen ümitlerimize, bütün transfer sezonunu ve geçen seneyi çöpe atan yönetimimiz neden limon suyu sıktı?

Hangi aklı başında organizasyon, kendi eli ile yarattıklarını bu şekilde kendi eli ile yerle bir eder? 

Benim aklım almıyor.

SONUÇ

Biliyorum maçın yeni bittiği şu saatlerde ”daha her şey bitmedi” yazan yazar kadar gıcığı yoktur ama ”daha her şey bitmedi”.

Hayatın gerçekleri ile boğuşur iken tek nefes aldığım Beşiktaş vahamı bu kadar erken bırakıp dizi izleyecek halim de yok.

45 senedir de olmadı.

Ümit edip, elden geleni yapmaya, VAR’ı işler hale getiren ruha destek vermeye, tribünden elden geldiğince destek vermeye devam…

Beşiktaş’ı bırakacak halimiz yok… Allah yazdı ise bozsun…

 

Cem Göncü

 

Başakşehir 1-0 Beşiktaş” için 2 yorum var

  1. Avatar
    bariscoruh on

    Soru aslında şu olmalı: Negroda ‘nun gol kralı olacağı dönemde nasıl ve hangi şartlarda onu transfer sezonu olmayan bir dönemde gönderme zorunluluğun vardır?

    Cevapla
  2. Cem Göncü

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.